Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci w Bełchatowskiej kopalni i elektrowni

Peter lodz
Peter lodz
Koparka fot. P.Drzewiecki
Koparka fot. P.Drzewiecki
Kopalnia Węgla Brunatnego i największa Elektrownia w Polsce w miniony piątek zostały opanowane przez studentów łódzkiej geografii. Przeczytajcie o tym, co tam zobaczyli.

W miniony piątek studenci III-go i IV-go roku Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego w ramach Koła Naukowego wybrali się na wycieczkę do Bełchatowa. Ich celem było odwiedzenie Kopalni Węgła. Spod Wydziału wyjechało prawie 40 osób Po ponad godzinnej jeździe dotarli do celu podróży.

W kopalni

Zwiedzanie kopalni rozpoczęli od pomieszczenia z makietą kopalni. Jeden z pracowników w telegraficznym skrócie opowiedział o historii kopalni, jej początkach i planach na przyszłość. Odkrycie węgla brunatnego w regionie bełchatowskim nastąpiło w grudniu 1960 roku. Zasoby całego złoża bełchatowskiego, zgodnie z planem ich zagospodarowania, zostaną wykorzystane do około 2038 roku – mówił przewodnik. Ciekawość studentów – obok przyszłości kopalni, planów budowy sztucznego zbiornika wodnego i modeli koparek - wzbudzały także kości różnych zwierząt prehistorycznych znalezionych na tych terenach podczas prowadzonych prac wykopaliskowych.

Przyjemna jazda

Terenowe „Stary” przystosowane do jazdy w ciężkim terenie, zawiozły studentów na teren wyrobiska. I to jazda tymi pojazdami stała się wielką atrakcją dla żaków. Na pewno żaden inny pojazd tak dobrze nie poradziłby sobie z tymi trudnymi, istnie pustynnymi warunkami, które panowały na terenie kopalni. Podczas drogi studenci podziwiali „największą dziurę w środkowej Europie”. Wielkie maszyny kopalniane, które zobaczyli na miejscu, wyglądały niczym ogromne, prehistoryczne zwierzęta. Każda z nich poruszała się w oszołamiającym tempie: 6 metrów na minutę.
Wielkie łopaty, które pobierały piach i przekazywały go do taśmociągu, przypominały ogromne paszcze smoków, pożerających swoją zdobycz. Geografowie pobrali kilkanaście próbek węgla, które znajdowały się w wyrobisku. Tutejszy krajobraz przypominał powierzchnię księżyca i przez chwilę można było poczuć się, jak na naturalnym satelicie.

Największa elektrownia w Polsce

Po przekroczeniu jej bram, wrażenie zrobiła wielkość całego przedsięwzięcia. Nad całością górują ogromne 300 metrowe kominy, z których cały czas wydobywa się para wodna, tworząca „bełchatowskie chmury”. CałaPrzyszli geografowie odwiedzili także Elektrownię „Bełchatów”. Po Elektrownia ma moc 4440 MW, co oznacza, że produkuje 20 proc. krajowej energii elektrycznej. Co piąta żarówka w kraju świeci więc dzięki energii wytworzonej przez Elektrownię „Bełchatów”.

Studenci przeszli przez jeden z bloków – poznali budowę elektrowni i jej funkcjonowanie. Zajrzeli także do nastawni, czyli pomieszczenia, gdzie specjaliści sprawują nadzór nad pracą kolejnych bloków przedsiębiorstwa i decydują ile prądu w danej chwili ma zostać wyprodukowane i przesłane na teren całego kraju. Dzięki uprzejmości przewodnika, żacy wjechali także na wysokość 33 piętra. Z dachu jednego z bloków elektrowni mogli podziwiać panoramę okolicy.

Park Technologiczny

Przed odjazdem do Łodzi, studenci zwiedzili jeszcze niedawno utworzony Bełchatowsko-Kleszczowski Park Techniczno-Technologiczny. Działa w nim tzw. Inkubator, którego zadaniem jest utworzenie małych firm, które w przyszłości po zamknięciu kopalni i elektrowni, będą mogły dać miejsca pracy dla pracowników zlikwidowanych zakładów. W ten sposób zajęcia w terenie dobiegły końca. – Wycieczka była znacznie ciekawsza, niż zajęcia na Uniwersytecie, gdyż mogliśmy na własne oczy zobaczyć to, o czym się uczymy na zajęciach – mówi Mateusz, student III-go roku. – Ja nie wyobrażałam sobie, że kopalnia w Bełchatowie jest tak duża i aż tyle ton węgla się stamtąd wydobywa. Jednak liczby, to co innego niż widok tego „molocha” na własne oczy – dodaje Iza, studentka IV-go roku.

Do organizowania wycieczek edukacyjnych zachęcam również inne Wydziały i Uczelnie. A może lektura tego artykułu zachęci kogoś z Was do odwiedzenia bełchatowskiej kopalni i elektrowni?

Zobacz także fotogalerię

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto