Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27370 miejsce

Studenci w całej Polsce będą protestować przeciw płatnym studiom

17 lutego o godz. 17 studenci wyjdą na ulice największych polskich miast i będą protestować przeciwko płatnym studiom. Nowelizacja ustawy zakłada, że za drugi kierunek studiów trzeba będzie zapłacić. "To pierwszy krok do wprowadzenia opłat za wszystkie studia. Trzeba zatrzymać tak niebezpieczną reformę" - mówi Maciej Łapski z Demokratycznego Zrzeszenia Studenckiego.

Fot. ilustracyjna / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wikipedia_presentation_at_Uni_Vinnytsya_03.jpg17 lutego o godz. 17 studenci wyjdą na ulice największych polskich miast i będą protestować przeciwko płatnym studiom. Nowelizacja ustawy zakłada, że za drugi kierunek studiów trzeba będzie zapłacić. Zwolnieni z opłat będą tylko najlepsi studenci, otrzymujący stypendia naukowe.

Sejm zreformował szkolnictwo wyższe. Drugi kierunek będzie płatny

"To pierwszy krok do wprowadzenia opłat za wszystkie studia. Przecież o takich planach mówią już rektorzy. Trzeba zatrzymać tak niebezpieczną reformę" - mówi Maciej Łapski z Demokratycznego Zrzeszenia Studenckiego, organizującego protest.

Studenci zwołują się przez Facebooka. Jak podaje "Metro", na razie wiadomo, że protest odbędzie się m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi i Olsztynie.

Studenci: Edukacja nie na sprzedaż! Protest przed uniwersytetem

W stolicy zablokują ulicę przed Belwederem, w Krakowie spotkają się na Rynku, a w Poznaniu zaprotestują w rytmie samby. Na transparentach pojawią cytaty obietnic Donalda Tuska oraz zdjęcia minister nauki Barbary Kudryckiej.

Przeciwko reformie protestują także studenci uczelni prywatnych. Na stronie Petycje.pl pod listem premiera Tuska zbierają podpisy - w chwili obecnej zebrali już 13 tysięcy. Studenci nie zgadzają się na brak dofinansowania studiów dziennych w uczelniach niepublicznych i zmniejszenie kwot przeznaczonych na stypendia naukowe.

Przeczytaj także:
Płatna edukacja - kwestia do przedyskutowania
Edukacja wyższa nareszcie płatna?
Ostatnia szansa na bezpłatny drugi kierunek studiów?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

hehe wykołują polaka
  • hehe wykołują polaka
  • 07.02.2012 18:20

niedługo w ogóle za studia trzeba będzie płacić żydostwo do tego dąży
zobaczcie że jak się przekroczy ilość pktów ETCS to trzeba za dodatkowe PŁACiĆ!!!!
małymi krokami będziemy się zbliżać do płacenia za studia
PŁACIMY TAKIE KOLOSALNE PODATKI MAMY PRAWO STUDIOWAĆ ZA DARMO !!!!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Średnie miesięczne utrzymanie więźnia przez państwo wynosi ok. 2200zł.
Średnie miesięczne utrzymanie studenta przez państwo wynosi ok 620zł.
Dziękuję - tyle co mam na ten temat do powiedzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Janek Gromek, teraz tak Pan myśli, jak większość studentów. I będziesz Pan zarządzał jak Tusk i "jego drużyna"?! Człowiek ulega istniejącym trendom, rodzice tańczą wokół swoich pociech i z tego nic dobrego nie wynika. człowiek już od małego musi być właściwie prowadzony. Nic za darmo, dlatego Niemcy odnoszą ciągle gospodarcze sukcesy, pomimo przegranej wojny! A dlaczego?! Dlatego że "KAPITAŁ" nie lubi wdeptywać w niepewne. OT CO !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Specjalistów od zarządzania i ekonomistów mamy na zapas na trzydzieści lat do przodu. Poza tym, temu krajowi potrzebni są hydraulicy i stolarze, a nie masy absolwentów. No chyba że ci studiujący dwa kierunki mają ustosunkowanych rodziców i pewność, że po tych studiach od razu gdzieś się ich upchnie ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Studiuję na PG i UG.
Chcę studia inżynierskie połączyć z wiedzą o zarządzaniu, ekonomii itt.
Oprócz tego - pracuję. Jeżeli studia stałyby się płatne - musiałbym zrezygnować z UG.

Jeśli Polska opłaci mi te studia do końca - w ciągu kilku lat spłacę to podatkami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Studiują po to, żeby w Londynie kawę roznosić w barach. Niemcy potrzebują kilkadziesiąt tysięcy najlepszych fachowców, żeby za grosze pracowali. Mamy podpierać gospodarkę całej UE?! A do rządzenia jak nie było tak nie ma fachowców. Tylko konfliktowania i ogrywania im się zachciewa! Płacić!

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 10.02.2011 15:38

Jak najbardziej słuszna decyzja rządu oprotestowana przez pyskaczy ze studiów, którzy są nie wiadomo czemu przekonani, ze im się wszystko należy za darmo.
Ucz się jedne z drugim rewelacyjnie, to otrzymasz stypendium i nie zapłacisz. Odpłatność wyeliminuje leni, żerujących na państwie.
Inni studiują i płacą.
Podobne histeryczne protesty miały miejsce po obniżeniu ulg na przejazdy. Ulgi powinny być zrównane i przywileje także.
Doszło do takich bzdur, że student ma zniżkę do teatru a uczennica szkoły średniej nie.
Wracając do odpłatności, widać naszego państwa nie stać na dopłacanie do kształcenia na drugim kierunku.
Oczywiście populizm Kaczyńskiego ze świtą na naiwny, nie myślący długofalowo elektorat na zasadzie złości bo zabrano konkretnie mi, może zadziałać.
Podobnie jest z innymi obietnicami gruszek na wierzbie, obiecać można wszystko nawet wcielić w życie, nie będziemy rządzić wiecznie, po nas choćby i potop, to myślenie kaczyńszczyzny.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Już po studiach
  • Już po studiach
  • 10.02.2011 15:21

Niech się cieszą, że drugi kierunek, a nie w ogóle studia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ania
  • Ania
  • 10.02.2011 14:21

"Kapitalizm jest... Za wszystko trzeba płacić."
Tak, ale niedługo wszystko będzie płatne - edukacja, opieka zdrowotna, a my nadal będziemy płacić podatki, nie wiadomo po co, chyba jedynie na utrzymanie tej machiny, która zarządza tym wszystkim..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Kolebuk?! Jak to sobie Pan wyobraża?! W demokratycznym państwie?! Z moich podatków płacić na studenta żeby nauczył się roznosić kawę w angielskim barze?! W 300% popieram tą inicjatywę, tym bardziej, ze co za darmo nie jest szanowane! Jak rodzice zapłacą, to postarają się lepiej wychowywać młodzież a zdrowa konkurencja spowoduje, że będziemy mieli w Polsce fachowców z prawdziwego zdarzenia! Nawet taki Tusk! Nie może znaleźć odpowiednich doradców i jest jak widać a nawet słychać!
Wczoraj przeczytałem to: <a href="link
Omal mnie krew nie zalała, wysłałem listami poleconymi do najwyrzszych instytucji Rzeczypospolitej. Do prezydenta Kaczyńskiego i jego poprzedników mogłem sobie pisać. Teraz otrzymałem odpowiedź i zobowiązanie mnie o zakazie rozpowszechniania dostarczonej informacji! Czuję się teraz uwiązany jak pies na łańcuchu! Mamy prawdziwą demokrację! A najważniejsze zagadnienia żywotne dla narodu polskiego są wyłącznie tajemnicą państwową! Dlatego płacić!!!!!!
Trzeba postawić wreszcie na fachowość i solidność w działaniu całego społeczeństwa! A jak ktoś chce
robić kilka fakultetów, nikt nie zabrania, tylko za swoje pieniądze a podatki trzeba obniżyć i basta!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.