Facebook Google+ Twitter

Studenci wolą kierunki humanistyczne

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-27 14:37

Największym zainteresowanie wśród studentów cieszą się kierunki humanistyczne - studia o profilu ścisłym młodzi ludzie wybierają coraz rzadziej.

- Ta tendencja wyraźnie zarysowała się podczas tegorocznej rekrutacji na Uniwersytecie Warszawskim - mówi rzeczniczka uczelni Anna Korzekwa. Najwięcej studentów zdawała na prawo, psychologię, stosunki międzynarodowe, czy anglistyka. Najmniej popularna była fizyka i astronomia.

Niedobór kandydatów na kierunkach matematycznych i technicznych niepokoi Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dlatego, jak tłumaczy rzecznik Bartosz Loba, resort uruchomił program "kierunki zamawiane", mający zachęcać uczelnie do powiększania limitów miejsc na tych kierunkach. Studentom proponowane są wysokie stypendia w wysokości 1000 zł miesięcznie.

Na wyrównaniu tych dysproporcji skorzystałby rynek pracy, na którym istnieje duże zapotrzebowanie na absolwentów kierunków technicznych i inżynieryjnych. W tych branżach brakuje - jak podkreśla Justyna Ścigler z jednej z czołowych firm zajmujących się doradztwem personalnym - nawet kilkudziesięciu tysięcy specjalistów.

W tym roku będzie jednak luźniej nie tylko na wykładach z fizyki czy matematyki. Ogólny spadek liczby studentów jest spowodowany niżem demograficznym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.