Facebook Google+ Twitter

Studenci z Politechniki Łódzkiej budują bolid napędzany słońcem. Wezmą udział w zawodach World Solar Challenge w Australii

Studenci z Politechniki Łódzkiej nad "Łezką" pracują od marca 2014 roku. Podczas World Solar Challenge bolid będzie musiał pokonać 3 tys. kilometrów. Co ważne, będzie napędzany wyłącznie energią słoneczną.

 / Fot. Facebook/Lodz Solar Team/screenWorld Solar Challenge to wyścig, który odbywa się od 1987 roku w Australii. Trasa biegnie z miejscowości Darwin do Adelaide przez prawie 3000 km. Wszystkie pojazdy, które biorą udział w wyścigu są podzielone na 3 klasy: Challenger Class, Cruiser Class i Adventure Class. Mogą być napędzane jedynie energią pozyskaną z promieni słonecznych i odzyskiwanej energii kinetycznej - czytamy na stronie lodzsolarteam.pl.

W tym roku, w kategorii Crusier Class wystartuje drużyna z Polski, a konkretnie z Politechniki Łódzkiej. Ich bolid "Łezka" zaopatrzony będzie w 6 m kw. paneli słonecznych, będzie ważyć około 300 kg i osiągać maksymalną prędkość około 100 km na godzinę. Całość będzie zasilana z energii wytwarzanej z ogniw słonecznych - informuje wyborcza.pl.

Zobacz także: Zrób zdjęcie i przyłącz się do akcji #Oddaj serce! (wideo)

Ponieważ koszty przedsięwzięcia są ogromne, drużyna z Politechniki Łódzkiej prosi o wsparcie projektu. Na stronie polakpotrafi.pl każdy może wesprzeć drużynę z Łodzi. Jak sami podkreślają: "Pracujemy nad nim od marca 2014 roku. Rozpoczęliśmy już budowę samochodu, nawiązaliśmy kontakt z wieloma firmami oraz instytucjami. Ciągle poszukujemy partnerów, ponieważ nie jesteśmy w stanie sfinansować wszystkich naszych planów. Koszty naszego przedsięwzięcia są ogromne, ze względu na transport bolidu oraz zespołu do Australii jak i całą logistykę na miejscu, nie wspominając już o specjalistycznych podzespołach koniecznych do produkcji samochodu".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.