Facebook Google+ Twitter

Studenci zapłacą za drugi kierunek. Zmiany wchodzą w tym roku

Studenci, którzy w roku 2012 rozpoczną studia dzienne na dwóch kierunkach w państwowej uczelni, będą musieli za jeden kierunek zapłacić. W tym roku wchodzi w życie prawo, według którego tylko jeden kierunek studiów ukończyć będzie można na koszt podatników.

Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie / Fot. Jan Mehlich, CC 3.0Znowelizowana w ubiegłym roku ustawa "Prawo o szkolnictwie wyższym" umożliwia władzom państwowych uczelni pobieranie opłat od studentów za drugi kierunek studiów. Formalnie rzecz biorąc, uczelnie już mogą pobierać opłaty od swoich studentów, jednak inne przepisy mówią, że za naukę na publicznych studiach dziennych zaczną płacić dopiero osoby przyjęte na uczelnię w roku 2012/2013, a więc od nowego roku akademickiego.

Problem ten dotknie przede wszystkim obecnych studentów, którzy będą musieli stawić mu czoła po ukończeniu pierwszego kierunku studiów. Oczywiście, znajdą się i tacy studenci, którzy od razu zechcą rozpocząć naukę na dwóch kierunkach. W takiej sytuacji student będzie musiał złożyć w dziekanatach obu wydziałów oświadczenia, w których wskaże, który kierunek uważa za pierwszy, a który za drugi. Ten wskazany jako pierwszy będzie bezpłatny, a za naukę na drugim kierunku będzie trzeba zapłacić.

Aula UAM w Poznaniu / Fot. Radomil, CC 3.0Część studentów pobierających naukę na dwóch kierunkach zostanie zwolniona z opłaty za drugi kierunek. Jednym z czynników decydujących o zwolnieniu z opłat będą wyniki w nauce na drugim kierunku studiów. Od 2012 roku przyjmuje się zasadę, że państwo zapłaci za studia osobom najlepszym, czyli takim studentom, którzy spełniają wymogi potrzebne od otrzymania nagrody rektora. Nagroda ta zastąpiła dotychczasowe stypendia naukowe na uczelniach. Nagrodę rektora otrzymuje średnio 10 procent studentów z najlepszymi wynikami w danym roku akademickim.

Opłaty za drugi kierunek to jednak nie wszystkie zmiany czekające na studentów w nowym roku akademickim. Od 1 października każda uczelnia zobowiązana jest zapewnić swoim studentom szkolenia dotyczące praw i obowiązków studenta. Kursy te organizować będzie Parlament Studentów RP we współpracy z samorządami studenckimi uczelni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

doPiSek
  • doPiSek
  • 03.01.2012 18:29

Sory ......a z jakiej racji z moich podatków ma być finansowany drugi kierunek ? Prymusy tak , reszta płacić

Komentarz został ukrytyrozwiń
student
  • student
  • 02.01.2012 14:06

Słyszałem, że jak studiuje się na dwóch różnych uczelniach, to nie trzeba płacić. Czy ktoś jest w stanie zweryfikować tą informacje?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.