Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20616 miejsce

Studenci znaleźli paczkę na miarę Guinessa

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-07-26 10:49

Skarszewy zaistnieją w księdze rekordów i osobliwości. A wszystko dzięki ciekawemu odkryciu, do jakiego doszło w miasteczku. Studenci historii z Uniwersytetu Gdańskiego podczas prac remontowych znaleźli oyginalną paczkę tytoniu z 1854 roku.

Tytoń został wyprodukowany w fabryce Brahtz & Ehenberg w Gorzowie Wielkopolskim nad Wartą. Jest to najstarsza pełna paczka z tytoniem, którą dotychczas znaleziono w Polsce.

– Paczka została w jednym z najstarszych domów przy ul. Chojnickiej w Skarszewach – mówi Edward Zimmermann, prezes klubu kolekcjonerów fajek z Gdańska, a zarazem ekspert Rady Polskich Klubów Fajczarskich. – Tytoń został wyprodukowany za czasów panowania Fryderyka Wilhelma IV, króla Prus, który w 1844 roku fabrykę tytoniu nagrodził medalem. 10 lat później otrzymała ona też medal monachijski od Maksymiliana II, króla Bayernu.

W opakowaniu znajdowała się pełna zawartość już skamieniałego tytoniu. Na paczce znajduje się oryginalna grafika, którą w 1854 roku odbito techniką litograficzną. Jest to wizerunek archaicznych urządzeń służących do produkcji tytoniu z poł. XIX wieku. – Możemy się cieszyć, bo informacje o znalezisku trafią do siódmej edycji książki, w której zawarte są polskie rekordy oraz osobliwości – zapewnia Edward Zimmermann. – Publikacja jest polskim odpowiednikiem księgi rekordów Guinessa.

Jak się okazuje po ostatnich odkryciach różnych starych przedmiotów w Skarszewach, wynika, że wcześniej miejscowi ludzie zaopatrywali się we wszystkie najlepsze towary z całej Europy. Dodajmy, że tylko na przestrzeni ostatnich lat w miasteczku znaleziono m.in. szelągi krzyżackie oraz przedmioty związane z nieistniejącym dziś bractwem kurkowym z grodu nad Wietcisą.

– Bardzo interesującym odkryciem były też medaliki, które używane były jako niezawodny środek przeciwko złym urokom - kończy Edward Zimmermann. – W XVII i XVIII wieku zły urok na ludzi rzucały kobiety uważane za czarownice.

Sebastian Dadaczyński

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.