Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30343 miejsce

Studenci zwolnieni z opłat za egzaminy? Uczelnie mają wątpliwości

Według ministerstwa nauki od 1 stycznia 2012 roku studenci nie będą musieli płacić za egzaminy poprawkowe, komisyjne i dyplomowe oraz rejestrację na kolejny semestr lub rok akademicki. Władze uczelni mają wątpliwości.

 / Fot. Minimus, public domain / WikipediaW wydanej w marcu nowelizacji ustawy z 27 lipca 2005 r. "Prawo o szkolnictwie wyższym" ministerstwo nauki ogłosiło katalog usług, za które uczelnia nie może pobierać opłat. Zgodnie z art. 99 a od 1 stycznia 2012 roku studenci nie będą musieli płacić za egzaminy poprawkowe, komisyjne i dyplomowe oraz rejestrację na kolejny semestr lub rok akademicki.

Jednak niespodziewanie pojawił się pewien problem z interpretacją przepisu. Jak pisze "Rzeczpospolita", ministerstwo twierdzi, że nowe przepisy obowiązują wszystkich studentów. Władze uczelni natomiast, że tylko przyszłych, bowiem art. 29 nowelizacji mówi, że studenci przyjęci na studia do roku 2011, a także w roku akademickim 2011/2012 wnoszą opłaty na dotychczasowych zasadach.

Kolejna wątpliwość dotyczy tego, czy zakazy wprowadzania opłat za egzaminy wykraczają poza termin "dotychczasowych zasad wnoszenia opłat" i czy czynności wymienione w art. 99a są usługami, za które uczelnia może w ogóle pobierać opłaty.

Zdania są podzielone. W uczelniach publicznych i niektórych niepublicznych (np. Collegium Civitas) dodatkowych opłat za egzaminy poprawkowe nigdy nie było. W tych, w których były, odzywają się głosy wątpliwości związane z ustawą.
W Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie opłaty za poprawki były wliczone w czesne, jednak jeśli student ubiegał się o dodatkowy termin egzaminu poprawkowego, musiał dodatkowo zapłacić.

 / Fot. GP, CC BY-SA 3.0 / Wikipedia- "Zgodnie z tą ustawą studenci nie będą mogli już tego robić, dlatego część z nich z pewnością nie będzie z nowelizacji ustawy zadowolona. Jeszcze nie wiemy, czy w tym roku będziemy pobierać opłaty za egzaminy poprawkowe, dokument jest na tyle niejasny, że nawet prawnicy mają wątpliwości. Decyzja zapadnie, gdy będą zbliżać się egzaminy" - mówi pracownik Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

student
  • student
  • 25.01.2012 15:11

u mnie opłaty za poprawki wynoszą od 450 do 1500zl za przedmiot w zależności na ile punktów ects jest wyceniony wiec to ma znaczenie...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mariola Pienczyn-Brzozowska
  • Mariola Pienczyn-Brzozowska
  • 03.01.2012 08:20

Dla mnie to zawsze było zastanawiające, jak np. za egzamin poprawkowy na dziennych studiach (gdzie nauka jest dostępna za darmo) może kosztowac 250zl? To chore moim zdaniem. W ten sposób uczelnia sie bogaci czy gdzie te pieniądze idą? Tak jak wcześniejsza wypowiedź - czy to aż takie koszty ponosi uczelnia za udostępnienie sali na egzamin? bo i tak pora egzaminu poprawkowego często jest w normalnych godzinach profesorów..

Komentarz został ukrytyrozwiń
Cyber Killer
  • Cyber Killer
  • 03.01.2012 07:10

"Zgodnie z tą ustawą studenci nie będą mogli już tego robić" - no kurcze niby jak? Chciwość zaćmiewa komuś umysł... Przepis mówi że poprawki mają być za darmo, a władze uczelni swoje że w takim razie dodatkowych poprawek w ogóle nie będzie... Nóż się w kieszeni otwiera. Prawidłowe stwierdzenie powinno brzmieć "studenci będą mogli się ubiegać o dodatkowe poprawki, ale będą one darmowe".

Z resztą - jakie są koszty zrobienia egzaminu? Trochę prądu, sala do sprzątnięcia, profesor do opłacenia. Szacuję że jest to nie więcej niż 100 zł łącznie. Uczelnie prywatne czesne liczą w tysiącach od każdego studenta, nie za wiele pieniędzy by się chciało zedrzeć z młodych ludzi? ;-P

Komentarz został ukrytyrozwiń
ech
  • ech
  • 03.01.2012 00:07

@Marta jenner
A bo to jedyny przypadek, gdy lepsi płacą za gorszych? Cała socjaldemokracja Robin Hoodem stoi...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"W Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie opłaty za poprawki były wliczone w czesne"

Czyli solidny student, który nie zdawał ani jednego egzaminu poprawkowego, dokładał się finansowo do mniej solidnych kolegów?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.