Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30408 miejsce

Studencie do roboty! Zadbaj o swoje CV

Wydaje się, że na dzisiejszym rynku pracy skończone studia coraz mniej znaczą. Poprzeczka podnoszona jest wyżej i wyżej. Jak poprawić swoje szanse na znalezienie dobrej posady?

- Przede wszystkim liczy się aktywność. Pracodawca musi widzieć, że kandydat na studiach naprawdę coś robił, a nie tylko zaliczał wykłady - mówi pani Julia, która przez pięć lat była doradcą zawodowym. W tym czasie zgłosiło się do niej mnóstwo ludzi, głównie młodych, mających rozpocząć pierwszą pracę. Obecnie przy wielu uczelniach istnieją Biura Karier Zawodowych, oferujących darmowe konsultacje. Warto się do nich udać i skorzystać z ich pomocy.

- Muszę wiedzieć, że mój pracownik to osoba, która chce i potrafi się rozwijać. Bogate CV to potwierdzi. CV mieszczące się na pół strony z góry odrzucam. I bynajmniej nie chodzi mi o czcionkę. Poszukuję ludzi, którzy działali już od pierwszego roku studiów, a nie takich, którzy myśleli, że jak studiują, to wszystko im się należy - zaznacza Józef Czerkowski, właściciel dobrze prosperującej firmy.

Należy dostrzec liczne korzyści i zmotywować się do działania, nawet jeśli zajmie nam to mnóstwo czasu i nerwów. Nie trzeba ograniczać się do jednej konkretnej dziedziny, jeśli ktoś nie jest przekonany. - Młodzi ludzie często są niezdecydowani, nie mają jasnej i klarownej wizji swojej przyszłości. Skupiają się więc tylko na "tu i teraz". Ja doradzam im, żeby, jeśli nie wiedzą czego chcą, szukali. Poszli na jeden, drugi kurs z różnych dziedzin, spróbowali wolontariatu, nie bali się praktyk. Może coś im się spodoba - radzi pani Julia.

A co jeśli godzi się studia z pracą? - Liczą się chęci, jeśli ktoś naprawdę czegoś chce, to poruszy niebo i ziemię, a to zrobi. Można szukać płatnych praktyk albo praktyk zdalnych. Wolontariatem zająć się w wakacje. A szkolenia odbywać w ferie. Także chęci, podejście i motywacja. To trzeba w sobie znaleźć - odpowiada pani Julia.

Oto kilka przykładów, jak wzbogacić swoje CV:

Praktyki

Na niektórych kierunkach studiów praktyki są wymagane, aby zaliczyć rok. Dla studenta to wyzwanie, ale i ułatwienie. Zmobilizowany, sumiennie wypełni obowiązek. W dodatku może liczyć na ciekawe oferty od firm, z którymi uczelnia nawiązała współpracę. Praktyki pozwalają zdobyć doświadczenie, zorientować jak wygląda dany zawód "od kuchni".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Zgadzam się z artykułem.

W czasie studiów brałem udział w licznych działaniach non-profit, kołach naukowych, szkoleniach i kampaniach marketingowych. Starałem się regularnie współpracować z kilkoma gazetami. Z perspektywy czasu zapewniam - trud opłaci się!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.09.2010 16:19

Krótko, zwięźle i na temat! Przeczytałem z dużym zainteresowaniem( sam zaczynam studia od października i sporo o praktykach myślałem). Pozdrawiam. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co prawda jestem już dawno po studiach, ale chętnie przeczytałam artykuł. Naprawdę przydatny poradnik :) +5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.