Facebook Google+ Twitter

Studencie, od października nie dostaniesz stypendium naukowego

Od 1 października studenci nie będą otrzymywać stypendiów za wyniki w nauce. Zastąpi je stypendium rektora, które będzie mogło pobierać nie więcej niż 10 proc. studentów na każdym kierunku.

Sonda

Wycofanie stypendiów naukowych to:

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wikipedia_presentation_at_Uni_Vinnytsya_03.jpgNowelizacja prawa o szkolnictwie wyższym zakłada mniejsze fundusze na pomoc finansową. Do tej pory uczelnie przeznaczały na stypendia naukowe połowę środków z puli stypendialnej. Obecnie na stypendium rektora przypadnie 40 proc. Nie będą to jednak pieniądze przeznaczone na subwencje dla najlepszych studentów - z tej puli wypłacane będą także stypendia sportowe i artystyczne.

Wróć do materiału: Nowy rok akademicki bez stypendiów naukowych. Szerzej o reformach

W 2010 roku ok. 240 tys. studentów pobierało subwencje za wyniki w nauce. W tym roku pomoc finansową otrzyma najwyżej 190 tysięcy żaków.

Zobacz również: Szkolnictwo wyższe. Więcej studentów otrzyma stypendia socjalne

"Studenci są rozgoryczeni, bo zasady dofinansowania zmieniane są w trakcie nauki" – mówi Jakub Jasiński, przewodniczący samorządu studentów na Uniwersytecie Jagiellońskim dla "Rzeczpospolitej".

Resort nauki tłumaczy, że o nowych przepisach studenci wiedzieli już od lutego.

Źródło:

Rzeczpospolita

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

studentka UWM
  • studentka UWM
  • 09.08.2011 22:30

Liczę na zdrowy rozsądek i autonomię w podejmowaniu decyzji Rektora UWM. Niektórzy Rektorzy obstają jednak (bravo!!!) przy starych zasadach przydzielania stypendiów. Nowe zasady - no cóż - stracą na tym wyróżniający się studenci, którzy naukę traktowali na serio. Myślę, że decyzja o zabraniu stypendium naukowego wyraźnie obniży motywację do nauki wielu studentów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Donald Duck
  • Donald Duck
  • 02.07.2011 13:52

a po co isc na studia? do pracy aby placic wiecej podatków, madrzejsci wyjada za granice bo tam, wspiera sie tych najlepszych... Pamietacie ile obiecał nam nasz nowy prezydent,:) cel=wydoja i zniewola nasz wszystkich,realizacja ogłupic społeczeństwo podniesc podatki, ograniczyc dostep do edukacji

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytałem informacje medialna posła Jarosa - której ogólnikowość potwierdza jedynie propagandowy charakter zmian ale nic nie wspomina o globalnym obniżeniu wartości stypendiów i przeznaczaniu ich dla ubogich a nie dla mądrych. Tym samym wspierać się będzie w większej mierze propagandę ilości a nie jakość, wspomagając tym samym 40 tysięcy dodatkowych urzędniczych etatów. A to wyraźnie wskazuje, czy zainteresowane są władze.
40 tysięcy urzędników to 40 tysięcy rodzin, to około 120 tysięcy ludzi. Dla nich warto się starać. Bo to oni tworzą nasz dobrobyt i budują Polskę :(. Tylko dzięki ich podatkom Rostowskiemu udaje się domykać budżet :(

Komentarz został ukrytyrozwiń
przemysław mielczarz
  • przemysław mielczarz
  • 02.06.2011 00:59

elaszychlinska - dokładnie. sprawdźcie o co naprawdę chodzi, bo moim zdaniem to są zmiany jak najbardziej in plus http://bit.ly/mxm7Ws

Komentarz został ukrytyrozwiń

@elaszychlinska, ale może Pani przeoczyła ten "optymistyczny" fragment: "W 2010 roku ok. 240 tys. studentów pobierało subwencje za wyniki w nauce. W tym roku pomoc finansową otrzyma najwyżej 190 tysięcy żaków." Na czy polega moja czarna wizja i złośliwość? Czyżby jakiś osobisty uraz ...
Czy jest Pani zwolennikiem teorii Kwaśniewskiego - Prezydenta, że "nalęży się", uczyć, uczyć i uczyć - ... tak jak on sam tego doświadczał? Ja jestem zwolennikiem efektów i wyników, rangi wiedzy i nauki a nie ilości lat, studentów, etc. Czy nie mogę - @elaszychlinska? Dlatego uważam, że pieniądze należy dawać najlepszym? Modernizacja systemu stypendialnego, wymuszona przez budżet, miast wspomóc wiedzę i naukę w efekcie zabiera jej środki. Dotyka najbardziej tych najlepszych. Dlatego by utrzymać za wszelką cenę fikcję ilościową i podtrzymywać propagandę sukcesu. Czy nie mogę zaprezentować takiego poglądu @elaszychlinska? Czy to czarna wizja?
Woli Pani hura optymizm? Proszę bardzo:
"Co za ulga, że w końcu władze zrozumiały, że stypendia nie zawsze trafiają dla potrzebujących. Stojąc na straży egalitaryzmu postanowiono w końcu sprawiedliwiej podzielić mniejszy w tym roku fundusz stypendialny. Z powodu kłopotów natury demograficznej zmniejszone będą wypłaty stypendiów naukowych, gdyż osób studiujących na dwóch kierunkach ma być zdecydowanie mniej. Z pewnością jednak nie ucierpią najbardziej potrzebujący. Cieszę się, że znaleziono dobrą drogę dla najważniejszego celu jakim jest wykształcenie młodego pokolenia."
@elaszychlinska - pasuje?

Komentarz został ukrytyrozwiń
elaszychlinska
  • elaszychlinska
  • 31.05.2011 21:54

Czy ktoś przeczytał jak będzie wyglądał teraz system stypendialny ? UWAŻNIE ? Teraz będzie więcej stypendiów socjalnych dla ubogich studentów aby wyrównać szansę ,będą stypendia za dobre wyniki , stypendia naukowe i inne osiągnięcia na uczelni. Sprowadzać wszystko do bełkotu [pan Grzeszczyk jest mistrzem czarnej wizji i złośliwości] i oceniać negatywnie jest po prostu wredne!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Można za to "dotrudnić" więcej w MEN, i opracowywać "nowe regulacje rozwoju szkolnictwa niższego i wyższego" :(

Komentarz został ukrytyrozwiń
ela
  • ela
  • 31.05.2011 20:18

@ PANIE KOWALSKI , a pan co skończył ? że pisze takie teksty. Niewiele ma pan do powiedzenia, ten pisowski frazes już wytarty i mało ambitny. Policz tych wykształconych w PiS-e i wśród zwolenników. Stypendia niech dostają wybitni a nie wszyscy. Pan też może ufundować jedno.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A po cóź p.Tuskowi wykształceni, mądrzy ludzie. On woli Rycha, Zbycha, Mira itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety, ale to bolesna wiadomość (i owszem, było o niej głośno tez wcześniej). Jedynym plusem jest to, że średnia nie jest jedynym kryterium - stypendium będzie mógł otrzymać student, który nie uzyskuje odpowiedniej średniej, ale posiada inne osiągnięcia (działalność w kołach naukowych, udział w seminariach, konferencjach itp.).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.