Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5156 miejsce

Studencie, program MOST jest dla Ciebie

Niewiele osób wie o programie wymiany studentów między polskimi uniwersytetami o nazwie MOST.


Jak twierdzi oficjalna strona programu MOST, osoby, które były na takiej wymianie, będą mogły pochwalić się mobilnością przed pracodawcą. A problemem polskich uczelni i pracodawców jest często niska mobilność ich studentów i pracowników. Wiele osób kończy studia, począwszy od licencjackich, a skończywszy na doktoranckich, na jednej uczelni, a później zostaje wykładowcami na tej samej uczelni, podczas gdy na przykład w Stanach jest to niemożliwe. Polacy w ogóle bardzo rzadko w porównaniu do innych nacji zmieniają miejsce zamieszkania, szczególnie w obrębie kraju.
Częściej wolą wyjechać za granicę. A przecież zdarza się czasem, że lepszą pracę niż w obleganej Warszawie można znaleźć w innym polskim mieście.
MOST pozwala zapoznać się z metodami pracy na innych uczelniach, na wybór zajęć, których nie oferuje macierzysta uczelnia, a program tych samych studiów na różnych uczelniach znacznie się różni. Daje możliwość nawiązania kontaktów z kadrą innej uczelni oraz dotarcia do książek, których nie ma w macierzystej bibliotece uniwersyteckiej. Program jest też alternatywą dla osób, które nie znają języków obcych, dlatego, że poza polonistyką, w innych krajach można studiować tylko w miejscowym języku albo po angielsku.

Niestety nie oferuje on stypendiów jak Erasmus i wszystkie koszty pokrywa student. Istnieje możliwość występienia o akademik od uczelni, do której się jedzie.

Opinia uczestniczki


Udało mi się porozmawiać z jedną z uczestniczek programu MOST. Maria Antonina Gawlikowska, studentka polonistyki UW, dowiedziała się o nim od koleżanki. Wolałaby pojechać na Erasmusa, ale ciężko byłoby jej połączyć wyjazd zagraniczny z pisaniem pracy licencjackiej na III roku, chociaż i tak jest zadowolona z tej wymiany. Kraków bardzo się jej podobał, ale nie chciałaby tam mieszkać na stałe, ani pracować, podobnie jak inni studenci, których poznała, swoją przyszłość wiąże jednak z Warszawą. Bardziej odpowiada jej energia i dynamika stolicy, z drugiej strony przez chwilę odpoczęła od jej zgiełku. Dzięki temu pobytowi w Krakowie bardziej doceniła swoje miasto i to, jak szybko zachodą w nim zmiany. Zaletą Krakowa jest jednak to, że jest dużo tańszy od Warszawy, więc jako studentka mogła sobie pozwolić na więcej. Udało jej się tam nawiązać wiele ciekawych znajomości, ale nie wie, czy one przetrwają.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.