Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8435 miejsce

Studencie, program MOST jest dla Ciebie

Niewiele osób wie o programie wymiany studentów między polskimi uniwersytetami o nazwie MOST.

Czym jest program MOST?


 / Fot. RadomilProgram MOST to dosyć mało znany program wymiany studentów. W przeciwieństwie do programu Erasmus, MOST pozwala na wymianę studentów między publicznymi uniwersytetami w Polsce. W programie uczestniczą wszystkie duże polskie uniwersytety. Nazwa programu ma dwa znaczenia. Z jednej strony może oznaczać most łączący różne uczelnie. Z drugiej strony może być skrótem od dwóch słów z oficjalnego hasła: MO - mobilność, ST - studentów. Pełne brzemienie hasła to: Program mobilności studentów i doktorantów. Pomysł programu narodził się na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tam też znajduje się komisja akredytacyjna. W programie bierze udział średnio 1000 osób rocznie. Uczestnicy wyjeżdżają na cały rok albo na jeden semestr. Program MOST nie ma jednak nic wspólnego z przenoszeniem się na inną uczelnię, dlatego nie można na innej uczelni obronić pracy dyplomowej.

Warunki


Na wymianę można wyjechać dopiero po drugim semestrze studiów. Warunkiem wyjazdu jest jednak zaliczenie poprzedzającego go semestru. W programie mogą uczestniczyć także doktoranci. Zaliczenie odbywa się na podstawie zdobytych punktów ECTS. Można uczęszczać na wszystkie zajęcia, które oferuje dana uczelnia. Student germanistyki może więc chodzić na zajęcia z historii sztuki albo geografii. Ale czasem zdarza się, że będzie trzeba nadrobić różnice programowe z jakiegoś przedmiotu, którego przyjmująca uczelnia nie oferowała. Rekrutacja odbywa się od 15 kwietnia do 15 maja (rekrutacja na semestr zimowy i cały rok akademicki) i od 30 października do 30 listopada (rekrutacja na semestr letni). Rejestracja odbywa się przez IRK na stronie: uka.amu.edu.pl Należy także sprawdzić, czy uczelnia, którą wybieramy, posiada akredytację na wymianę na danym kierunku.

Zalety i wady


Zaletą programu MOST jest chociażby niższy koszt takiej wymiany, gdyż przy obecnym kursie walut zachodnich studiowanie za granicą bardzo dużo kosztuje. Dla warszawiaka ceny wrocławskie czy krakowskie będą nawet niższe. A taki dłuższy wyjazd pozwoli na nabranie dystansu do rodzinnego miasta i spraw, które się z nim wiążą. Dla osób, które całe dotychczasowe życie spędziły z rodzicami, może być to pierwsza próba samodzielności, chociaż wadą takiej wymiany jest to, że nie można poznać obcego kraju, a wszystkie polskie miasta wyglądają bardzo podobnie. Nie zobaczy się też, jak żyje się w krajach bogatszych lub biedniejszych od Polski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.