Facebook Google+ Twitter

Studencie, stać Cię! Stypendia i uniwersytecka pomoc

Zaczął się kolejny rok akademicki. I nieważne, czy ktoś studiuje dziennie, zaocznie, na uczelni państwowej czy też prywatnej, pomoc materialna przyda się każdemu studentowi, warto zatem wiedzieć, co oferuje swoim żakom poznański UAM.

Aula Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. / Fot. Radomil - http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Aula_UAM.jpgStypendium socjalne, za dobre wyniki w nauce i sporcie, mieszkaniowe, na wyżywienie, specjalne dla osób niepełnosprawnych czy zapomoga, a także zakwaterowanie w Domu Studenckim - to główne z form pomocy finansowej, jakimi dysponuje UAM. Oprócz nich są oczywiście jeszcze inne, o które studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza mogą się ubiegać, a o których mowa w art. 173 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z dnia 27 lipca 2005 roku oraz w innych ustawach.

Nie od dziś wiadomo, że studia kosztują. Mieszkanie, opłaty, bilety czy też tak oblegane i niezbędne ksero pochłaniające wszelkie oszczędności... A do tego trzeba przecież coś jeść, w coś się ubrać, a i na piwko chętnie by się czasem wyszło, gdyż - jak wiadomo - nie samą nauką student żyje. Są tacy, którzy nie muszą się o to martwić i żyją na koszt rodziców, ale niestety coraz częściej się zdarza, że rozpoczęcie studiowania wiąże się z codziennym stresem o to, jak (czytaj: za co) przeżyć kolejny dzień. Najbardziej zdeterminowani potrafią pogodzić studia - nawet w trybie stacjonarnym - z codzienną albo weekendową pracą zarobkową, ale też nie każdy ma w sobie tyle siły, samozaparcia i odwagi do takiego poświęcenia i zrezygnowania z życia osobistego, a często i ze snu...

- Mówi się, że studia to najpiękniejszy okres w życiu. Okres, kiedy to już żyjesz samodzielnie, robisz, co chcesz, poznajesz, czym jest prawdziwe życie i nie masz tylu trosk co Twoi rodzice... Zgadzam się tylko z jednym stwierdzeniem: na studiach poznajesz prawdziwe życie - opowiada Julianna, studentka UAM, która na co dzień studiuje i pracuje.

Właśnie, studia powinny być najpiękniejszym okresem w życiu młodego człowieka, przecież to taki okres przejściowy między młodością a prawdziwym tzw. dorosłym życiem. Wykorzystajmy go zatem w pełni, tak byśmy za kilka lat nie mieli poczucia, że wraz z czasami szkoły średniej skończyło się coś bezpowrotnie, byśmy nie wspominali studiów tylko i wyłącznie jako okresu ciężkiej harówki i wiecznego braku czasu. Władze uczelniane i nie tylko one doskonale zdają sobie z tego sprawę i dlatego oferują różne rodzaje pomocy materialnej - wprawdzie nie są to szczególnie wysokie kwoty, aczkolwiek lepsze to niż nic i zawsze jest to jakieś odciążenie.

Warto zatem próbować. Jak mówi Ola, studentka UAM: stypendium ciężko dostać, a i jego wysokość powalająca nie jest. Dokładniejsze informacje na ten temat odnaleźć można w regulaminie przyznawania pomocy materialnej dostępnym na stronie internetowej: Regulamin pomocy materialnej UAM

Poza tym warto śledzić na bieżąco wszelkie nowinki na stronach poszczególnych wydziałów, gdyż często pojawiają się informacje o dodatkowych stypendiach, m.in. Stypendia Funduszu Rodziny Kulczyków w roku 2010, Stypendia w programie MOST dla studentów WNPiD czy też Stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.