Facebook Google+ Twitter

Studencie, Ty też masz swoje święto!

17 listopada - Międzynarodowy Dzień Studenta, to święto obchodzone na całym świecie od ponad sześćdziesięciu lat. Zostało ustanowione na pamiątkę wydarzeń praskich z 1939 roku.

Od czego się zaczęło


Wszystko zaczęło się od demonstracji studentów czeskich w Pradze 17 listopada 1939 roku. Tego dnia wyszli oni na ulice miasta, aby zaprotestować przeciwko wtargnięciu nazistów na teren Czechosłowacji. Demonstracja została krwawo stłumiona, zginęło wielu studentów, a 1200 znalazło się w obozach koncentracyjnych. Na pamiątkę tych wydarzeń podczas kongresu International Students Council w Londynie w 1941 roku 17 listopada ogłoszono Międzynarodowym Dniem Studenta. Jest on obchodzony w 65 krajach.

Co roku z tej okazji studenci na całym świecie organizują demonstracje, protestują przeciwko łamaniu podstawowych praw człowieka, dyskryminacji. Ich postulaty to wolność, tolerancja, równy dostęp do edukacji, swoboda wyrażania poglądów. Studenci solidaryzują się ze swoimi rówieśnikami z innych krajów, piszą petycje, organizują marsze, spotkania, dyskusje oraz różne imprezy.

W Polsce


Mimo iż na świecie Międzynarodowy Dzień Studenta obchodzony jest już od ponad 60 lat, w Polsce nie jest to popularne święto. Niewiele osób wie o tym, co wydarzyło się 17 listopada w Pradze. Co więcej, nawet studenci nie zdają sobie sprawy, że mają dziś swoje święto! Nawet jeśli uczelnie organizują jakieś obchody, nie biorą w nich udziału wszyscy studenci. W tym dniu odbywają się często normalne zajęcia. Tegoroczny Dzień Studenta wypada w sobotę, więc niektóre uczelnie przesunęły spotkania i marsze na inny dzień.

MDS do kalendarzy!


Media studenckie chcą oficjalnego wprowadzenia do polskich kalendarzy daty 17 listopada jako Międzynarodowego Dnia Studenta. Dzień ten powinien być wolny od zajęć, aby w tym czasie studenci mogli urządzać manifestacje, pisać petycje, rozmawiać o problemach polskich żaków oraz kolegów z innych krajów (np. z Białorusi), o warunkach studiowania, o tym, co można zmienić, ulepszyć.

Protest studentów w Wałbrzychu przeciwko likwidacji filii Akademii Ekonomicznej / Fot. Dariusz GdeszW naszym kalendarzu można spotkać bardzo różne "święta", niemal każdy dzień jest dniem "czegoś". Dlaczego więc polscy studenci nie mieliby mieć oficjalnie swojego dnia 17 listopada? Na stronie www.studentix.pl/l/dzien/ (http://www.petycje.pl/2646) zamieszczono petycję, pod którą można dodać swój głos poparcia dla inicjatywy wpisania 17 listopada do polskiego kalendarza jako Międzynarodowego Dnia Studenta.

Wszystkim studentom z okazji Międzynarodowego Dnia Studenta życzę samych piątek w indeksie, łatwych egzaminów, pełnego radości i zabawy życia studenckiego, zadowolenia z uzyskanej wiedzy oraz znalezienia satysfakcjonującej pracy!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

naturalnie, że plusik :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lucyno, w niektórych krajach, jak np. na Białorusi czy w Czechach, świętowanie w tym dniu jest dla studentów bardzo ważne. Odbywają się różne koncerty, marsze, demonstracje, dyskusje etc. W Polsce na razie niewiele się dzieje, wciąż szuka się dobrego pomysłu na ten dzień. AE we Wrocławiu zorganizowała marsz i wycieczkę oraz klubową imprezę integracyjną dla studentów, w Białymstoku 16 odbyła się z tej okazji m.in. konferencja pod hasłem "Studenci wszystkich krajów - łączcie się!”. Zobaczymy co będzie za rok...

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Bez wątpienia mało kto o tym wie. Studenci za swoje jedyne słuszne święto uważają chyba Juwenalia, w czasie których studenckość objawia się w jeden tylko sposób. Tak czy siak, wszystkiego najlepszego :-)

@Czajna: trafne spostrzeżenie. Dyskusji nt. tego, jacy właściwie są dziś studenci, nie ma. A wnioski pewnie mogły by być zaskakujące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) W Polsce są dwa miliony studentów. Takiej liczby żaden rząd nie mógłby zignorować, ale o stypendia czy ulgi na przejazdy koleją studenci walczyć nie potrafią. Bardzo liczna i w normalnych warunkach jedna z najaktywniejszych grup społecznych jest niemal niewidoczna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A z czym wiąże się fakt, że dziś mamy dzień studenta? Jakieś imprezy są organizowane z okazji tego święta?

Komentarz został ukrytyrozwiń

60 lat, było napisane słownie, widocznie ktoś zmienił i zjadł 6

Komentarz został ukrytyrozwiń

:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Mimo iż na świecie Międzynarodowy Dzień Studenta obchodzony jest już od ponad 0 lat" ??

Komentarz został ukrytyrozwiń

i tak niech pozostanie i ze swietem i z meczem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.