Facebook Google+ Twitter

Studenckie Radio "Żak" nadaje już 50 lat

Najstarsza niekomercyjna studencka rozgłośnia radiowa rozpocznie w ten weekend obchody swoich urodzin. Okazja do świętowania jest nie byle jaka, bo studenci "nadają" już w Łodzi 50 lat!

Oficjalny plakat obchodów / Fot. Organizatorzy 50-lecia radia Żak"Żak" rozpoczął swoją działalność 18 maja 1959 roku w III Domu Studenta Politechniki Łódzkiej i początkowo obejmował swoim zasięgiem tylko ten dom. Dopiero 15 lat później przyłączono radiowęzły I i II D.S, a z czasem także inne, położone przy al. Politechniki. W eterze (sławetna częstotliwość 88,8 MHz) "Żak" zaistniał 1 października 1996 roku.

Studencka rozgłośnia wsławiła się współtworzeniem takich imprez, jak Ogólnopolski Festiwal Piosenki Turystycznej "Yapa", czy patronowaniem łódzkim Juwenaliom, Przeglądowi Piosenki Kabaretowej "Apsik", czy Przeglądowi Twórczości Studentów "Morda". Wielokrotnie nagradzano autorskie audycje, felietony i ciekawe reportaże radiowców "Żaka". To z ich szeregów pochodzą m.in. Marek Niedźwiedzki, Janusz Deblessem, czy Wiktor Skrzydłowski.

"Żak" bez większych strat przetrwał zawieruchę dziejową, w tym zamknięcie rozgłośni radiowych w grudniu 1981 roku, narzucenie Rady Programowej i zmianę ustroju. Pomimo upływu lat pozostał rozgłośnią niekomercyjną i symbolem studenckiej niezależności. - "Żak" istnieje od 50 lat tylko dlatego, że nie zmieniło się podstawowe założenie jego twórców, którym jest niekomercyjny charakter tej instytucji. Przejawia się on zarówno w doborze treści, dalekich od gustu przeciętnego słuchacza, jak i w fakcie, że absolutnie żadna z osób działających w "Żaku", na swojej pracy nie zarabia. To jest właśnie w tym radiu najbardziej wyjątkowe - ludzie, którzy stanowią jego trzon, poświęcają swój czas i energię nie dla własnych korzyści, ale aby wspólnie stworzyć coś niepowtarzalnego. - mówi "żakowiec", Alicja Adamczewska - Taka motywacja w dzisiejszych czasach jest czymś niezwykłym.

Logo 50-o lecia / Fot. Organizatorzy 50-lecia radia ŻakJuż w najbliższy weekend na wielbicieli "Żaka" czeka rekordowa 50-o godzinna, jubileuszowa audycja. Tego samego dnia, o godz. 22, na tyłach III D.S. wystąpi teatr ognia Na CO-Dzień. W najbliższym czasie "Żakowcy" zapraszają też do obejrzenia galerii zdjęć na ul. Piotrkowskiej (przy Pasażu Rubinsteina) i wysłuchania licznych koncertów (m.in. 19 Wiosen, Wieże Fabryk, Kumka Olik, Bez Jacka i Żeby Nie Piekło). W programie znalazła się również projekcja filmu "Aelita" z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Pustki, oraz występ Kabaretu Moralnego Niepokoju. Dokładny program dostępny jest na stronie Studenckiego Radia "Żak" i w serwisie poświęconym 50 urodzinom rozgłośni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.