Facebook Google+ Twitter

Student 2009. Komunikacją miejską po Warszawie

Warszawa jest w ciągłym ruchu i zmienia się nieustannie. Aby młody student nie zagubił się w wielkim mieście warto przeczytać ten krótki przewodnik.

Autobus, tramwaj czy metro?

Tramwaj Warszawski / Fot. Michał KowalskiMłodzi studenci, którym przyjdzie wybierać formę transportu z domu na uczelnię maja nie lada problem. Niezliczona ilość linii autobusowych jadących często w to samo miejsce z przeciwnych przystanków, do tego rozległa sieć tramwajowa, nieustanne remonty, objazdy i przede wszystkim zmiany tras. Warto zapoznać się z prostym przewodnikiem po oznaczeniach stosowanych przez warszawski ZTM.

Linie autobusowe typu 100 i 200 to linie zwykłe. Kursują zasadniczo przez cały tydzień z różną częstotliwością i są podstawową formą transportu publicznego w Warszawie. Zatrzymują się na wszystkich przystankach podobnie jak linie typu 300. Przy czym te ostatnie należą do okresowych co znaczy, że jeżdżą w dni powszednie lub wyłącznie w szczycie (5-9 i 14-18).

Linie typu 400 i 500, oznaczone kolorem czerwonym to linie przyspieszone. Zatrzymują się tylko na niektórych przystankach omijając te mniej wykorzystywane. Warto więc uważać. "Pięćsetki" jeżdżą przez cały tydzień podczas gdy "czterysetki" to linie okresowe.

Następny typ czyli linie 700 oraz 800 to linie podmiejskie. Poza granicami miasta obowiązuje w nich taryfa na drugą strefę i dwa razy droższe bilety. Dobrze o tym pamiętać szczególnie przy wyborze miejsca zamieszkania.

Linie typu E-1, E-2 itd. to linie ekspresowe. Zatrzymują się na bardzo niewielu przystankach i służą jako dowóz z dużych osiedli w najszybszy sposób. Jeśli podróżujesz linią tego typu patrz uważnie na listę przystanków umieszczoną na tablicy wewnątrz autobusu, inaczej możesz zostać wywieziony daleko poza cel swojej podróży.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"kursującą na trasie północ-południe od 4 do 24, a weekendy nawet przez całą noc."
co proszę? jaką cała noc w weekend? i od jakiej 4? bzdura.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.