Facebook Google+ Twitter

Student 2011. CV - najczęstsze błędy. Jak się ich ustrzec?

Pisząc CV, chcemy, by najbardziej w oczy rzucały się informacje o naszym doświadczeniu i zaletach. Jednak największą uwagę pracodawców przykuwają błędy. Dlatego właśnie, tak ważne jest stworzenie przejrzystego i profesjonalnego życiorysu.

 / Fot. John N., własność publiczna / wikipediaPodczas studiów wchodzimy w dorosłe życie, a większa liczba studentów musi utrzymać się samodzielnie. Otrzymanie posady jest niemożliwe bez Curriculum Vitae (życiorysu) i listu motywacyjnego. Dobrze napisane CV może być przepustką do kariery. Przeczytanie jednego życiorysu zajmuje zwykle pracodawcy mniej niż pół minuty. W tym czasie osoba rekrutująca decyduje, czy zaprosić aplikującego na rozmowę kwalifikacyjną.

Czytaj także: Student 2011. Publiczne biblioteki w Krakowie - przewodnik


Tekst ten może okazać się pomocny dla wszystkich tych, którzy właśnie piszą lub chcą dopracować swoje życiorysy. Każdej z tych osób przyda się kilka rad.

Po pierwsze unikajcie wszelakich błędów stylistycznych i ortograficznych! Jeśli nie macie pewności, jak napisać dany wyraz, sprawdźcie w słowniku lub dajcie do weryfikacji innej osobie. Przy okazji oceni ona, czy dokument jest przejrzysty, logiczny i zrozumiały.

Zobacz też: Student 2011. Praca podczas studiów. Jak ją znaleźć?


Po drugie: nie piszcie wszystkiego o sobie. W CV potrzebne są tylko istotne informacje. Pracodawcę interesują konkretne dane osobowe oraz doświadczenie i kompetencje związane z posadą, o którą się staracie. Nie piszcie więc o imionach swoich dzieci, czy mężów. Dobrze opracowany życiorys powinniście zawrzeć na maksimum 2 stronach A4. Jeśli brakuje Wam miejsca, z racji bogatego doświadczenia, zamieśćcie w dokumencie informacje tylko o tej pracy, która będzie miała znaczenie dla przyszłego pracodawcy. Ważne jest również zadbanie o prawidłowy format pliku wysyłanego do rekrutującego.

Po trzecie, nie kłamcie! Jeśli pragniecie jakiejkolwiek pracy, nie wolno Wam sztucznie wzbogacać swojego CV. Zgodnie ze starym powiedzeniem - kłamstwo ma krótkie nogi. Nawet, jeśli uda Wam się zdobyć posadę, wszelkie rozbieżności, między informacjami w CV a stanem faktycznym Waszej wiedzy, wyjdą na jaw. Jeżeli piszecie, że cechujecie się np. umiejętnością pracy w zespole - udowodnijcie to, zamieszczając w życiorysie informację o pracy dla samorządu uczelnianego. Pamiętajcie również o tym, by w dokumencie zawarte były tylko aktualne i poprawne dane. Jeśli pomylicie choć jedną cyferkę w numerze telefonu komórkowego, pracodawcy może nie udać się z Wami skontaktować.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

damian rok
  • damian rok
  • 16.10.2011 23:22

Artykuł średniej klasy, porady zbyt ogólne oraz mało dokładne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
12345
  • 12345
  • 24.09.2011 09:26

Rady dla przedszkolaka, trywializm w każdym zdaniu. Brak "gorących" 'błędów np. niedostosowanie wykształcenia do oferty, sposób i termin ukończenia nauki itp.,itd. Marny poradnik

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lucjan Małecki
  • Lucjan Małecki
  • 23.09.2011 22:33

Radu dobre .Średno rozwinięty piszący o tym wie .Myślałem , że coś bardzo waznego Pani podpowie .No cóż .lepsze to niz nic .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.