Facebook Google+ Twitter

Student 2011. Jak przetrwać studiując dwa kierunki równocześnie

W tym roku, maturzyści i studenci mieli ostatnią szansę na rozpoczęcie drugiego kierunku studiów bez ponoszenia kosztów. Wielu z nich, zdecydowało się ją wykorzystać. Co czeka studentów studiów równoległych?

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Tungsten/domena publiczna

"Dwukierunkowiec" a wykładowca


To najważniejsze starcie dla studenta równoległego. Musi on bowiem pogodzić dwa plany zajęć, które są tworzone często przez różne wydziały lub uczelnie. Wymaga to od niego umiejętnego zorganizowania czasu - w taki sposób, by pojawić się na wszystkich ćwiczeniach i wykładach, na których do zaliczenia przedmiotu, wymagana jest obecność.

Czytaj też: Włącz się do akcji "Student w wielkim mieście"

Natłok zajęć skutkuje wielokrotnymi spóźnieniami, na co prowadzący nie zawsze patrzą przychylnie. Najlepiej więc na początku roku akademickiego udać się do nich na konsultacje, w celu wyjaśnienia swojej sytuacji i wspólnego jej rozwiązania.

Czytaj też: Gdzie pójść po zajęciach w Warszawie?

Zdarza się, że bardziej nadgorliwy profesor zada studentowi równoległemu zadanie dodatkowe. Jednak przeważnie wykładowcy zdają sobie sprawę z podwójnej pracy, jaką w trakcie studiów wykonuje "dwukierunkowiec". Jeśli jednak jest inaczej, warto dbać o dobre oceny, które mogą okazać się skutecznym argumentem w rozmowach z prowadzącymi.

"Dwukierunkowiec" a studenci


Student równoległy, szczególną wagę powinien przywiązywać do relacji ze znajomymi z roku. W związku z pokrywającymi się wykładami, niestety nie jest w stanie posiadać wszystkich notatek i materiałów z zajęć. Nierzadko jest więc zmuszony "uśmiechnąć" się do swoich kolegów i koleżanek. Tym bardziej, że czasem trzeba się zamienić z kimś na grupy zajęciowe, bo on "wtedy ma ćwiczenia na dziennikarstwie".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Dziękuję :)
Zainteresowanych programami ITS/ISO zapraszam do osobnego materiału (Student 2011. Indywidualny Tok Studiów a IOS - czym się różnią?).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny artykuł!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Katarzyno,
cieszę się, że temat przypadł Pani do gustu i stał się inspiracją do nowego materiału.
Studia równoległe to temat rzeka, który przedstawia się różnie w zależności od uczelni, dlatego trudno w tej kwestii o uniwersalne porady.
Również pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Aleksandro, ciekawy temat, ale czułam ogromny niedosyt po lekturze. Zabrakło chociażby właśnie tematu IOS/ITS (w tej chwili nie kojarzę, który był który), także kwestii "przepisania" przedmiotów, które już są zrobione. Do tego niektórzy studiują bardzo pokrewne kierunki, inni kompletnie różne - a to potrafi wiele zmienić. Przyznam szczerze, zainspirowała mnie tylko Pani do tego, by napisać własny tekst, prawdopodobnie jednak do działu "Wolna Myśl", ale to z czasem. Póki co pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Kamilu,
zgadza się, istnieje Indywidualny Tok Studiów, ale w wielu przypadkach jedynie "na papierze". Obracam się w dwóch środowiskach akademickich, gdzie jest nawet mowa o tym, że możliwość indywidualnego doboru przedmiotów w systemie USOS jest formą ITS. Problem w tym, że ten wybór nie dotyczy wszystkich przedmiotów, a na wielu uczelniach funkcjonuje podział alfabetyczny.
Nie spotkałam się również z tolerowaniem obecności w wymiarze 50% na przedmiotach o charakterze obowiązkowym (ćwiczeniach).

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja polecam nauke za pośrednictwem internetu :), bedzie więcej czasu na nauke, (nie trzeba bedzie dojezdzac), a i uczyc mozna sie wtedy kiedy student jest wypoczety :) umysl lepiej pracuje, kiedy sie nie jest zmęczonym :)...
Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Student studiujący dwa kierunki ma prawo do ubiegania się o Indywidualny System Nauczania - w większości przypadków może zaliczać materiał na tzw. konsultacjach oraz dość często obniża się procent wymaganej obecności na zajęciach do nawet 50%. Wszystko jednak zależy, jak dobrze wiadomo, od wykładowcy. Jednak wymogiem do uzyskania ISO jest uzyskanie odpowiedniej średniej (w większości wypadków 4,0).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.