Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25075 miejsce

Student 2011. Jak przetrwać studiując dwa kierunki równocześnie

W tym roku, maturzyści i studenci mieli ostatnią szansę na rozpoczęcie drugiego kierunku studiów bez ponoszenia kosztów. Wielu z nich, zdecydowało się ją wykorzystać. Co czeka studentów studiów równoległych?

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Tungsten/domena publiczna

"Dwukierunkowiec" a wykładowca


To najważniejsze starcie dla studenta równoległego. Musi on bowiem pogodzić dwa plany zajęć, które są tworzone często przez różne wydziały lub uczelnie. Wymaga to od niego umiejętnego zorganizowania czasu - w taki sposób, by pojawić się na wszystkich ćwiczeniach i wykładach, na których do zaliczenia przedmiotu, wymagana jest obecność.

Czytaj też: Włącz się do akcji "Student w wielkim mieście"

Natłok zajęć skutkuje wielokrotnymi spóźnieniami, na co prowadzący nie zawsze patrzą przychylnie. Najlepiej więc na początku roku akademickiego udać się do nich na konsultacje, w celu wyjaśnienia swojej sytuacji i wspólnego jej rozwiązania.

Czytaj też: Gdzie pójść po zajęciach w Warszawie?

Zdarza się, że bardziej nadgorliwy profesor zada studentowi równoległemu zadanie dodatkowe. Jednak przeważnie wykładowcy zdają sobie sprawę z podwójnej pracy, jaką w trakcie studiów wykonuje "dwukierunkowiec". Jeśli jednak jest inaczej, warto dbać o dobre oceny, które mogą okazać się skutecznym argumentem w rozmowach z prowadzącymi.

"Dwukierunkowiec" a studenci


Student równoległy, szczególną wagę powinien przywiązywać do relacji ze znajomymi z roku. W związku z pokrywającymi się wykładami, niestety nie jest w stanie posiadać wszystkich notatek i materiałów z zajęć. Nierzadko jest więc zmuszony "uśmiechnąć" się do swoich kolegów i koleżanek. Tym bardziej, że czasem trzeba się zamienić z kimś na grupy zajęciowe, bo on "wtedy ma ćwiczenia na dziennikarstwie".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Dziękuję :)
Zainteresowanych programami ITS/ISO zapraszam do osobnego materiału (Student 2011. Indywidualny Tok Studiów a IOS - czym się różnią?).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny artykuł!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Katarzyno,
cieszę się, że temat przypadł Pani do gustu i stał się inspiracją do nowego materiału.
Studia równoległe to temat rzeka, który przedstawia się różnie w zależności od uczelni, dlatego trudno w tej kwestii o uniwersalne porady.
Również pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Aleksandro, ciekawy temat, ale czułam ogromny niedosyt po lekturze. Zabrakło chociażby właśnie tematu IOS/ITS (w tej chwili nie kojarzę, który był który), także kwestii "przepisania" przedmiotów, które już są zrobione. Do tego niektórzy studiują bardzo pokrewne kierunki, inni kompletnie różne - a to potrafi wiele zmienić. Przyznam szczerze, zainspirowała mnie tylko Pani do tego, by napisać własny tekst, prawdopodobnie jednak do działu "Wolna Myśl", ale to z czasem. Póki co pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Kamilu,
zgadza się, istnieje Indywidualny Tok Studiów, ale w wielu przypadkach jedynie "na papierze". Obracam się w dwóch środowiskach akademickich, gdzie jest nawet mowa o tym, że możliwość indywidualnego doboru przedmiotów w systemie USOS jest formą ITS. Problem w tym, że ten wybór nie dotyczy wszystkich przedmiotów, a na wielu uczelniach funkcjonuje podział alfabetyczny.
Nie spotkałam się również z tolerowaniem obecności w wymiarze 50% na przedmiotach o charakterze obowiązkowym (ćwiczeniach).

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja polecam nauke za pośrednictwem internetu :), bedzie więcej czasu na nauke, (nie trzeba bedzie dojezdzac), a i uczyc mozna sie wtedy kiedy student jest wypoczety :) umysl lepiej pracuje, kiedy sie nie jest zmęczonym :)...
Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Student studiujący dwa kierunki ma prawo do ubiegania się o Indywidualny System Nauczania - w większości przypadków może zaliczać materiał na tzw. konsultacjach oraz dość często obniża się procent wymaganej obecności na zajęciach do nawet 50%. Wszystko jednak zależy, jak dobrze wiadomo, od wykładowcy. Jednak wymogiem do uzyskania ISO jest uzyskanie odpowiedniej średniej (w większości wypadków 4,0).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.