Facebook Google+ Twitter

Student 2011. Jak zagłosować poza miejscem zameldowania?

Tuż po rozpoczęciu roku akademickiego czekają nas kolejne wybory parlamentarne. Chcesz zagłosować w swoim uniwersyteckim mieście, ale nie wiesz jak to zrobić? Pomożemy Ci przez to przebrnąć od strony formalnej.

 / Fot. Piotr Waglowski, własność publiczna/ wikipediaIstnieją dwa sposoby głosowania poza miejscem zamieszkania. Możemy albo sprawić sobie zaświadczenie, uprawniające nas do głosowania w innym niż nasz okręgu wyborczym, albo dopisać się do konkretnej listy wyborczej.

Co dalej z zaświadczeniem o prawie do głosowania?

Wniosek o wydanie zaświadczenia do głosowania można składać w swoim urzędzie gminy do 7 października. Papier, uprawniający nas do głosowania w innym miejscu, otrzymamy "od ręki". Zdobytego przez nas dokumentu trzeba strzec jak oka w głowie, gdyż po jego wydaniu zostajemy skreśleni z macierzystego okręgu wyborczego. Jeśli zgubimy zaświadczenie, możemy mieć problem z zagłosowaniem gdziekolwiek.

Czytaj także: Student 2011. Wybieramy współlokatora. O czym musisz pamiętać?

Wniosek w swoim urzędzie możemy złożyć osobiście lub możemy upoważnić do tego osobę zaufaną. Upoważnienie do złożenia i odebrania za nas wniosku powinno zawierać takie informacje jak: imię, nazwisko i dokładny adres zameldowania osoby, która upoważnia oraz dane osoby upoważnionej - imię, nazwisko, dokładny adres zameldowania, nr dokumentu tożsamości wraz z datą wydania dokumentu i nazwą instytucji, która dokument wydała. Dodatkowo, musimy załączyć ksero ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Czytaj także: Student 2011. Jak sobie radzić z systemem USOS

Gotowy wniosek o wydanie zaświadczenia do głosowania można pobrać z internetu - dokument znajduje się na stronie internetowej każdego większego miasta. W całej Polsce obowiązuje taki sam format dokumentu, można go więc na przykład pobrać ze strony miasta stołecznego Warszawy.

Zobacz:Gotowy wniosek o zaświadczenia uprawniającego do głosowania poza miejscem zameldowania

Głosowanie przez dopisanie

Jeżeli nie uda nam się załatwić zaświadczenia o możliwości głosowania poza okręgiem, możemy poprosić urząd gminy, w której będziemy przebywać w dniu wyborów, o dopisanie do list wyborczych. Taki wniosek trzeba złożyć najpóźniej do 10 dni przed wyborami. Wraz z wnioskiem o dopisanie do listy wyborczej trzeba złożyć kserokopię ważnego dokumentu tożsamości.

Tutaj możesz pobrać gotowy wniosek o dopisanie do listy wyborczej na terenie Warszawy: bip.warszawa.pl

Wnioski o dopisanie do listy wyborczej w innym mieście znajdziecie albo w internecie, albo w urzędzie gminy miasta bądź dzielnicy, w jakiej tymczasowo mieszkacie.

Więcej informacji można uzyskać, dzwoniąc na specjalną infolinię Państwowej Komisji Wyborczej pod numerami: 22 695 25 44; 22 695 26 41; 22 695 26 37; 22 695 22 74; 22 695 23 71.
Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Przydatne informacje. Skorzystałem z możliwości i już pobrałem zaświadczenie umożliwiające głosowanie poza miejscem zamieszkania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.