Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26240 miejsce

Student 2011. Na Śląsku są jeszcze wolne miejsca w akademikach

Trwa gorący okres dla studentów, którzy rozpoczynają naukę z dala od rodzinnych miejscowości. Na niektórych śląskich uczelniach można jeszcze znaleźć miejsce w akademiku. Żakom bez dachu nad głową chętnie pomogą pośrednicy nieruchomości.

Dom Studenta nr 2 w Ligocie - tutaj nie ma już miejsc dla uczniów / Fot. Krzysztof Blachnicki, GNU1.2Marysia Mrowiec, 21-letnia studentka architektury i budownictwa, od dwóch lat mieszka w jednym z akademików gliwickiej Politechniki Śląskiej. Przestronny pokój dzieli z koleżanką. Akademik oferuje jej bezpłatny dostęp do szybkiego internetu, własne biurko, sporą szafę i lodówkę w pokoju. - Gotujemy wspólnie – opowiada Marysia. – Dwie kuchnie mamy na każdym piętrze na korytarzu, podobnie jest z łazienkami. Ze względu na mój specyficzny kierunek studiów brakuje mi nieco miejsca do nauki. Wiem, że w niektórych akademikach znajdują się kreślarnie dla studentów architektury – dodaje.

Dwuosobowy pokój w Domu Studenta w jej przypadku oznacza koszt 290 złotych miesięcznie. Studentka dodaje, że jak na warunki, w których mieszka, to mało wygórowana kwota, a samo życie w akademiku jest bardzo wygodne.
- Oczywiście mogłabym znaleźć mieszkanie w podobnej cenie, ale w zdecydowanie gorszej lokalizacji albo w mniej komfortowych warunkach. Tutaj mam dostęp do wszelkich pomocy naukowych, w pokojach cichej nauki mogę ze znajomymi w pełni skupić się na projektach i zadaniach do wykonania – twierdzi.

Przed zbliżającym się nowym rokiem, na pokój w akademiku wciąż liczyć mogą żacy z Uniwersytetu Śląskiego. Jak informuje Jacek Szymik – Kozaczko, rzecznik prasowy uczelni, obecnie trwa proces rozdzielania lokali w domach studenckich. W katowickich akademikach UŚ dostępnych jest około 1300 miejsc, w wydziałach w Sosnowcu i Cieszynie – w sumie blisko 1500. Ceny pokoi, dostępnych w kombinacji „jedynka” i „dwójka” wahają się od 216 do 375 złotych miesięcznie. Uczelnia oferuje także pokoje komfortowe typu "studio". W ich przypadku student musi jednak zapłacić więcej, nawet o 100 złotych.

- Pierwszeństwo w przyznaniu miejsca w Domu Studenta przysługuje studentowi znajdującemu się w trudnej sytuacji materialnej oraz osobie zamiejscowej. Dotyczy to też osób, które nie mają stałego miejsca zamieszkania - informuje podaje Jacek Szymik – Kozaczko.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach w tym roku nie miał żadnego problemu z naborem studentów. Już po pierwszej turze wiadomo było, że uczelnia nie przeprowadzi drugiej rekrutacji. Być może to jeden z powodów braku wolnych miejsc w uczelnianych akademikach w Katowicach – Ligocie na kilka dni przed rozpoczęciem roku akademickiego.

- Studenci dzienni zajęcia rozpoczynają 26 września. Rzeczywiście, obecnie nie ma już miejsc w naszych Domach Studenta – potwierdza Marcin Baron z biura prasowego uczelni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.