Facebook Google+ Twitter

Student 2012. Ile zapłaci za edukację żak studiujący w krajach Europy?

Najwięcej za studia płacą ci, którzy chcą uczyć się w Anglii. Obok tego jednak aż 9 krajów Europy nie pobiera opłat za szkolnictwo wyższe.

 / Fot. Wikitour/CC 3.0Koszty studiowania oraz zasięg wsparcia studentów różnią się w poszczególnych krajach Europy. Najwięcej za rok akademicki zapłacą chętni na studia w Anglii, Walii i Irlandii Północnej. Od września tego roku, student w Anglii zapłaci za podstawowe czesne ok. 6 tys. funtów, a za maksymalne ok. 9 tys. euro - możemy przeczytać w sprawozdaniu opublikowanym 10 września przez Komisję Europejską (sprawozdanie zostało przygotowane przez firmę Eurydice, która zebrała informacje z 34 krajów UE, biorących udział w programie "Uczenie się przez całe życie"). Udogodnieniem ze strony państwa jest możliwość zaciągnięcia kredytu na czesne, który może zostać spłacony dopiero w momencie, kiedy studiujący znajdzie dobrze płatną pracę (Anglia). W Walii dodatkowe koszty za czesne pokryje rząd kraju, a w Irlandii Płn. czesne wzrosną proporcjonalnie do inflacji, tj. do ok. 3,5 tys. GBP.

W 9 krajach Europy - Austrii, Cyprze (licencjat), Danii (studia niestacjonarne są płatne), Finlandii, Grecji, na Malcie (licencjat), Norwegii, Szkocji (licencjat) i Szwecji - w większości przypadków opłat się nie pobiera. Najbardziej sprzyjające studentom pod względem opłat są kraje skandynawskie, chociaż i tu ostatnio zaszły zmiany. Finlandia i Szwecja, idąc za przykładem Danii, wprowadziły opłaty dla studentów zagranicznych. W Niemczech w roku akademickim 2012/2012 także Bawaria i Dolna Saksonia będą pobierały pieniądze od studiujących. Z wyjątkiem Islandii i Norwegii wszystkie kraje obecnie wymagają odpłatności od studentów spoza Europy.

Studenci spoza krajów Unii Europejskiej zwykle zapłacą tu więcej za studia. Należności ustalane są zazwyczaj przez same uczelnie, ale w części krajów (Belgia, Bułgaria, Grecja, Portugalia, Rumunia) są one uregulowane przepisami ogólnymi. I znowu 6 krajów stanowi wyjątek w tym przypadku - Czechy, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Węgry i Włochy nie podnoszą cen dla studentów spoza Unii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

potato
  • potato
  • 11.09.2012 16:14

Jakies niescisłosci się wdarły do informacji o kosztach za rok na uczelni w Anglii.6-9tys. pound(w zależnosci od kierunku.Kredyt obcokrajowcowi można wziąć, ale uzależniony jest od czasu zamieszkiwania na terenie UK.(minimum 2 lata).Szkocja ma bezpłatne nauki dla Polaków ale też wczesniej musiałby wykazać zamieszkiwanie minimum 3-lata.Rewanż finansowy Szkocja odbija do UK-studenci z UK muszą zapłacić na terenie Szkocji, tyle samo co u siebie za dany kierunek(zemasta).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.