Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26442 miejsce

Student 2012. Jak szukać, by znaleźć mieszkanie dla studenta

Studencie, nie znalazłeś jeszcze mieszkania, a rok akademicki zbliża się wielkimi krokami? Sprawdź, gdzie i jak szukać oraz o czym powinieneś pamiętać.

Miasteczko AGH w Krakowie / Fot. Krk4Ever, CC3.0Jeśli jeszcze nie znalazłeś mieszkania na studia, to czas najwyższy go poszukać. Im bliżej października, tym ceny są wyższe, a dobre oferty znikają w 1, 2 dni.

Od czego zacząć? Najpierw zastanów się, jakie są Twoje wymagania. Czy jesteś w stanie mieszkać z innym studentem w pokoju (co zazwyczaj oznacza niższy czynsz) czy jednak wolisz mieć przestrzeń tylko dla siebie, bo
imprezujący lokatorzy będą Ci przeszkadzać.

Jak?
Możliwości jest kilka. Można wynająć całe mieszkanie np. trzypokojowe, które pomieści 5 studentów, których... sam potem poszukasz. Dlatego jest to w pewnym sensie ryzykowna opcja. Chyba, że idziesz na studia ze znajomymi i z góry ustaliliście, że będziecie razem mieszkać. Inną opcją jest wynajęcie pokoju od innych studentów. Jeśli chciałbyś mieszkać w akademiku, a uczelnia nie przyznała Ci go, możesz zgłosić się do akademika innej uczelni, jeśli w pobliżu taka się znajduje. Jeśli będą wolne miejsca, masz szansę tam zamieszkać.

Mieszkanie
Ceny mieszkań w zależności od regionów różnią się. Wynajem umeblowanego, 3-pokojowego mieszkania w Warszawie waha się obecnie od ok. 2 do 3 tys. zł. Czasem na portalach wyświetla się cena np. 1 tys. zł., ale kiedy wchodzimy w ogłoszenie okazuje się, że to cena za osobę. W Łodzi jest zdecydowanie taniej. Tutaj 3-pokojowe mieszkanie można znaleźć już od 1 tys. zł. Za 2,5 tys. zł lokum jest już zazwyczaj umeblowane i zawiera wszystkie lub część opłat dodatkowych. Kraków oferuje studentom 3-pokojowe mieszkanie od 1,5 do 2,5 tys. zł.

Jeśli wolimy jednak mieszkać w mniejszym gronie, możemy szukać 2-pokojowego mieszkania. Wtedy cena za wynajem np. w Krakowie waha się średnio między 800 a 1,8 tys. zł. W Gdańsku jest trochę taniej, droższe oferty mieszczą się w granicach 1500 złotych. We Wrocławiu średnia wynosi 1,3 a 1,8 tys. zł.

Warto zwracać uwagę przy szukaniu ogłoszeń na lokalizację i komunikację miejską zapewniającą sprawny transport na uczelnię z Twojego mieszkania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.