Facebook Google+ Twitter

Student 2012. Trwa druga tura rekrutacji na studia w Rzeszowie

Na większości uczelni trwa druga tura naboru na studia. Wolne miejsca są przede wszystkim szansą dla tych, którzy w sierpniu będą zmagać się z poprawkową maturą. Sprawdź, które kierunki są oblegane, a jakie nie!

 / Fot. J-k/domena publicznaUniwersytet Rzeszowski przygotował w tym roku ofertę kształcenia na 42 kierunkach, w tym na nowym kierunku o nazwie inżynieria bezpieczeństwa. W zakończonej już, pierwszej turze naboru, najpopularniejszymi kierunkami były: ekonomia, prawo, filologia angielska, fizjoterapia i pedagogika. Wciąż jednak są wolne miejsca na 38 kierunkach studiów.

Wolne miejsca ma również rzeszowska Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania. Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych znajdą miejsce na 8 kierunkach, m.in. na dziennikarstwie i komunikacji społecznej, informatyce czy kosmetologii. Rekrutacja na studia potrwa tam do 28 września. Do końca września potrwa też rekrutacja w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie. Uczelnia szuka chętnych do studiowania prawa, administracji i bezpieczeństwa wewnętrznego.
Drugiego naboru nie prowadzi Politechnika Rzeszowska. Tam zapełnione zostały już miejsca na wszystkich 25 kierunkach kształcenia.

Chcą studiować to, co ich interesuje


W tym roku ogromnym zainteresowaniem cieszą się na URz kierunki pedagogiczne, zwłaszcza sama pedagogika. Świadczy to m.in. o tym, że nie dla wszystkich studentów kryterium wyboru kierunku kształcenia są potrzeby rynku pracy. Wielu nauczycieli traci teraz etaty, a młodzi garną się, by studiować kierunki uprzywilejowane właśnie w szkolnictwie.

Jak mówi Ola, tegoroczna maturzystka, która od października zacznie studiować pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą, liczą się przede wszystkim zainteresowania. - Nie widzę się jako pani inżynier. Chcę robić to, co lubię, uczyć się tego, co kocham. A jak będzie kiedyś? Tego nie wiem. Myślę jednak, że nie tylko pedagodzy będą mieć problem ze znalezieniem pracy. A może i rynek się zmieni? - zastanawia się Ola.

Według prognoz, w najbliższych latach poszukiwane będą zawody, które mają związek ze starzeniem się społeczeństwa. Zdaniem ekonomistów, poszukiwani będą fizjoterapeuci, pielęgniarki, absolwenci pracy socjalnej. Zatrudnienie znajdą też dietetycy i specjaliści od zdrowego stylu życia. Na rynku pracy poradzą sobie również inżynierowie - elektronicy, automatycy, mechatronicy. Na brak pracy nie powinni także narzekać księgowi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.