Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

143 miejsce

Student 2013. Wydział Nauk Społecznych na UWr (poradnik)

Poradnik przygotowany z myślą o studentach Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego, przydatny zwłaszcza dla rozpoczynających przygodę z "koszmarową". W poradniku o tym gdzie zjeść, jak dojechać, jakie zajęcia wybrać, etc.

1 - Instytut Politologii, 2 - ISM, 3 - Instytut Socjologii i Filozofii, 4 - Dziekanat, 5 - Biblioteka, 6 - Netto, 7 - Wejście i ksero brzy bramie, 8 - przystanek 116 i 118 / Fot. Google mapWydział Nauk Społecznych jest jednym z największych na Uniwersytecie Wrocławskim. W jego murach kształcą się studenci filozofii, socjologii, stosunków międzynarodowych, bezpieczeństwa narodowego, politologii, europeistyki, dyplomacji europejskiej i pracy socjalnej. Wydział znajduje się na ulicy Koszarowej 3.

Gdzie zjeść?
Większość najbardziej zachwalanych przez studentów lokali gastronomicznych znajduje się w centrum miasta (Miś, Jacek i Agatka, Misz-Masz i inne). Często trzeba coś zjeść w przerwie obiadowej czy "okienku", a dodatkowo większość studentów "koszmarowej" mieszka jednak niedaleko wydziału. Lista obejmuje zatem lokale znajdujące się w bliskiej odległości od miejsca nauki.

Lunchomania (Zestawy obiadowe, pierogi, naleśniki, sałatki, fast food) - znajduje się w budynku Instytutu Politologii. Ceny są stosunkowo wysokie. Pełna oferta tutaj: http://www.lunchomania.pl/bar3_menu.php
Bar Czajka (domowe obiady, zupy, kotlety, kompoty) - typowy bar mleczy, znajduje się na ulicy Czajkowskiego (równoległa do Koszarowej, 5 minut drogi z wydziału). Ceny bardzo niskie.
Food Stop (Zestawy Gyros, zapiekanki, burgery, knysze, etc) - znajduje się na ulicy Przybyszewskiego, prostopadłej do Koszarowej (5 minut drogi z wydziału). Ceny umiarkowane, dowóz gratis.
Bar w Instytucie Stosunków Międzynarodowych (zestawy obiadowe i jedzenie typu fast food) - ceny umiarkowane.
KFC - popularny bar fast food znajduje się na placu Kromera, obok stacji benzynowej. Odległość od wydziału to ponad 20 minut pieszo lub 3 przystanki autobusem A/116.
Pizzeria pod Strusiem (pizza, makarony, sałatki) - znajduje się obok starej wieży ciśnień na Placu Daniłowskiego. To 10 minut od wydziału. Ceny umiarkowane. Pełna oferta tutaj: http://www.pizzeriapodstrusiem.pl/1/menu.php
Pizzeria Ti Amo (pizze, makarony, sałatki) - lokalizacja na ulicy Jaracza, obok mostów Warszawskich. Cztery przystanki autobusem A. Niskie ceny i dowóz gratis (od określonej ceny i odległości). Pełna oferta tutaj: http://pizza-tiamo.pl/menu_restauracji.html
Pizzeria Chili - (pizze, sałatki) - znajduje się na ulicy Czajkowskiego, blisko baru Czajka. Stosunkowo niskie ceny i rabat dla studentów (10 proc.).

Sklepy
Wielu studentów preferuje "szybkie posiłki", które można sobie skomponować w sklepie. Jeśli ktoś zamieszkuje blisko wydziału, tym bardziej powinien być zainteresowany sklepami w okolicy.

Netto - na ulicy Sołtysowickiej, tuż za Instytutem Politologii. Bogata oferta i niskie ceny, jak to w przypadku supermarketów. W środku również sklep mięsny oraz kiosk.
Rabat - niewielki sklep na ulicy Sołtysowickiej (w kierunku Czajkowskiego). Obok znajduje się warzywniak.
Lidl - znajduje się przy zbiegu ulic Berenta oraz Długosza. To 15 minut pieszo od wydziału (lub 3 przystanki autobusem).
Kiosk przy szpitalu - niewielki kiosk, z niewielkim asortymentem. Jeśli zapomniałeś zeszytu, długopisu, nie masz biletu albo szybko potrzebujesz zjeść batona, napić się wody lub coli, to miejsce jest idealne. Znajduje się ulicy Koszarowej, tuż przy skręcie do szpitala.
Piekarnia/Cukiernia - znajduje się na Placu Daniłowskiego, obok wieży ciśnień i przystanku linii A. W asortymencie ciepłe i słodkie bułki, domowe kanapki, ciasta, lody i wiele innych.

Ksero - to miejsce, które student odwiedza niezwykle często. Znajduje się w każdym z trzech budynków na wydziale. Dodatkowo punkt kserograficzny znajduje się "przy bramie" (w budynku u wejścia na teren wydziału) oraz w naszej bibliotece. Ceny są wszędzie identyczne: ksero A4 kosztuje 12 groszy, wydruk 20 gr. Dostępne także wydruki kolorowe (zależy od ilości zużytego tuszu, nawet powyżej 2 złotych). W ofercie również bindowanie oraz oprawa prac naukowych. Chcąc wydrukować większość ilość stron, lepiej udać się do centrum (np. Hala Targowa), gdzie ceny wynoszą 6-7 groszy za stronę.

Biblioteka - znajduje się w obrębie wydziału, można w niej korzystać z Internetu i z czytelni. Wypożyczanie książek następuje drogą elektroniczną, od zamówienia do realizacji upływa jakieś 20 minut. Choć wydziałowa biblioteka posiada bogaty zbiór książek, to część z nich dostępna jest tylko w bibliotece głównej. Wszystkich informacji na ten temat student dowiaduje się na szkoleniu bibliotecznym, które jest obowiązkowe.

Dojazd:
Linia 116 - wyrusza z placu Grunwaldzkiego (stąd też szczególnie korzystają z niego mieszkańcy akademików: Dwudziestolatki, Słowianki, Parawanowca, Kredka i Ołówki). Autobus przejeżdża przez plac Kromera, plac Daniłowskiego i kieruje się na ulicę ulicę Sołtysowicką (tutaj należy wysiąść). Autobus kursuje co pół godziny, czas przejazdu z placu Grunwaldzkiego do 18 minut.
Linia A - to autobus pośpieszny, stąd minimalnie wyższe ceny biletów. Linia rusza z Alei Piastów (ok 43 minuty jazdy na Koszarową), przez Arkady (ok. 23 minuty), Wyszyńskiego (ok. 12 minut) oraz plac Daniłowskiego (4 minuty do Koszarowej). Autobus zatrzymuje się tuż pod wydziałem, stamtąd też ruszą w trasę powrotną. Kursuje co około 15 minut. W godzinach popołudniowych na trasie tworzą się korki.
Linia 119 - wyrusza z ulicy Blacharskiej (ok. 55 minut do "celu"), przez Nowy Dwór (30 minut), most Milenijny (18 minut), Broniewskiego (8 minut) oraz plac Daniłowskiego (3 minuty do celu). Zatrzymuje się na ulicy Sołtysowickiej. Na trasie w godzinach popołudniowych tworzą się korki.
Plac Daniłowskiego - znajduje się 10 minut (pieszo) od wydziału. Można dojechać do niego następującymi liniami: 118 (z Rędzina na Wojnów i Sępolno), 130 (z Polanowic na Pawłowice), 132 (z Nowego Dworu przez plac Jana Pawła II), 305 (z Praczy Widawskich).
Plac Kromera - znajduje się 20 minut pieszo od wydziału, ale przejeżdża przez niego 116 oraz A, dlatego robi za punkt przesiadkowy. Na Kromera dojeżdżają/przejeżdżają tramwaje 6 (z Krzyków na Kowale), 11 (na Grabiszyńską) oraz 23 (na Legnicką i Wrocławski Park Przemysłowy), a także autobusy: 147 (jadący na Kłokczyce), N (pośpieszny z dworca głównego PKP na Litewską), 105 (jadący na Świniary) oraz wspominane wcześniej 116, A i 118.
Oprócz tego jeździ sporo autobusów "do zajezdni", np. z placu Grunwaldzkiego. Pełny rozkład jazdy znajdziesz tutaj: http://www.komunikacja-wroclaw.com/

Ceny biletów: jednorazowy bilet ulgowy na linie normalne kosztuje 1,50. Na pośpieszne 1,60. Istnieją też bilety czasowe: 30 minutowy, godzinny, dobowy, etc. Można je zakupić w kioskach, automatach stacjonarnych oraz w samych pojazdach (ale tam płatność tylko kartą). Do kupienia również bilety okresowe: miesięczne oraz semestralne. Najpierw trzeba wyrobić jednak Urban Card. Więcej tutaj: http://www.urbancard.pl/
Parking: wydział dysponuje pokaźnym miejscem, gdzie można zaparkować samochód. Nigdy nie brakuje miejsc, postój jest oczywiście bezpłatny.

Wychowanie fizyczne: ważna informacja! Na zajęcia w-f można chodzić od pierwszego roku studiów, chociaż niewiele osób o tym wie. Student ma w ciągu 3 lat obowiązek zaliczenia dwóch semestrów zajęć (60 godzin). Fakultatywnie można uczęszczać na zajęcia w każdym semestrze, po zapisaniu się przez stronę internetową. Wybór jest bardzo szeroki: od popularnych gier zespołowych, po bieganie, badminton, pływanie, tenis ziemny, kręgle czy nurkowanie. Nie brakuje siłowni, sportów walki i zajęć typowo kobiecych (pilates, aerobic, body-stratching). Organizowane są również letnie i zimowe obozy, dzięki którym można zaliczyć cały semestr. Więcej informacji tutaj: http://www.zapisy.uni.wroc.pl/

Wielkim plusem jest lokalizacja obiektów sportowych UWr, które znajdują się na ulicach Przesmyckiego i Przybyszewskiego. To zaledwie 10 minut pieszo od wydziału. Pozwala to wkomponować sobie zajęcia z w-f w plan zajęć.

Wymiany studenckie: możliwość wyjazdu w ramach programu Erasmus czy umów bilateralnych Uniwersytetu możliwa jest od drugiego roku studiów. Każdy instytut posiada koordynatora takich wyjazdów, który odpowie na każde pytanie. Zasadniczymi wymogami jest jednak średnia powyżej 4,0; zaliczenie wszystkich przedmiotów oraz znajomość angielskiego (lub języka kraju, do którego się jedzie) na poziomie B2 I.

Języki obce: językiem obowiązkowym do nauki jest angielski, na większości kierunków do poziomu B2 I. Studenci filozofii muszą zaliczyć do końca studiów 2 języki, ale jako jedyni mają dowolny wybór. Uniwersytet zapewnia możliwość nauki wielu innych języków. Każdy student otrzymuje 240 darmowych godzin (czyli 4 semestry). Jeśli angielski zostanie zaliczony w miarę szybko, można zapisać się na inne zajęcia. Jest też możliwość wykupienia godzin. Więcej informacji tutaj: http://www.spnjo.uni.wroc.pl/

Mieszkanie: generalnie nie ma problemów ze znalezieniem mieszkania we Wrocławiu.

Akademiki: to miejsce dla osób, które lubię wieczne imprezy, nieprzespane noce i "odjazdowe akcje". Każdy akademik ma swój klimat, a zamieszkiwanie w nim to swego rodzaju przygoda. Uniwersytet Wrocławski posiada następujące domy studenckie: Dwudziestolatka, Parawanowiec, Słowianka, Kredka i Ołówek (wszystkie w okolicy placu Grunwaldzkiego, skąd jest dobry dojazd na wydział autobusem 116). Istnieje także Pancernik, który jest żeńskim akademikiem, znajdującym się na Biskupinie (należy najpierw dojechać tramwajem na plac Grunwaldzki, a dopiero potem przesiąść się w 116). Ceny są różne, ale ostatnio w związku z ustawą śmieciową podrożały. Np. w Dwudziestolatce za miejsce w trzyosobowym pokoju trzeba zapłacić około 380 złotych. W każdym akademiku jest dostęp do Internetu, wszystkie też stopniowo są remontowane, toteż warunki w nich są coraz lepsze. Jeśli chcesz mieszkać w akademiku, koniecznie zajrzyj tutaj.

Pokój: wynajęcie pokoju, samemu lub ze znajomym, to druga z opcji dla studentów spoza Wrocławia. W samych okolicach wydziału znajduje się wiele bloków i mieszkań, których właściciele wypożyczają pokoje. Ceny oczywiście się wahają: zależnie od lokalizacji i warunków. Koszty to mniej więcej 400-600 złotych miesięcznie. Od właściciela zależy, czy opłata za rachunki jest stała, czy zależna od liczników. Wynajęcie pokoju wiąże się z "poszukiwaniami". Czasem znajdziemy coś niezwykle szybko, czasem najeździmy się kilka dni i dopiero wtedy znajdziemy "przytulny kącik". Mieszkania lepiej szukać w pobliżu wydziału, szczególnie na ulicach: Koszarowej, Sołtysowickiej, Czajkowskiego czy Redyckiej. Można oczywiście znaleźć pokój gdzieś dalej, ale trzeba wtedy doliczyć koszty dojazdu.

Imprezy - czyli to, bez czego student nie potrafi się obyć. Tradycyjnie już na początku roku akademickiego odbywają się Wielkie Otrzęsiny Wrocławia. Nasz wydział organizuje też specjalną imprezę dla nowych studentów, a w grudniu Mikołajki. Wszelkie informacje pojawiają się na tablicach ogłoszeniowych. Warto też śledzić strony internetowe wydziału, instytutów, czy też ich facebookowe fanpage. Warto też zaglądać na dlastudenta.pl

Tradycyjnie, w semestrze letnim, Instytut Socjologii organizuje Dni Socjologa a Instytut Politologii Piknik Politologa. Do doskonałe okazje, by poznać bliżej kadrę nauczycielską. W maju czekają na Was oczywiście Juwenalia.

Stypendia: najlepsi studenci otrzymują stypendium rektora, Ci z najbiedniejszych rodzin mogą liczyć na stypendium socjalne. Wszystkie informacje możesz znaleźć tutaj: http://www.uni.wroc.pl/studenci/sprawy-socjalno-bytowe

Mam nadzieję, że ten poradnik pomoże w rozpoczęciu życia na naszym wydziale, zwanym żartobliwie "koszmarowa".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.