Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29915 miejsce

Student rusza na mieszkaniowe łowy

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-08-23 09:06

W akademickim Krakowie już za miesiąc tysiące studentów będzie musiało mieć lokum. - Studenci dopiero zaczynają szukać mieszkań, ale o te w dobrej lokalizacji nie jest łatwo - informuje Beata Wosik z Biura Nieruchomości Grand.

– Wszędzie jest drogo, a sobotnie ogłoszenia już w poniedziałek są nieaktualne – mówi Anna, która mieszkania dla swej trzyosobowej rodziny szuka w internecie, gazetach i biurach nieruchomości.

Kto może, ten kupuje

Zdaniem agentów nieruchomości w Krakowie utrzymują się ubiegłoroczne ceny, a w Tarnowie i Nowym Sączu wzrosły o 5 proc. Co więcej: w przypadku przedłużania wynajmu krakowscy właściciele najczęściej rezygnują z wakacyjnego czynszu i godzą się na regulowanie przez studentów wyłącznie rachunków za prąd, wodę, telefon. Tę sytuację spowodował, w dobie dogodnego kredytowania, boom na zakup mieszkań. Co zasobniejsi rodzice studentów, głównie z Zakopanego i Nowego Targu, kupują je swoim dzieciom, a ci zamieszkują wspólnie z kolegami, którzy "spłacają" zaciągnięty kredyt. Wobec wysokich kosztów wynajmu, taki wariant wydaje się korzystniejszy. Miesięczne zamieszkiwanie garsoniery lub mieszkania jednopokojowego to wydatek co najmniej 700 zł plus media, ale średni koszt wynosi tysiąc zł. Dwa pokoje o wyższym standardzie i w dobrej lokalizacji wymaga 1,5 tys. zł i wnoszenia opłat za media. Dysponując takimi kwotami można spłacać pożyczkę zaciągniętą w banku i powoli stawać się właścicielem mieszkania.

Kto pierwszy, ten lepszy

W Nowym Sączu, w BN Meritum, już od początku sierpnia trwa wzmożone zainteresowanie studentów mieszkaniami na wynajem, gdyż baza mieszkań w mieście trzech uczelni nie jest ogromna. Za wynajem jednopokojowego trzeba zapłacić miesięcznie od 350 zł (plus, jak zawsze, media), dwupokojowego od 400 zł, a trzypokojowwego od 750 zł. Pokoje przy rodzinie nie mają wzięcia. Również w Nowym Sączu zdarzają się zakupy mieszkań, ale inaczej niż w Krakowie, są one później, po zakończeniu studiów, sprzedawane kolejnym rocznikom. W Tarnowie, zdaniem Krzysztofa Hytrosia z BN Realty, studenci zaczną szukać lokum po 15 września.

Nie oznacza to jednak, że dobre oferty na nich czekają. W ostatnim roku pojawiło się w mieście sporo firm budowlanych, które wynajmują mieszkania dla swych pracowników. Przykładowo 2-pokojowe mieszkanie o powierzchni 36 mkw. to miesięczny wydatek rzędu co najmniej 700 zł plus media. W przeddzień roku akademickiego mogą być więc kłopoty ze znalezieniem mieszkania i studenci będą się musieli zadowolić ofertami w postaci pokoiku przy rodzinie. Właściciele wynajmujący mieszkania coraz rzadziej opatrują ogłoszenia informacją o wymaganej kaucji i że przyjmą początkujące lub niepalące studentki. Stało się regułą, że wynajęte mieszkanie staje się przystanią dla grupy przyjaciół lub studenckich par. A młodzież, oprócz swobody, coraz częściej oczekuje udogodnień w postaci internetu i usytuowania w pobliżu uczelni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.