Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27769 miejsce

Student w Warszawie nie wyleczy się za darmo?

Już drugi rok z rzędu warszawscy studenci nie będą mogli korzystać z darmowej opieki lekarzy specjalistów. Studenci UW, Politechniki oraz Uniwersytetu Muzycznego mieli leczyć się w nowoczesnych gabinetach. Okazało się jednak, że poprzedni dzierżawca gabinetów, Centrum Attis, odchodząc, zabrał ze sobą sprzęt, lekarzy specjalistów oraz kontrakt z NFZ.

Przejęcie akademickiej służby zdrowia przez prywatną spółkę CenterMed w październiku 2011 roku miało być zmianą na lepsze. Studenci Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej oraz Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina mieli leczyć się w wyremontowanych, nowoczesnych gabinetach, pod opieką tych samych co wcześniej lekarzy. Okazało się jednak, że poprzedni dzierżawca, Centrum Attis, odchodząc, wbrew wcześniejszym ustaleniom, zabrał ze sobą sprzęt, lekarzy specjalistów oraz kontrakt z NFZ. W efekcie, po paru miesiącach zamieszania, przychodnie studenckie działały, ale pacjenci musieli zadowolić się darmową opieką internisty, natomiast za wizytę u specjalisty trzeba było płacić.

Zarówno władze uczelni jak i dyrektor CenterMedu ubiegali się w mazowieckim oddziale NFZ o przyznanie nowego kontraktu na rok 2012. Studenci byli informowani, że w planach jest poszerzenie zakresu darmowych usług. W tej sprawie apelował też przewodniczący NSZZ Solidarność Uniwersytetu Warszawskiego. Fundusz jednak konsekwentnie odmawiał, tłumacząc się sztywnymi terminami rozpisywania konkursów na świadczenia. Jak tłumaczy Wanda Pawłowicz, rzecznik prasowy Mazowieckiego Oddziału NFZ, w czerwcu 2012 r. w konkursie uzupełniającym CenterMed złożył swoją ofertę, jednak nie została ona wybrana, a dalsze konkursy nie są planowane przynajmniej do wygaśnięcia umów na lata 2011-2013.

Jeśli do czasu kolejnego konkursu jakość świadczonych usług nie poprawi się, wcale nie ma gwarancji, że w przyszłości CenterMed podpisze kontrakt. Władze uczelni nie mają zaś na to wpływu, gdyż jedynie wynajmują pomieszczenia, w których znajdują się przychodnie.

Urzędniczy chaos najbardziej szkodzi samym zainteresowanym, czyli studentom. Wielu z nich przyjechało do stolicy z innych miast, więc przychodnia zapewniająca im kompleksową opiekę medyczną, zlokalizowana w okolicy uczelni, byłaby znacznym ułatwieniem. Korzystanie z ogólnodostępnych gabinetów specjalistycznych, które realizują świadczenia w ramach NFZ wiąże się z oczekiwaniem w ogromnej kolejce, natomiast na płatne usługi przeciętnego studenta po prostu nie stać.

Patrząc na obraz akademickiej służby zdrowia trudno wyobrazić sobie, że to instytucja z ponad pięćdziesięcioletnią tradycją. Jeszcze kilka lat temu możliwość korzystania z przychodni uczelnianych była dla studenta przywilejem, dziś nie różni się niczym od wizyty w zwykłym prywatnym gabinecie. Pacjentom nie pozostaje nic innego jak tylko cierpliwie czekać na poprawę sytuacji, oraz dbać o zdrowie we własnym zakresie.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Karola
  • Karola
  • 13.09.2012 09:22

Chyba Pani redaktor nie widziała przychodni przed i po remoncie CenterMedu. Jak się nie wie jak było przed to się nie porównuje do stanu obecnego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Prawda
  • Prawda
  • 13.09.2012 09:19

Taki jest stan faktyczny, ze student nie może korzystać z leczenia specjalisty w przychodni studenckiej w ramach kontraktu z NFZ. Dawniej były wyposazone przychodnie studenckie, które dwa lata temu zostały im odebrane -czy to jest nieprawda?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Arek
  • Arek
  • 12.09.2012 19:21

To nieprawda! W CenterMed sa lekarze rodzinni, diagnostyka i inne usługi są za darmo... Natomiast to, że nie ma kontraktu z NFZ na specjalistkę to nie wina tej przychodni a braku reakcji NFZ z Mazowsza na prośby i pisma ws zawarcia z nimi kontaktu..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.