Facebook Google+ Twitter

Studia dziennikarskie a szansa na zaistnienie w zawodzie

Coraz więcej maturzystów decyduje się na studia o profilu dziennikarskim. Kiedyś wystarczył tylko talent, czy dzisiaj solidne wykształcenie daje nam lepszy start w mass mediach?

Czasy się zmieniają, konkurencja w każdym zawodzie jest coraz większa. Parę lat temu, aby mieć ciepłą posadkę wystarczyły znajomości. Na szczęście te czasy powoli idą w zapomnienie. Dzisiaj pracodawcy chcą mieć wykwalifikowaną kadrę pracowniczą, a studia powoli stają się minimum, aby ubiegać się o wymarzone stanowisko.

Jednak w zawodzie, jakim jest dziennikarstwo, wykształcenie nawet w elitarnej uczelni nie daje nam 100 proc. szans na pracę w redakcji, radiu czy telewizji. Edukacja to podstawa, ale potrzebne jest także zamiłowanie do tego, czym chcemy się zajmować. Zawód ten jest specyficzny - nie mieści się w normach czasowych, dlatego jeżeli go nie polubimy czeka nas powolne wypalenie się.

Teoretycznie szansa na pracę w mediach jest znikoma. Kandydat na przyszłego dziennikarza musi wyróżniać się z tłumu, nie może być zwykłym człowiekiem, ale osobą, która cieszy się zaufaniem i ma wiele do powodzenia na wszelakie tematy… Pierwszym krokiem do potencjalnej kariery jest zaistnienie. Wśród internautów krąży nawet powiedzenie, że jeśli kogoś nie ma w google, to tej osoby nie ma w ogóle.

Większość szkół wyższych oprócz warsztatów dziennikarskich (w radiu i telewizji) zapewnia uczniom praktyki. Jest to szansa dla studenta na zauważenie, np. przez redakcję, lecz graniczy to z cudem. Nikt nie może się łudzić, że przez parzenie kawy redaktorom ma zapewnioną posadę. Dlatego albo trzeba wziąć sprawy w swoje ręce (uparcie dążyć do celu, pokazać, co mamy do zaoferowania) albo poszukać alternatywnych rozwiązań.

Doskonałym sposobem na pokazanie naszych „zdolności” jest dziennikarstwo obywatelskie. Za naszą ciężką prace nie dostaniemy wynagrodzenia, lecz zaczniemy wreszcie pisać. Możliwości, jakie daje dziennikarstwo obywatelskie są ogromne. Nasze prace są wnikliwie sprawdzanie przez profesjonalistów. Forma, w jakiej będą pokazane nasze teksty zależy tylko od naszej inwencji. Nie musimy ograniczać się do pióra, aparatu czy kamery, innowacyjność i pomysłowość jest ceniona i zauważana. Dziennikarstwo internetowe trafia do tysięcy odbiorców, nie ograniczają nas strefy tak, jak jest to w przypadku gazet.

Szkoła pokazuje nam tylko drogę, jaką możemy kroczyć, uczy, ale nie gwarantuje przyszłej kariery. To, kim będziemy w przyszłości zależy tylko od nas. Może więc warto zacząć od dziennikarstwa obywatelskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

lady_gaga
  • lady_gaga
  • 18.09.2012 18:12

Też jestem na humanie i zastanawiam się nad dziennikarstwem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Święta prawda! Całkowicie sie zgadzam z wymową artykułu! Tak własnie to wygląda!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajnie napisany tekst, czyta się go lekko, trafne argumenty

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł ciekawy. Plusik :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dokładnie tak. Sama studiuję dziennikarstwo, więc wiem, jak to wygląda od podszewki :) Studia są genialne (przynajminej moim zdaniem), bo ogólnorozwoje. Mnogość i różnorodność tematów powala :) Ale to święta prawda, że nawet najlepsza szkoła nie da tego, co daje praktyka. Z dziennikarstwem jest chyba dokładnie tak, jak z każdą inną dziedziną - praktyka czyni mistrza. A W24 jest właśnie świetnym miejscem, żeby oprócz zrobienia czegoś ciekawego, informowania ludzi, zdobyć choć odrobinę doświadczenia :) [+]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hehe, którego z Autorów W24 by nie wpisać w google, ten zawsze jest w pierwszej dziesiątce wyników (przynajmniej z tego, co ja sprawdziłem) - tak więc nie jest źle :P:P

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.12.2006 21:03

"Parę lat temu, aby mieć ciepłą posadkę wystarczyły znajomości. Na szczęście te czasy powoli idą w zapomnienie." - idealista ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry artykuł. Prawdą jest, iż dziennikarstwo to przede wszystkim praktyka.Uczelnia powinna przekazać wiedzę teoretyczną na tyle dobrą aby przyszły dziennikarz mógł swobodnie odnależć się w świecie mediów. To czy zaistnieje zależy od indywidualnych predyspozycji (talentu, pasji) i w dużej mierze od szcześcia.
Andrzeju, życzę Ci abyś w przyszłości był wziętym redaktorem... hmmm....sobie z resztą też:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.