Facebook Google+ Twitter

Studia i praca? To możliwe

Pora zwalczyć mit o studencie, który niczym pasożyt żyje na koszt innych, szczególnie rodziców. Coraz więcej żaków chce się w pełni usamodzielnić, także finansowo. Są tacy, którzy potrafią połączyć studia (nawet dzienne) z pracą.

Nie jest łatwo studiować w innym mieście, zwłaszcza gdy nie posiada się bogatych rodziców, spełniających zachcianki swych pociech i utrzymujących je finansowo przez cały okres studiów. Tym bardziej, że zdobyć stypendium jest trudno. Zresztą ze stypendium nie da się utrzymać. Można wprawdzie zaciągnąć kredyt studencki, który podobno miał umożliwić edukację młodym ludziom z biedniejszych rodzin. Okazuje się jednak, iż taki kredyt dostają dość zamożni studenci.

Nie od dziś wiadomo, że "student potrafi". Chcesz studiować dziennie, mimo że rodzice z góry mówią, że chcieliby Cię wysłać do szkoły, ale nie mają możliwości, aby wesprzeć Cię finansowo? Albo rodzice "jakoś" Ci pomagają, ale chciałbyś czasem tak jak inni wyjść na piwo, zaszaleć bez wyrzutów sumienia, że wydałeś kasę od rodziców i teraz musisz oszczędzać na jedzeniu? A może po prostu chcesz się poczuć samodzielny i niezależny? Powody są nieistotne, każdy chce w pewnym momencie życia stać się niezależnym. Powoli zanika stereotyp młodego człowieka, któremu w głowie tylko imprezy, dobra zabawa i brak odpowiedzialności oraz obowiązków. Coraz więcej studentów podejmuje pracę.

Gdy już postanowiliśmy, że chcemy pracować, musimy wiedzieć, gdzie szukać pracy. W Poznaniu pozornie nie brakuje wolnych miejsc pracy, ale posiadając status studenta często spotkamy się z odmową już na początku rozmowy kwalifikacyjnej. Jednak są też takie miejsca, gdzie posiadanie statusu studenta, do tego dziennego, jest atutem. Po pierwsze - składki odprowadzane przez pracodawcę za studenta są znacznie niższe. Poza tym - jeżeli studiujesz dziennie i chcesz to połączyć z pracą, to dobrze świadczy o studencie - o Twojej ambicji, odpowiedzialności i samodzielności.

Na wstępie musisz zaopatrzyć się w cierpliwość, determinację i pewność siebie. Dobrze napisane CV to nie wszystko. Często musisz na rozmowie kwalifikacyjnej przekonać potencjalnego pracodawcę, dlaczego powinien zatrudnić właśnie Ciebie.

Gdzie i jak szukać?

Nie wystarczy przeglądanie ofert w internecie i lokalnych gazetach. Zamieszczajcie swoje ogłoszenia na tablicach ogłoszeń, wydrukujcie CV i roznoście je w różnych miejscach, w których chcielibyście pracować.

Będąc studentem ciężko znaleźć ambitną i dobrze płatną pracę. - Studiuję dziennie, muszę pracować, żeby mieć na czynsz i życie. Utrzymuje mnie tylko mama, ojciec nie płaci alimentów. A ona sama teraz ledwo wiąże koniec z końcem. Nie mam sumienia prosić ją nawet o 50zł na rachunek za gaz, a co dopiero o więcej. Ciężko jest pogodzić pracę i studia, dlatego szukałam pracy w knajpie, rozumiesz - elastyczny grafik. W robocie siedzę wieczorami i nocami, rano na zajęcia. Odsypiam na wykładach, no cóż, życie - opowiada Julianna, studentka UAM.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.