Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

806 miejsce

Studia zaoczne - czy naprawdę gorsze?

Studia zaoczne często są uważane za coś gorszego. Mówi się, że są na nich ci, których nie przyjęto na dzienne. Korzystający z tego systemu studenci bronią się jednak zaciekle. Nie uważają się za gorszych. I bardzo często mają rację.

Ola jest studentką zarządzania na Akademii Rolniczej w Krakowie. Zarówno kierunek, jak i uczelnię wybrała ze względu na swoje zainteresowania. Warunki finansowe nie pozwoliły jej jednak na rozpoczęcie nauki w trybie dziennym bezpośrednio po maturze.

– Zawsze bardzo chciałam studiować - opowiada. – Nie mogłam jednak pozwolić sobie na to, żeby rodzice utrzymywali mnie przez całe studia. Wiedziałam, że muszę wybrać tryb zaoczny i sama opłacać naukę.

W sytuacji Oli jest wielu młodych ludzi. Studia dzienne, choć bezpłatne, pociągają za sobą mnóstwo dodatkowych kosztów: akademik, wyżywienie, książki. Niestety nie wszyscy mają szczęście mieszkać w dużym mieście, gdzie dach nad głową i jedzenie nie stanowią osobnego problemu.

fot. Mikołaj Suchan/Dziennik Zachodni / Fot. Karolina, studentka UJ, również zupełnie świadomie wybrała studia zaoczne. Za sobą ma dzienne studia licencjackie. Uznała, że nadszedł właściwy czas, by oddać się pracy zawodowej. Obecnie pracuje jako menadżer średniego szczebla i zarządza kilkuosobowym zespołem zajmującym się serwisem komunikacyjnym. Opowiada:
– W pracy spędzam codziennie osiem, dziewięć godzin. Tryb zaoczny był zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem.
– Uważam, że studiowanie zaoczne wychodzi mi na dobre - stwierdza z kolei Marcin, absolwent dziennych studiów licencjackich, który postanowił kontynuować swoją naukę w trybie zaocznym. – Nie rezygnuję z nauki, zarabiam na siebie i... zaczynam realizować się zawodowo! Uważam, że solidna praktyka jest o wiele ważniejsza od czystej teorii. Poza tym, jeśli płacę za studia na uczelni państwowej, jestem bardziej szanowany w dziekanacie - w końcu swoim czesnym niejako umożliwiasz uniwersytetowi sprawne funkcjonowanie.

Czy studia zaoczne to rzeczywiście te łatwiejsze? Zainteresowani zdecydowanie zaprzeczają:
– Studenci dzienni przerabiają duże partie materiału na wykładach. U nas jest to niemożliwe, większość musimy więc nadrabiać sami. Często jest tak, że w sobotę wymaga się od nas znajomości materiału piątkowego. A przecież ze względu na pracę wiele osób w piątek po prostu nie może być na wykładach - tłumaczy Ola.
– Na egzaminie nie ma żadnej taryfy ulgowej - zgadza się Karolina. – Jest pewien zakres materiału, literatura i to po prostu trzeba opanować, inaczej nie ma możliwości zdania egzaminu. Tak naprawdę mamy mniej czasu na solidne przygotowanie się do zaliczeń, ze względu na zmęczenie po całym dniu pracy.


Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Ewa Pyda
  • Ewa Pyda
  • 15.09.2012 21:20

Michał Kot, co do Twojej wypowiedzi może i jesteśmy "matołami", którzy z różnych powodów nie poszli na studia dzienne, ale my w przeciwieństwie do takich jak Ty mamy szanse pracować w zawodzie w trakcie studiów, łapać doświadczenie, musimy włożyć dużo więcej wysiłku w naukę, ale w przyszłości to zaowocuje. Kończąc studia Ty będziesz zaczynał od zmywaka w Mc`donaldzie albo jako ekspedient w sklepie odzieżowym, bądź w najgorszym wypadku wylądujesz na bezrobociu, bo dla ludzi z Twoim wykształceniem i brakiem doświadczenia w zawodzie nie będzie miejsca. A my, te "matoły", jak już wspomniałeś, taką pracę będziemy mieli już dawno za sobą, lepiej, będziemy mieli już doświadczenie w branży, i to nas przyjmą na Twoją wymarzoną posadkę, bo nikt nie będzie patrzył na to w jakim trybie skończyliśmy studia, tylko na to kto jakie ma doświadczenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jacek Patyk
  • Jacek Patyk
  • 29.05.2012 19:12

Na studiach zaocznych musi być trudniej jak pracujesz od pn-pt po 8 czy 12 godzin . Na uczelni są cały dzień co dwa tygodnie w weekendy . Kiedy student na studiach zaocznych ma uczyć się ? Czas tylko marnuje studiując zaocznie .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Michał Kot
  • Michał Kot
  • 29.05.2012 19:02

Według mnie studenci , którzy studiują zaocznie są gorsi od studentów dziennych . Idą tylko Ci na studia zaoczne , którzy napisali słabo mature i muszą jeszcze płacić za każdy semestr ! Matoły umysłowe ! Do roboty fizycznej to smród !

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kasia Stach
  • Kasia Stach
  • 02.08.2011 03:59

Ja studiuję dziennie na UW i moi wykładowcy otwarcie twierdzą że studenci wieczorowi i zaoczni na studiach mają łatwiej, niższe progi punktowe, więcej dodatkowych terminów egzaminów. I mają takie powiedzenie (wykładowcy) możecie oczywiście nie zaliczyć kilku przedmiotów i przejść na studia wieczorowe lub zaoczne i płacić pieniądze i być uważanym za idiotów. Gorzka prawda. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
hmn
  • hmn
  • 02.07.2011 10:10

Musiałem wybrać zaoczne ze względu na kasiorkę. Sam opłacam studia i pomagam mamie finansowo. Często mam ochotę rzucić to wszystko w p***u. Jest ciężko. Pracuje od pon-pt , często ponad 8 godzin. Czasami zdarza mi się pracować również w weekend, do tego dochodzą zjazdy i opanowywanie większości materiału w domu. Uważam, że dzielenie studentów na takie grupy i dociekanie kto jest lepszy to bezsens. To zależy od osoby, a nie od trybu. Znam osoby, które dziennie - całkowicie poświęcają się nauce, oczywiście tez imprezują, ale nie 7 dni w tyg. A znam takich, co cały rok przepierdzieli, jak pasożyty - rodzice opłacili mieszkanko, picia, żarcie... tragedia. A oni nic. nie robili. Na ani 1 wykładzie ich nie było przez cały rok! Wtedy patrze na siebie: "było ciężko stary" - mówię sam do siebie, patrząc w lustro. Jestem świadom, że po prostu "nie przepierdziałem" tego roku! Mimo mojego młodego wieku, moje CV jest całkiem niezłe, zdobywam doświadczanie, jednocześnie uczę się i zdobywam wiedzę - w tym samym kierunku! I uwierzcie mi łączenie teorii z praktyką daje wiele, kiedy mamy możliwość robienia tego od razu - to chyba lepiej iść w tym kierunku, bo po paru latach samej teorii możemy się zdziwić. Pozdrawiam i dziennych i zaocznych!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anonim
  • Anonim
  • 18.10.2010 14:47

Studiuję w trybie zaocznym tylko dlatego że płacę jedynie koszty dojazdów do szkoły i czesne natomiast w systemie zaocznym nie opłacałabym szkoły ale wiadomy jest fakt iż nie dałabym rady dojeżdżac do szkoły codziennie 120 km i musiałabym zamiaszkac wŁodzi gdzie studjuję a to byłyby już dużo większe koszty na co mnie nie stac niestety więc dlaczego ktoś ma uważac że jestem gorsza jeśli chcę się uczyc a nie stac mnie na studia dzienne i studjuję zaocznie. Nie mozna uwazac ludzi ktorzy studiuja zaocznie za gorszych poniewaz nie zawsze sa to osby ktore wybraly taki tryb nauki z wyboru ale z racji koniecznosci bo jesli chcialy sie ksztalcic a finanfowo nie byly w stanie utrzymc sie na dziennych studiach sa na zaocznych i wielu ludzi wlasnie dlatego studjuje zaocznie. Poza tym teraz szukam pracy narazie jest ciezko poniewaz pochodze z malej miejscowosci gdzie ciezko o porace (zwlaszcza jesli sie ucze i jestem niedyspozycyjna na weekendach) ale w tym czasie zawsze moge dorobic na ulotkach itp, wiec moge w pewien sposob sie usamodzielnic i nie siedziec na utrzymaniu mamy ktora od ponad 10 lat sama wychowuje mnie oraz siostre.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Nodzioch
  • Roman Nodzioch
  • 08.10.2010 15:29

Spostrzeżenia dokonane przez dziennikarza, aczkolwiek słuszne w naszym położeniu geopolitycznym, nie mają żadnego odzwierciedlenia na innych kontynentach i w krajach Europy zachodniej.

Porównywalność kwalifikacji absolwentów studiów dziennych do studiów zaocznych w Polsce i w innych krajach byłego sowiet-bloku nie ma nic wspólnego z wysokimi walorami studiowania zaocznego a świadczy jedynie o drenażu potencjału studentów na studiach dziennych. System edukacyjny, który od okupacji sowieckiej nie uległ żadnym zmianom, miał służyć kształceniu serwilistów i tłumić kreatywność, krytyczne myślenie i indywidualizm i temu ciągle służy .

Duża masa materiału teoretycznego , który często bardziej przypominająca kabaret niż teorię znajdującą potwierdzenie w praktyce , nie służyło i nie służy kształceniu potencjału Polaków . Sytuacja w edukacji wygląda mniej więcej tak jak w piłce nożnej - mamy duży potencjał , olbrzymie osiągnięcia wśród nastolatków i zajmujemy pozycję za egzotycznymi krajami Afryki .

Ekwiwalentem studiów zaocznych za granicą są studia korespondencyjne a tych nikt tam poważnie nie traktuje albo tak poważnie na ile poważnie można traktować kwalifikacje zdobyte przez samouków i zdarza się wśród samouków , rzadziej wśród absolwentów studiów zaocznych że ci dysponują wiedzą porównywalną albo i wyższą od absolwentów studiów dziennych - ale to wyjątek i jest traktowany jak wyjątek na rynku pracy . O ile potrafią czegoś dokonać , nikt nie zamyka przed nimi drzwi ku drodze kariery i szanuje się fakt że mimo braku środków na studia potrafili poza salami uczelni sami zdobyć wiedzę. Jednakże nie papier tzn dyplom ukończenia studiów korespondencyjnych stanowi o ich kwalifikacjach , które jako reguła nie stanowią żadnych a bywają tematem wielu kpin i dowcipów ( przykładowo paradujący w brudnym podkoszulku Onslow i Daisy z serialu "co ludzie powiedzą" studiują na open university )

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mariusz Runiak
  • Mariusz Runiak
  • 14.09.2010 19:21

"Studia dzienne, choć bezpłatne, pociągają za sobą mnóstwo dodatkowych kosztów: akademik, wyżywienie, książki."

Z powyższych jedynie co do dachu nad głową się zgodzę. No fakt, że to chyba zasadnicza część kosztów.

Co do reszty jednak...

Człowiek czy na studiach czy poza jeść i tak musi. Wzrost kosztów związny z jedzeniem w trakcie studiów będzie więc "symboliczny".

Książek absolutnie nie trzeba kupować. Tak mi się zdawało jak szedłem na pierwszy rok. Kupiłem chyba komplet płacąc za nie dużo pieniędzy. Potem dotarło do mnie że baran byłem. Wszystko co potrzebne można osiągnąć w bibliotece. Trzeba się tylko wybrać tam na czas a nie 2 dni przed sesją. Nie kupiłem potem do końca studiów ani jednej książki.