Facebook Google+ Twitter

Studiowanie w Warszawie coraz droższe

Jak podaje dziennik "Rzeczpospolita", rosną ceny akademików oraz obiadów w uczelnianych stołówkach. Studiuje u nas też coraz więcej studentów z zagranicy.

Pomnik studenta na Uniwersytecie Warszawskim / Fot. prawdapunk/CC 3.017 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Studenta. Urząd Statystyczny w Warszawie nie ma jednak dla studentów dobrych informacji. Statystycy przedstawili raport dotyczący studenckiego życia w stolicy oraz na Mazowszu. Według raportu, zarówno w stolicy jak i na całym Mazowszu, o 20 proc. zmniejszyła się liczba stołówek studenckich. Natomiast ceny w takich miejscach przez rok wzrosły o około 5-6 proc. Z danych raportu wynika, że przeciętna cena studenckiego obiadu to 11,50 zł.

Niepokojąco rosną również ceny w akademikach - w ciągu roku, o ok. 5 proc. Przeciętnie za miejsce w akademiku trzeba zapłacić 380 zł miesięcznie. Poza stolicą jest trochę taniej - 350 zł. W miarę stabilna pozostaje wysokość czesnego: w Warszawie na prywatnych uczelniach średnio 2,4 tys. zł za semestr. Z kolei na Mazowszu - 1,9 tys, zł. Studenci narzekają także na wysokie ceny w uczelnianych punktach xero.

W Warszawie jest 78 uczelni wyższych, studiuje na nich prawie 25 tys. osób, z czego 6 tys. stanowią cudzoziemcy. Ich liczba w ciągu roku wzrosła o prawie 40 proc. Uczelnie zabiegają również o względy studentów zagranicznych, coraz więcej kierunków tworzonych jest w języku angielskim. Uczelnie np. wynajmują firmy, które pozyskują studentów z Chin.

Źródło:
Rzeczpospolita

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

anti
  • anti
  • 27.11.2011 19:44

trzeba troche pokombinowac - wtedy jest taniej. nie mowie, zeby jedzenie kolegom podbierac, ale wezmy pod uwgae chociazby czesne. studiujac na alamamer mam 30% znizki, bo biore udzial w pracach samorzadu i w chorze (2x15%) a do tego dostaje stypendium socjalne. wychodze prawie na zero. xera sa rozne - od kilku do 20 gr za strone, wiec tez mozna znalezc taiej. wszystko da sie zalatwic.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.