Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studiuj przez internet - kiedy chcesz i gdzie chcesz

Diana Baran
Diana Baran
Studiować czy nie studiować? Poświęcić czas, którego tak mało, czy zrezygnować z rozwoju i odłożyć to na później - przed takim wyborem staje wiele osób. Teraz uczelnie chcą wyjść im naprzeciw.

Wiele osób, które rozpoczęły już pracę zawodową i myślą o dalszym rozwoju, rezygnuje z niego, bo okazuje się, że nie mają na to czasu. Rozpoczęcie kolejnych studiów to jakby nie patrzeć kolejne zobowiązanie, któremu trzeba poświęcić uwagę i czas. Studia zaoczne też powoli zniechęcają. Zjazdy odbywają się na wielu uczelniach także w piątki – często w godzinach pracy i zajmują całe weekendy – jedyne wolne dni, w których można pozwolić sobie na relaks i spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Czasem problemem są także dojazdy. Wymarzone studia znajdują się daleko od rodzinnego miasta, a koszty przeprowadzki lub chociażby samych dojazdów przerażają. Problem tkwi także w organizacji czasu. Osoby pracujące lub wychowujące dzieci, nie mogą pozwolić sobie na to, by całkowicie dostosować się do proponowanego planu zajęć na studiach – są przecież inne obowiązki.

Wiele uczelni już dawno zaczęło wychodzić naprzeciw oczekiwaniom studentów, którym ciężko zorganizować sobie tydzień pod zajęcia, wprowadzając tzw.: indywidualny tok nauczania. Ten jednak nie rozwiązywał wszystkich problemów. Studenci nadal musieli pojawiać się na uczelni, co wiązało się z dojazdami i straconym czasem. Idealnym rozwiązaniem byłoby studiowanie w domu. I takie rozwiązanie się pojawiło.

Wystarczy komputer i dostęp do internetu – tylko tyle trzeba, by studiować przez internet.
E-learning – studiowanie w internecie, to idealne rozwiązanie dla zapracowanych osób, ale nie tylko. Decydują się na nie także samotnie wychowujący dzieci, niepełnosprawni oraz osoby przebywające za granicą lub w miejscowościach oddalonych kilometry od uczelni. Decydując się na takie studia mamy pewność, że ukończymy upragniony kierunek, nie wychodząc praktycznie z domu. Jedyny fizyczny kontakt z wykładowcami ma bowiem miejsce przy egzaminach, chociaż i to zostało przez kilka uczelni rozwiązane w taki sposób, by jak najlepiej dopasować się do potrzeb studenta.

Jak to wszystko wygląda? Najlepiej przedstawić na przykładzie. Uczelni oferujących platformę e-learningową jest wiele. Niektóre za jej pomocą próbują wybić się na rynku edukacji, inne mają już ugruntowaną pozycję i chcą po prostu rozszerzyć swoje możliwości i dotrzeć do większej grupy osób. Tak jest z Uczelnią Łazarskiego w Warszawie, która swoim studentom zapewnia możliwość kształcenia na dwóch kierunkach: zarządzaniu i ekonomii.

Uczestnictwo w kształceniu na odległość, wydaje się być o tyle ciekawe, że studenci stają się pełnoprawnymi studentami uczelni i mają prawo do zniżek i stypendiów oraz innych przywilejów, jakie przysługują studentom stacjonarnym. Osiągając dobre wyniki w nauce przez internet możemy zatem nie tylko poszczycić się lepszymi ocenami, ale i bardzo korzystną zniżką w czesnym lub dodatkowymi pieniędzmi.

Studenci platformy e-learningowej mają stały kontakt ze swoimi wykładowcami i mogą kontaktować się z nimi w razie wątpliwości związanych z tematem zajęć. Dostęp do platformy mają o każdej porze przez siedem dni w tygodniu. Mogą zatem uczyć się gdziekolwiek i kiedykolwiek. Warunkiem studiowania jest pojawienie się na uczelni na jednym z obowiązkowych zjazdów i osobisty udział w sesji egzaminacyjnej. Wydaje się to nie być jednak duży koszt uzyskania pełnoprawnego dyplomu absolwenta danej placówki.

Oczywiście uczelni oferujących tego typu kształcenie jest w Polsce o wiele więcej. Niestety, są i takie, które kształcenie e-learningowe traktują jako kursy i po ich ukończeniu możemy wcale nie dostać dyplomu. Należy zatem dokładnie sprawdzić, czy szkoła, którą wybraliśmy jest rzetelna, a później? No cóż? Później trzeba tylko włączyć komputer i uczyć się w domu...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto