Facebook Google+ Twitter

Studium propagandy - prawda i totalitaryzm cz. I

Jeśli ktoś badał kiedykolwiek występowanie charakterystycznych słów używanych w propagandzie, to z pewnością zauważył, że słowem, które niesie ze sobą olbrzymie konsekwencje oraz zarazem twórczą i destrukcyjną siłę, jest wolność.

Propaganda w jakiejkolwiek formie i pod jakimikolwiek rządami nigdy nie będzie należeć do kwestii przestarzałych i nieaktualnych. Nie może dojść do takiej sytuacji głównie dlatego, że jest ona uprawiana nieustannie i tylko świadomość jej obecności daje wyraz temu, do jakich sposobów uciekają się propagandyści kiedyś i dziś. Prawa propagandy są jednak niezmienne w czasie i jeśli ktokolwiek usiłuje wmówić nam, że znikły one wraz z zakończeniem się ostatniej wojny światowej czy czasów późniejszej komuny, jest w błędzie. Osoba, która nie dostrzega obecności propagandy w czasie teraźniejszym, stanowi dobitny przykład tego, że ona działa.

Nie uciekamy tutaj do kwestii mitów i sfery nieświadomości, aby na siłę uwypuklić, że jakaś bliżej nieokreślona masowa kontrola ma miejsce przed naszymi oczami, a my z racji naszej krótkowzroczności nie możemy jej dojrzeć. Potrzebny jest zatem dosłownie okruch wiedzy w postaci podstawowych form i funkcji działania propagandy, aby być świadomym jej istnienia nie tylko obecnie, ale i w okresach czasowych, naznaczonych nawarstwiającymi się wydarzeniami politycznymi i społecznymi, które to stanowiły zawsze i wszędzie doskonałą matrycę dla zręcznych propagandystów. I oni także, aby ściągnąć w tym momencie kurtynę jakiegoś tabu, nie należą do kręgów magicznych i jako wybrańcy sterują populacją.

Wiedza, którą posiadają, jest w swej istocie prosta, a opiera się na obserwacji zachowań ludzkich, szczególnie tych, które dają się zaobserwować w grupach. Wpływ przekazu na jednostkę, będącą odizolowaną, jest zwykle inny, niż na kogoś, kto znajduje się wewnątrz danej grupy - występuje tam parytet grupowy i bardzo często przywiązanie do sprawy i priorytetów grupy wpływa bezpośrednio na porzucenie osobistych aspiracji pojedynczych osób.

http://muse.widener.edu/sba/FacultyWebpages/Marshall/pics/IM000421a.jpg / Fot. ZSRSPropaganda występuje zawsze w kontekście jakiejś idei, funkcjonującej zarówno w krajach totalitarnych, jak i liberalnych. Różnica między tymi systemami polega zasadniczo jednak na tym, że w krajach totalitarnych propaganda będzie podporządkowana jednemu, głównemu celowi; dąży się m.in. do uniformizacji poglądowej obywateli. Propaganda służy zatem do nakłonienia, czy to większych czy mniejszych grup ludzi, do zdefiniowanego (np. przez władzę totalitarną) systemu celów, służącemu większemu planowi społecznemu. Najlepszym sposobem, choć jest to ideał, który jednak jest możliwy przynajmniej częściowo do zrealizowania jak pokazała historia, jest nakłonienie ludzi w taki sposób w stronę obranych z góry przez władze celów, aby w nie sami uwierzyli.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.