Facebook Google+ Twitter

Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął

W książce, która mogłaby promować reformę 67 skuteczniej niż polski rząd, Jonas Jonasson przedstawia stulatka, którego przygód starczyłoby na obdzielenie połowy polskich emerytów.

 / Fot. Świat KsiążkiKsiążka zaczyna się w momencie setnych urodzin Allana Karlssona, który w ten wyjątkowy dzień postanawia uciec z domu opieki i wyruszyć w swoją ostatnią podróż. Całkiem przypadkiem staje się właścicielem tajemniczej walizki z pięćdziesięcioma milionami koron i od tej pory jest głównym obiektem zainteresowania groteskowej grupy przestępczej oraz policji.

Powieść toczy się na dwóch planach. Pierwszy, to ucieczka stulatka, drugi – jego retrospektywna biografia, która staje się historią powszechną w pigułce, a sam Allan okazuje się być spiritus movens najważniejszych wydarzeń politycznych ubiegłego wieku. Predestynują go do tego umiejętności pirotechniczne, których pierwszym pokazem było wysadzenie w powietrze rodzinnego domu. Potem osierocony nastolatek wysadza już ważniejsze i bardziej strategiczne z punktu widzenia historii miejsca, co otwiera mu drzwi na polityczne salony i pozwala na realizację kolejnej i nie mniejszej pasji - konsumpcji trunków wysokoprocentowych. Z Trumanem pił tequilę, ze Stalinem wódkę. Kompanami do kieliszka okazali się też Kim Ir Sen i Mao Zedong, a za długa abstynencja była głównym motywem ucieczki z rosyjskiego gułagu i z domu opieki.

Pod zabawnymi historyjkami łączącymi postać Allana z wielkimi tego świata, kryje się osąd historii jako przypadkowej i pozbawionej głębszego sensu. Wojny i śmierć milionów jawią się jako skutek przerostu ambicji skacowanych wodzów. Sam bohater polityki nie rozumie, śmieszy go fanatyzm ideologiczny i religijny. Jego motto to: "niech się dzieje, co chce, a będzie co będzie", i nie potrzebuje ideologicznego uzasadnienia dla swojego życia.

Jonasson łączy zgrabnie cechy dziennika, kryminału, powieści historycznej i powieści drogi, a czyni to błyskotliwie, z ironią i dowcipem. Lekkie, przyjemne, ale niepozbawione refleksji. Szczerze polecam.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Virtualo
  • Virtualo
  • 27.04.2012 10:59

Książka z pewnością warta przeczytania a u nas można kupić ją w formie ebooka w promocyjnej cenie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.