Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stulatek nie jest z Marsa. Żyjmy dłużej!

Beata Rudnicka
Beata Rudnicka
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Senescence.JPG&filetimestamp=20060924141824
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Senescence.JPG&filetimestamp=20060924141824 Michael Ströck (mstroeck), GNU 1.2, CC BY-SA 3.0
Ludzie żyją coraz dłużej, 90- czy 100-latek to nie jest zjawisko z Marsa, tylko normalka. Tendencja jest wzrostowa. Dzieci nam jednak nie przybywa, czemu w tych ciężkich czasach naprawdę trudno się dziwić.

Cała ta ustawa refundacyjna i zgiełk wokół niej, skojarzył mi się ze starą kobietą, która postanowiła coś ze sobą zrobić, taki ostatni rzut na taśmę, żeby chłopy się za nią oglądały. Dzidzia piernik eksperymentuje. A to zmieni sweterek z brązowego na różowy, a to wciśnie się w gorset, który ujmie optycznie parę kilo, a to pójdzie do fryzjera i przykryje siwiznę farbą albo zmieni szminkę na bardziej jaskrawą. Warstwa tapety (fluidu) z roku na rok jest też coraz grubsza. Z Panami jest zresztą podobnie. Nie jest rzadkością uprawiający jogging lub dbający o kondycję w siłowni senior.

Zabiegi Ministra Zdrowia, mające na celu usprawnienie działania rynku zdrowia szeroko pojętego, w tym właśnie rynku leków, przypominają taką powierzchowną kosmetologię.

Żeby nie było, nie mam nic przeciwko starszym ludziom, a zwłaszcza kobietom, bo sama nią jestem i mam nadzieję dożyć sędziwego wieku w zdrowiu i szczęśliwości, ale dziwi mnie ślepota ekipy rządzącej, która zdaje się nie zauważać, że struktura społeczna się zmienia. Ludzie żyją coraz dłużej, teraz 90- czy 100-latek, to nie jest zjawisko z Marsa, tylko normalka. Tendencja jest wzrostowa. Dzieci nam jednak nie przybywa, czemu w tych ciężkich czasach naprawdę trudno się dziwić.

Demografowie są zaskoczeni - w pierwszym półroczu ubiegłego roku odnotowaliśmy, po raz pierwszy od 6 lat, ujemny przyrost naturalny informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Niespodziewanie liczba urodzeń znów jest niższa niż zgonów (o 2 tys.), wynika z najnowszych danych GUS. Tymczasem demografowie spodziewali się, że jeszcze przez co najmniej 2-3 lata będzie działać efekt tzw. echa wyżu demograficznego. Okazuje się, że załamanie przyszło wcześniej. W I półroczu tego roku urodziło się o prawie 16 tys. dzieci mniej niż rok wcześniej.
Seniorów jest we współczesnej Polsce 10 mln. Dzieci i młodzieży do 17. roku życia w 2010 roku było 19 proc., czyli ponad 7 mln. Nie liczę bezrobotnych. Kto ma więc zarobić na emerytury i inne świadczenia?

Zamiast drobnych zabiegów kosmetycznych, potrzebna jest na gwałt totalna rewolucja służby zdrowia. Trzeba zapomnieć o bezpłatnych świadczeniach, co i tak jest fikcją. Kiedy boli mnie ząb, idę jak najprędzej do prywatnej przychodni, bo ból nie pozwala czekać. Podobnie z okulistą, kiedy zauważam, że przydałyby się mocniejsze okulary, też idę prywatnie, bo na oczach się nie oszczędza. Nikt mi nie wmówi, że 10 zł za wizytę u specjalisty to dużo, a zakładając, że te 10 mln seniorów co najmniej cztery razy w roku idzie do lekarza, dawałoby to kwotę 0,4 mld złotych. Mało?

Dlaczego zmiany nie mogą pójść w tym kierunku? Chcemy mieć lepszą i sprawniejszą służbę zdrowia, ale nie chcemy zmian, a przecież nie oznaczają one tylko pogorszenia sytuacji, która moim zdaniem, sięgnęła dna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto