Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20470 miejsce

Stulecie „Baśni” Bolesława Leśmiana

W sto lat od powstania „Baśni” Bolesława Leśmiana Państwowy Instytut Wydawniczy przygotował ich kompletną edycję, wydaną jako trzeci tom "Dzieł Wszystkich". Według poety baśnie pełnić mogą funkcję „tęczowych mostów”, wiodących w stronę tajemnic istnienia.

Leśmian, Dzieła wszystkie, t. 3: Baśnie i inne utwory prozą. / Fot. Okładka książki Trudno przecenić zasługi Państwowego Instytutu Wydawniczego w podejmowaniu zadań edytorskich na szeroką skalę. Większość dzieł zebranych czołowych twórców literatury ukazała się pod tym szyldem i do dziś pozostaje jedynym wydaniem w katalogach bibliotecznych. Projekty wydawania Dzieł wszystkich podejmowane są rzadko i stanowią poważne przedsięwzięcie. Do nowych zasług Państwowego Instytutu Wydawniczego policzyć trzeba obecnie wydanie Dzieł wszystkich Bolesława Leśmiana.

Monumentalne wydanie kompletne, którego redaktorem jest profesor Jacek Trznadel, odziane w solidną szatę graficzną przez PIW, rozpoczął przed dwoma laty tom Poezji zebranych. Został on błyskawicznie rozprzedany, zanim w następnym roku ukazał się tom drugi – Szkice literackie. W tym roku pojawił się tom trzeci, a w nim utwory, które zostały napisane we wczesnym, niesłychanie płodnym okresie twórczości Leśmiana – baśnie. Oczekiwany jest tom czwarty, w jakim znajdą się Utwory dramatyczne i listy.

Tom trzeci Baśnie i inne utwory prozą dla miłośników poezji Bolesław Leśmian, Dzieła wszystkie, t. 1: Poezje zebrane. / Fot. Okładka książki Leśmiana jest niezwykle ważny. Przynosi teksty niezwykłej poetyckiej piękności. Obejmuje prozę, ale – trzeba to powiedzieć wyraźnie – nosi ona w sobie cechy jego wielkiego poetyckiego pióra. Przygody Sindbada Żeglarza, Klechdy sezamowe, Klechdy polskie oraz przekład Opowieści nadzwyczajnych Edgara Allana Poe to baśnie pisane w latach 1910-1913, a więc w czasie, gdy poeta był początkującym twórcą. Nie miał na swoim koncie zbioru Łąka (1920), Napój cienisty (1936). Równolegle z baśniami powstaje jedynie Sad rozstajny (1912), powiązany wątkami i motywami z "klechdami wschodnimi". Oczywiste jest, że to wówczas kształtuje się poetycki świat Leśmiana, to z baśni, folkloru i legend wyłonią się jego fascynujące wiersze o magicznych przemianach w procesie istnienia.

Bolesław Leśmian, Dzieła wszystkie, t. 2: Szkice literackie. / Fot. Okładka książki Baśnie są źródłem poznania rzeczywistości. W Szkicach literackich Leśmian zapisał, że baśń „gra rolę poważną w naszym myśleniu: rolę tęczowego mostu, który nas łączy z dziedziną nielogiczną istnienia, z brzegiem urwistym owej tajemnicy, której twarz nie jest do twarzy ludzkiej podobna”. Jako natura wszelkiego poznania baśń pokrewna jest filozofii samego życia. Dlatego pod fabułą magicznych wątków kryje ciekawe treści nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych.

Wiadomo, że baśnie Leśmianowskie powstały na zamówienie wydawcy Jakuba Mortkowicza z przeznaczeniem dla odbiorcy dziecięcego. Powstały z miłości do baśni i dzieci. Pierwsze – arabskie, czyli Klechdy sezamowe – przeróbki baśni z tysiąca i jednej nocy ukazały się na Boże Narodzenie 1912 roku, następnie zaś Przygody Sindbada, i Opowieści nadzwyczajne Poe. Klechdy polskie natomiast nie zostały wydane za życia autora na skutek odrzucenia ich przez wydawcę, przekonanego, że z powodu „scen pełnych zgrozy i zmysłowości” nie nadają się one dla dzieci. Przyznać trzeba, że współcześnie owa ocena kwalifikująca utwory negatywnie byłaby najlepszą rekomendacją dla czytelnika młodzieżowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dziękuję za zainteresowanie. Mnie też ogromnie ucieszyło wydanie Dzieł Leśmiana. Zasiadam do ich czytania zawsze z uroczystym nastawieniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 15.07.2012 20:14

Bardzo lubię czytać Leśmiana. Dziękuję za wiadomości o wydawaniu dzieł tego poety i pisarza.Dowiedziałam się rzeczy ,o których przedtem nie wiedziałam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.