Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23899 miejsce

Stulecie Bramy Głównej UW. Wystawa dotycząca historii zabytku

Brama Uniwersytetu Warszawskiego jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc Warszawy. Zabytek właśnie obchodzi swoje stulecie. Z tej okazji zorganizowano wystawę, która potrwa do 9 grudnia 2011 r.

 / Fot. Marcin Białek, CC BY-SA 3.0 / WikipediaBrama uniwersytetu jest miejscem wielu spotkań towarzyskich. Nie da się jej przeoczyć, a jeśli już się tak zdarzy, praktycznie każdy potrafi wskazać do niej właściwą drogę.

Zabytek często nazywany jest "przedsionkiem wiedzy". W jego niszach ustawione są posągi Ateny i Uranii, które są symbolami mądrości.

Bramę w obecnym miejscu i formie ustawiono w 1911 r. według planów Stefana Szyllera, który dwadzieścia lat wcześniej zaprojektował budynek Biblioteki UW.
W 1916 r. nad bramą zawisł herb uczelni - orzeł w koronie, z gałązkami wawrzynu w szponach, otoczony pięcioma gwiazdkami, które symbolizowały pięć pierwszych wydziałów.

Wystawa z okazji stulecia Bramy Głównej znajduje się w gmachu Starej Biblioteki przy Krakowskim Przedmieściu 26/28. Ekspozycję zorganizowano w kontekście najważniejszych wydarzeń historycznych, takich jak np. Powstanie Warszawskie, czy Wydarzenia marcowe 1968 r.

Źródło:Muzeum UW


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.