Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16261 miejsce

Stwórz własny kanon lektur dla szesciolatków

Tonący brzytwy się chwyta, a minister od edukacji narodowej woła o pomoc. I Ty możesz zaproponować lektury dla najmłodszych uczniów, bo... dotychczasowe nie spełniają swej roli.

 / Fot. Zrzut ekranu / http://bibliotekawszkole.pl/inne/gazetki/67/index.phpMinisterstwo Edukacji Narodowej ze zdziwieniem stwierdziło, że młodzież i dorośli nie czytają książek. Nie mają takiego nawyku, a ci co jeszcze do szkół chodzą lekturę traktują jak niemiły obowiązek. A powinno być inaczej. Szkoła ma za zadanie zaszczepić w młodych głowach nawyk czytania. Jednak, aby coś polubić trzeba to zrozumieć. A jak uczeń ma polubić przekaz nieznanej mu rzeczywistości opisanej nudnym i niezrozumiałym językiem?

Rodzice dzisiejszych sześciolatków stojących u progu szkolnej edukacji wychowali się na filmowej tandecie obcej naszej kulturze. Nie dziwota, że nie przekazali potomstwu wzorców uznawanych przez starsze pokolenia. Transformacja ustrojowa i ekonomiczna wpłynęły znacząco na przemiany społeczne i kulturowe. Wybierane przez nauczycieli lektury nie trafiają do dzieci i młodzieży. Efekt jest taki, że czytamy to co musimy i nie czerpiemy z tego faktu żadnej satysfakcji.

Aby zmienić stan rzeczy MEN słucha głosu ludu. Przy użyciu oczywiście najnowocześniejszej technologii, czyli Internetu. W sieci pojawiła się ankieta, w której każdy może zaproponować do pięciu lektur dla najmłodszych, dzięki którym dzieci pokochają czytać. A nawyk czytania pozostanie im w dorosłym życiu. I Ty zaproponuj lekturę.

Kliknij TUTAJ i zaproponuj lekturę dla najmłodszych

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Darek Szczecina
Z liceum już wyrzucono. Jest tylko w gimnazjum. Z lektur w liceum wyrzucono cała klasykę, na której wychowywały się pokolenia. Wyrzucono historię ( ponoć uczeń może sobie wybrać....) .... resztę można sobie dopowiedzieć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ta sonda uliczna jest boska... Zapewne wszystkie statystyki dotyczące naszej gospodarki są w ten sposób robione i później "uczeni" w temacie bazują na takich danych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pana Tadeusza przerabiałem dwukrotnie, w podstawówce i liceum. Jeśli była to lektura w gimnazjum (dawniej klasy 7 i 8 podstawówki oraz 1 liceum) a teraz pozostaje tylko w liceum, to ci co nie pójdą do liceum nie będą czytać w ogóle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wyrzucił Panie Dariuszu: http://historia.org.pl/2013/09/01/pan-tadeusz-i-potop-poza-kanonem-lektur-nieprawda-obie-zostaja/ Temat wraca jak bumerang, tymczasem jest inaczej niż grzmią nagłówki w internecie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właśnie przeczytałem, że MEN usunął z kanonu lektur m.in. "Pana Tadeusza" i "Trylogię" - by uczniowie się nie męczyli?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.