Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4026 miejsce

Stworzenia sceniczne - o losach kobiety na scenie teatru

"Stworzenia sceniczne" to wzruszająca, pełna emocji podróż do świata XVII-wiecznej Anglii, gdzie na deskach teatru po raz pierwszy pozwolono występować kobietom. Mimo odległości w czasie, sztuka porusza problemy tak bardzo nam współczesne.

Materiał prasowy Lubuskiego teatru / Fot. Marcin Wegner"Stworzenia sceniczne" to sztuka teatralna napisana przez współczesnaą badaczkę okresu elżbietańskiego - April de Angelis. Opowiada ona o losach pięciu kobiet, autentycznych postaci, które jako pierwsze mogły zgodnie z ówczesnym prawem występować na scenie.

Sztuka w reżyserii Roberta Czechowskiego podejmuje niełatwy temat miejsca kobiety we współczesnym świecie, choć przecież sztuka osadzona jest w realiach XVII-wiecznej Anglii. Na scenie splatają się losy i historie pięciu pań w różnym wieku, różnego pochodzenia i o różnej przeszłości. Każda z nich gra rolę pierwszoplanową, co w realiach współczesnego teatru zdarza się niezwykle rzadko. Niebanalną rolę w całym przedstawieniu odgrywa tutaj sam jego tytuł, czyli „Stworzenia sceniczne”. Odkrywa on przed nami drogę, jaką musiały podążać kobiety w okresie szekspirowskim, aby z teatrów przypominających burdele stać się prawdziwymi, pełnoprawnymi aktorkami. Sztuka obrazuje nam poświęcenie i wyrzeczenia, do jakich zmuszone były kobiety, aby osiągnąć choć niewielki sceniczny sukces.

Teatrem w czasach rzymskich nazywano miejsce, w którym organizowano walki lub popisy zwierząt, następnie w czasie rozkwitu sztuki scenicznej w Europie na deskach mogli występować wyłącznie mężczyźni. Później prawo to dano również kobietom, które na początku tej niełatwej drogi nazywano właśnie stworzeniami scenicznymi, na podobieństwo występujących wcześniej w teatrze zwierząt.

Czy warto była podjąć takie wyzwanie? Na to już musi odpowiedzieć każdy z osobna. Każda z aktorek prezentuje inne zakończenie historii. Ważna jest walka czterech kobiet o godność, wolność i niezależność. Bohaterkom spektaklu w dużej mierze choć z niemałymi trudnościami udaje się osiągnąć te cele. Czy są one szczęśliwe z tego powodu? Nie do końca. Społeczeństwo na początku nie przyzwyczaiło się do kobiet w teatrze, otrzymana wolność i niezależność nie zawsze dają oczekiwaną satysfakcję, a niekiedy pozbawiają kobiety godności. Sztuka staje się momentami studium tragedii jednostki, pokazuje trud i wysiłek włożony w codzienną pracę na scenie i płynące z tego korzyści jak i straty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.