Facebook Google+ Twitter

Stwórzmy lepszy świat!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-04-20 15:17

Niech miłość do drugiego człowieka determinuje celowość i charakter naszych działań!

Świat, w którym żyjemy pełen jest nienawiści. Ludzie prześcigają się w pogoni za pieniądzem i dobrami materialnymi. To właśnie ta dzika konkurencja, sztucznie stworzona między ludźmi, budzi w nich wzajemną nienawiść i niechęć. Większość współczesnych ludzi uważa dążenie do posiadania jak największej liczby dóbr materialnych za drogę ku szczęściu. Zapominają o prawdziwych wartościach, bo cele materialne są bliższe i namacalne. Kuszą swoją bliskością i dostępnością, która napędza chciwość i chęć posiadania. Niewątpliwie ułatwiają one życie, ale nie mogą być jego celem.

Nie upatrujmy w rzeczach materialnych szczęścia, celu, lecz środka do polepszenia jakości życia. Prawdziwe szczęście jest niematerialne...

Zatrzymajmy ten bieg donikąd! Zatrzymajmy się i żyjmy! Realizujmy swoje powołanie, pasje... Niech miłość do drugiego człowieka determinuje celowość i charakter naszych działań! Świat potrzebuje zmian. Człowiek musi się zmienić, zrewidować swoje dążenia i przyczyny swoich zachowań.

Wierzę, że kiedyś będzie lepiej, że ludzie będą potrafili prawdziwie kochać siebie nawzajem. Mam też nadzieję, że inaczej wykorzystywać będziemy czas, który jest nam dany... Przecież nie żyjemy tylko po to, żeby pracować.
Życie to coś więcej niż praca. To szansa na wywarcie pozytywnego wpływu na świat, w którym żyjemy; życie to czas na samorealizację i spełnienie; życie to czas, który możemy poświęcić innym, czas, na którego końcu czeka nas nagroda za sztukę istnienia.

Chciałbym w tym artykule poruszyć także sprawę wiary, która w moim przekonaniu ma znaczący wpływ na postępowanie ludzi. Często zdarza się jednak, że kierujemy się stereotypami o wierze, a nie rzeczywistą wiedzą religijną. Moim celem jest obalenie poglądu, jakoby wiara nakazywała nam cierpieć i rezygnować z doczesnych przyjemności. Bardzo często spotykałem się z taką tezą. Jednak jest ona całkowicie nieprawdziwa. Oczywiście nie uważam się za eksperta w dziedzinie wiary, ale staram się poszukiwać prawdy, a środkami, których używam są Biblia i moje własne sumienie.

Jak żyć? Trudne pytanie... Czy w Biblii jest odpowiedź? Oczywiście, że tak. Czy jest tam napisane, że jedyne, co mamy robić to się umartwiać i cierpieć? W żadnym wypadku! Pozwólcie, że zacytuję Księgę Koheleta:
"Ciesz się młodzieńcze w młodości swojej,
A serce twoje niech się rozwesela za dni młodości twojej.
I chodź drogami swego serca
I za tym, co oczy twe pociąga.
[...]
Więc usuń przygnębienie ze swego serca
I oddal ból od twego ciała."

"Oddal ból od twego ciała" - to nie oznacza, że mam cierpieć, że im gorzej, tym lepiej.

Chciałbym w tym artykule obalić pewne stereotypy na temat katolików, chrześcijan i poprzeć je konkretnymi cytatami z Biblii lub naukami, które usłyszałem od księży.

"Nadstaw drugi policzek" - co to znaczy nadstawić drugi policzek? To znaczy, że jeśli ktoś mnie uderzy, to mam jak ostatni kretyn powiedzieć, żeby uderzył mnie po raz drugi? Nie! Człowieku, żebyś mógł nadstawić drugi policzek, najpierw musisz go mieć! Nie ma nic wielkiego w tym, że 20 - letni "chłopczyk" nie potrafi się obronić. Ale wielki byłby mężczyzna postury Mariusza Pudzianowskiego, który nastawia policzek dresowi spod bloku. Wypracować sobie policzek, to wypracować sobie powszechne uznanie, godność. Masz policzek wtedy, kiedy masz wyższość nad Twoim "przeciwnikiem". Nadstawiasz drugi policzek, bo nie chcesz zranić, a nie dlatego, że się boisz.

Stereotyp katolika jako ofiary losu został mam nadzieję obalony. Bóg nie nakazuje swoim wiernym, żeby odzierali się z godności, wręcz przeciwnie.

Wrócę jeszcze na moment do Księgi Koheleta. Co jest dla człowieka najlepsze?

"Sławiłem więc radość,
Bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem,
Niż żeby jadł, pił i doznawał radości..."

Powołaniem chrześcijanina, katolika, każdego człowieka jest bycie szczęśliwym! Szczęście, radość jest najwyższym celem człowieka i największym pragnieniem Boga. Tego chce dla Ciebie Bóg, szczęścia. Bóg jest dobry! Bez żadnego "ale"!

-----
Michał Jóźwiak
http://michaljozwiak.blogspot.com/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.