Facebook Google+ Twitter

Stwórzmy przewodnik po Polsce dla niepełnosprawnych

Współautorzy: Barbara Podgórska

Pomysł, jak pomysł. Nie wiemy, czy mądry, czy głupi. Wydaje się być rozsądnym. Podajemy go pod osąd publiczny i wnosimy o ewentualną pomoc w urzeczywistnieniu.

 / Fot. Polskapresse/ Michał PawlikZamarzył nam się swoisty atlas, przewodnik po Polsce dla osób niepełnosprawnych. Ale nie przewodnik turystyczny, chociaż taki z pewnością też byłby wielce interesujący, ale życiowy, praktyczny informator, przynoszący zasób wiedzy o tym, czego mogą się spodziewać osoby niepełnosprawne w podróży po kraju. Jakie ułatwienia, ulgi, ba przywileje, czekają je w mieście, które wybrali ze cel swych wojaży, albo przeciwnie, jakich przeszkód, barier, utrudnień mogą być pewni.

Czy wszyscy, dla przykładu wiedzą, że w Katowicach, na parkingach prowadzonych przez miasto, przez pierwszą godzinę postoju, kierowy posiadający karty parkingowe dla niepełnosprawnych nie płacą za postój w dowolnym miejscu. Wystarczy, że pokażą plakietkę uprawniającą parkingowym.

Czy wszyscy wiedzą, że swobodny wjazd na teren komendy wojewódzkiej policji, bez problemu odbywa się na podstawie okazanej karty parkingowej, choć, a szkoda nigdzie nie ma o tym informacji, a wokół komendy nie uświadczysz tzw., „kopert” dla inwalidów. Kopert nie ma również w pobliżu Biblioteki Śląskiej, nawet od strony ulicy Damrota, gdzie jest pochylnia dla niepełnosprawnych, chociaż z kolei sam gmach biblioteki jest dla niepełnosprawnych wielce przychylny.

Chcielibyśmy pokazać parkingi kierowcom przyjazne, jak np. przy szpitalu św. Barbary w Sosnowcu, na którym niepełnosprawni nie płacą, niezależnie jak długo trwa ich wizyta w poradniach i przychodniach. Ale są przecież, i na Śląsku, i w Polce takie placówki opieki zdrowotnej, przy których niepełnosprawni mają ogromne trudności z parkowaniem. Wskażmy je!

Należałoby również wymienić parkingi, na których niepełnosprawny nawet na moment nie zostanie wpuszczony, gdyż chęć zysku tłumi i u właścicieli, i personelu wszelki ewentualny odruch życzliwości. A przecież niekiedy na załatwienie jakiejś drobnej sprawy w pobliżu wystarczy doprawdy kilka minut.

Napiszmy, gdzie w wybranym mieście miejsc do parkowania dla osób niepełnosprawnych
wystarcza, gdzie natomiast jest stanowczo za mało lub nie ma w ogóle. Może naszymi opiniami przejmą się władze i kompetentne instytucje.

To na razie wstępna koncepcja, którą tak ad hoc rzucamy. Sądzimy, że zachcecie sformułować w uzupełnieniu swoje własne propozycje, opinie, podpowiedzi, a potem gdy już będziemy wiedzieli co robić, stworzymy razem informator - przewodnik po Polsce dla niepełnosprawnych. Na początek powinny pójść miasta wojewódzkie lub miasta - ośrodki większych regionów. My weźmiemy się za Katowice.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Pomysł przedni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomysł jest dobry, ale My niepełnosprawni też musimy znać opis kopert. POMOGĘ: Koperta, przekreślony prostokąt jest dla pojazdów interwencyjnych, służbowych i niepełnosprawnych. Koperta, prostokąt z namalowanym wózkiem inwalidzkim-TYKO DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak najbardziej popieram projekt. Przy okazji pozwolę sobie wkleić link o przygotowywaniu stron internetowych dla osób niewidomych i słabowidzących. link Może się komuś przyda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki z przypomnienie! Postaram się zamieścić takowe info w mojej książce-przewodniku historyczno-turystycznym po swojej gminie nad którym pracuje. :)

jeszcze nie czytałem dokładnie. jak doczytam to coś więcej dodam.

p.s. jak wy dajecie link? HTMLowsko?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram!

Komentarz został ukrytyrozwiń

A o tym że pieniądze jakoś zawsze się znajdą jeśli macie dobry pomysł przeczytacie w naszym artykule o broszurce którą wydałyśmy: link i nadal jesteśmy za poradnikiem !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Ryszardzie, zgromadzenie tych informacji nie wymaga finansów. Wystarczy uważnie rozejrzeć się dokoła. Przecież na W24 publikują i komentują ludzie z całej Polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Również popieramy !! Służymy z Magdą pomocą jeżeli taka będzie potrzebna...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.01.2010 11:40

Plus za pomysł. Może być ciekawie. Ja popieram. W przyszłości zakres tematyczny można rozszerzyć o inne informacje: kulturalne, zdrowotne, społeczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.