Facebook Google+ Twitter

Stwórzmy sobie inkubator

Tylko do 19 maja można składać wnioski o dofinansowanie powstania nowego Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości.

Logo AIP / Fot. źródło: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/aip_oglosily_ranking_najlepszych_firm_35524.htmlTo już kolejna edycja konkursu. Pierwszy z nich ogłosiło w 2004 r. Ministerstwo Gospodarki. Również w tym roku jest ono instytucją przyjmującą wnioski. Mogą je składać uczelnie (zarówno państwowe, jak i prywatne) oraz organizacje, które chcą prowadzić inkubator w ramach działalności non-profit. Własny projekt może przedstawić jedna uczelnia lub organizacja, bądź kilka placówek łącznie.

Stworzone w wyniku konkursu placówki dołączą do sieci ponad 30 istniejących w całym kraju Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Dzięki temu kolejni młodzi ludzie będą mieli możliwość sprawdzenia się w prowadzeniu własnego interesu. Szczególnie, że - jak wynika z badań pilotażowych "Index przedsiębiorczości", przeprowadzonych przez AIP i działające przy Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego Studenckie Koło Naukowe Badań Marketingowych „Chi Kwadrat”
- ponad 60 proc. studentów IV i V roku chciałaby założyć własną działalność gospodarczą. Niestety, aż 46 proc. respondentów negatywnie ocenia wpływ państwa na przedsiębiorczość. Dla 37,5 proc. z nich największą trudnością przy zakładaniu i prowadzeniu firmy jest wszechobecna w Polsce biurokracja, dla 20 proc. - podatki, a 15,5 proc. - brak łatwo dostępnych kredytów. Zakładając własny biznes w ramach inkubatora mogą oni liczyć na pomoc w przezwyciężaniu przynajmniej niektórych z tych przeszkód.

Na powstanie kolejnego w kraju inkubatora wnioskodawca może otrzymać do 14 tys. zł. Pieniądze te muszą być przeznaczone na konkretnie określone w konkursowym ogłoszeniu działania. Kwota ta może sfinansować m.in. na opłaty związane z powstaniem inkubatora (np. opłacenie wpisu do KRS, opracowanie statutu i regulaminu czy opłaty notarialne), działania promocyjne AIP i popularyzowanie projektów, które będą w nim prowadzone czy szkolenia (zarówno przyszłych przedsiębiorców, jak i osób pracujących w inkubatorze). Pieniądze mogą również pokryć koszty zakupu niezbędnych programów komputerowych, samych komputerów czy sprzętu do biura (to ostatnie jedynie do kwoty 3500 tys. zł brutto).

Wnioski można składać w dwóch formach - elektronicznej lub papierowej. Należy je dostarczyć do 19 maja br., do godz. 16 do Departamentu Instrumentów Wsparcia w Ministerstwie Gospodarki (Plac Trzech Krzyży 3/5). Szczegóły (w tym instrukcję projektu, formularz wniosku i jego kartę oceny merytorycznej) i dostępne są na stronie ministerstwa gospodarki (www.mg.gov.pl) oraz pod numerem 022-693-53-29. Pytania można również przesyłać drogą elektroniczną na adres zbigniew.burdzy@mg.gov.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.