Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30165 miejsce

Stwórzmy wspólnie listę miejsc przyjaznych młodym mamom

Poruszaliśmy już temat Polski, jako kraju przyjaznego kobietom w ciąży. A jak jest z młodymi mamami? Czy są miejsca, które szczególnie chętnie odwiedzają ze swoimi dziećmi?

Plac zabaw / Fot. Giovanni Dall'Orto/ wikimedia commonsCałkiem niedawno pytaliśmy czy Polska jest krajem przyjaznym kobietom w ciąży. Akcja "Odmienny stan, odmienne traktowanie" cieszyła się naprawdę dużym powodzeniem. Do redakcji napłynęło mnóstwo tekstów poruszających temat przyszłych mam.

Mama przybywająca na urlopie macierzyńskim również chciałaby spokojnie wyjść ze swoim dzieckiem na spacer, do restauracji czy na zakupy. Często jednak okazuje się, że taki spacer z  / Fot. Wiadomości24wózkiem stanowi nie lada problem. Dodatkowo matki karmiące obawiają się reakcji otoczenia, bo karmienie piersią w miejscach publicznych wciąż wzbudza kontrowersje. Na pewno nie jedna młoda mama może podać dużo przykładów, którym ciężko sprostać wychodząc z małym dzieckiem z domu.

Są jednak takie miejsca, do których młode mamy chętnie chodzą. Miejsca, w których swobodnie się czują, gdzie ich dzieci również znajdą coś dla siebie. Miejsca, do których po prostu warto przyjść z dzieckiem.

Chciałabym, wspólnie z Waszą pomocą, stworzyć listę takich miejsc przyjaznych młodym mamom. Nie chodzi oczywiście tylko o parki rozrywki dla dzieci, bawialnie czy place zabaw, chociaż i te warto wymienić, bo niestety niektóre z nich pozostawiają wiele do życzenia. Zwróćmy jednak uwagę na te naprawdę godne polecenia.

Kto mnie zna, ten wie, że temat ciąży, macierzyństwa i wychowywania dzieci jest mi szczególnie bliski. Dlatego bardzo chętnie podejmę się stworzenia takiej listy, oczywiście z Waszą pomocą. Forma przekazania mi listy miejsc przyjaznych jest dowolna. Możecie wysłać maila z miejscem i krótkim opisem, możecie wpisywać swoje typy w komentarzach, albo po prostu napisać tekst.

Wrocław - miasto przyjazne mamom

Wybierając swoje typy, pamiętajmy, że miejsce przyjazne matce z dzieckiem to przede wszystkim takie, w którym bez problemów można poruszać się z wózkiem. Szerokie drzwi w lokalach, które łatwo można otworzyć, podjazdy (lub niski schodek), równa nawierzchnia i Bawialnia / Fot. Marília Melhado/ wikimedia commonswiększa przestrzeń w lokalu umożliwiająca poruszanie się z wózkiem to podstawa. Krzesełka dla małych dzieci i menu ułożone również dla nich oraz możliwość zamówienia mniejszej porcji to dodatkowe plusy. Z myślą o dzieciach powinniśmy zwracać uwagę na kąciki zabaw z łatwym dostępem do zabawek, a dla mam karmiących warto, aby był kącik, gdzie bez skrępowania będzie mogła nakarmić dziecko. Dla tych najmłodszych dużym ułatwieniem będzie miejsce do swobodnego przewinięcia dziecka. Co do obsługi – ważne, aby była miła, pomocna i potrafiła zająć się dzieckiem.

Mój typ to przede wszystkim Park Szczęśliwicki z mnóstwem placów zabaw i restauracjami dla rodziców.

Gdzie na spacer? Ja wybieram Szczęśliwice

Szczęśliwice - Park dla dużych i małych obywateli Warszawy

Pizzeria A modo Mio z miłą obsługą, możliwością zamówienia dania dla dziecka, krzesełkami dla dzieci i przestrzenią w lokalu. Wśród placówek medycznych wymienię choćby Lux Med z kącikami zabaw dla dzieci

Za bardzo dobry pomysł uważam inicjatywę postawienia altanki dla matek karmiących w centrum Warszawy i mam nadzieję, że realizacja projektu dojdzie do skutku.

Mamy karmiące czekają na swoją altankę

To tyle na początek ode mnie. Czekam na propozycje i liczę na Wasze zaangażowanie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Weronika S.
  • Weronika S.
  • 22.08.2012 19:04

Coco Cafe - strzał w 10 na gastronomicznej pustyni dolnego mokotowa dla mam z dziecmi :) Mozna przekasic cos, mozna sie bawic, sa krzeselka do karmienia, przewijaki, wszystko:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

zapraszam do warszawskich restauracji link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgłaszam Poznań, Beato.....ooo :)

Stomatolog z Poznania - Doktor Bart dla dzieci :)
http://www.doktorbart.pl/dla_dzieci.html

Alternatywa dla żłobka i niani - Klubik dla najmłodszych Słoneczna Kraina. Pomaga zaopiekować się maluszkiem. Dodatkowym atutem Klubiku jest monitoring w Sali zabaw, który umożliwia zalogowanym na stronie www rodzicom, podglądanie co robią maluszki.
http://www.sloneczna-kraina.poznan.pl/zlobek,poznan/o,klubiku.html

Café Filemon - urokliwa, rodzinna kawiarnia i restauracja zlokalizowana na poznańskim Strzeszynie, miejsce przyjazne dla rodzin z dziećmi, wyposażone w przewijak i krzesełka dla dzieci, i..... nie tylko! :)
http://www.mamatezmoze.pl/index.php?option=com_content&task=view&Itemid=32&id=310
http://cafefilemon.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cóż, chyba będę musiała skupić się na samej Warszawie ;) A miałam nadzieję, że weźmiemy pod uwagę całą Polskę :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo się cieszę. Mam nadzieję, że Redakcja to również docenia ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
sąsiad Mc
  • sąsiad Mc
  • 03.01.2011 14:37

@ B. Rymarz. Swoją cenzorską działalnością stworzyła pani z W24 najbezpieczniejsze miejsce pod słońcem. Dla myślących PO pani myśli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu: dokładnie, zwraca kasa chorych - czyli w praktyce wychodzi na zero. Z doświadczeń moich i koleżanek: za wizyty u ginekologa płaci się z kieszeni, po czym kasa zwraca. Ja co prawda pieniądze dostaję z dwumiesięcznym poślizgiem - ale dostaję. :) Natomiast rachunek za pobyt w szpitalu "od razu" pokrywa kasa chorych. Niektóre rzeczy dotyczące pobytu w szpitalu (swobodny wybór, sala osobna lub zbiorowa etc.) zależy od typu ubezpieczenia. Oczywiście co miesiąc płaci się kasie chorych składki, ale to raczej dziwne nie jest. ;)

Co do przedszkola i żłobka zgadzam się - tak jak napisałam, to dość droga impreza. Wiele znanych mi matek wysyła dzieci np. na 2 dni w tygodniu, żeby się integrowały. Natomiast wysłanie potomka na "pełny etat" do przedszkola to już bardzo droga impreza, choć oczywiście w przypadku pracującej mamy warta rozważenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Agato, hmm coś chyba nie tak. Wprawdzie dawno temu to było, ale wydaje mi się , że w Szwajcarii nie ma za darmo. ;)
Po prostu za ciąże płaci w 100% kasa chorych. Przedszkole - 2 lata zerówki- jest za darmo tzn. za pieniądze podatnika.;) a zatem przechowywanie dziecka w żłobku czy przedszkolu przed ukończeniem przez nie 4 roku życia jest płatne, kosztuje dużo. A o miejsce też trudno.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli chodzi o żłobki i przedszkola to u nas jest podobnie. Listy oczekujących dzieci do żłobka sięgają nawet do 150 (w Warszawie) Czeka się nawet rok. Plusem jest jednak to, że dzieci można odebrać trochę później, nawet ok godz 17-18. Są też żłobki i przedszkola prywatne, ale wiadomo że trzeba za nie więcej zapłacić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna inicjatywa!
Ja co prawda jeszcze za wiele w temacie powiedzieć nie mogę, ale z moich obserwacji wynika, że Szwajcaria jest w podobnym co Niemcy stopniu przyjazna dla kobiet z dziećmi. Dworce z windami, tramwaje z dostosowanym wejściem, a poza tym ludzie, którzy zawsze pomogą z wózkiem czy innymi sprawami. Mnóstwo mam z niemowlakami w kawiarniach.

Są też minusy - z tego co czytałam, czasem jest problem z miejscem w żłobku, poza tym przedszkole w którym dziecko spędzałoby cały dzień jest bardzo drogie. Normalnie wygląda to tak, że dziecko w przedszkolu i szkole ma przerwę obiadową, na czas trwania której idzie do domu. Ma to oczywiście wady i zalety - jeśli mama nie pracuje (albo pracuje w domu) i może sobie na to pozwolić, to z punktu widzenia dzieci jest to całkiem fajna sytuacja. :)

Poza tym, chyba jedyną rzeczą, która w Szwajcarii jest za darmo jest prowadzenie ciąży i poród.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.