Facebook Google+ Twitter

Styczeń miesiącem świętowania u paulinów

15 stycznia we wszystkich klasztorach paulinów odbędą się uroczystości św. Pawła Pustelnika. Poprzedziły je tygodniowe Paulinki. Świętowanie zakonnicy zakończą świętem bł. Euzebiusza z Ostrzychomia, założyciela zakonu.

 / Fot. EPAW niedzielę, w dniu patrona Zakonu Paulinów, zakonnicy udzielają błogosławieństwa dzieciom i obdarowują wszystkich owocami pustyni, daktylami i figami. Wszystko to na pamiątkę Świętego Pustelnika. W tym samym dniu brać zakonna odnowi swoją profesję zakonną.

- Kolejne dni także są bardzo ważne dla nas – mówi dla W24 o. Samuel Karawacki, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Paulinów w Krakowie. -
16 stycznia będziemy obchodzić Święto Matki Bożej Królowej Pustelników, odmawiając w tym dniu swoje przymierze z Maryją. Następnego dnia wspominamy św. Antoniego Wielkiego, opłata. 19 stycznia z kolei wspominamy św. Makarego Wielkiego, także opłata, aby w kolejnym dniu obchodzić święto założyciela naszego zakonu, bł. Euzebiusza z Ostrzyhornia.

Zakon przyjął za swojego patriarchę św. Pawła Pustelnika, urodzonego w 228 r. w Tebach. W trakcie prześladowań Dioklecjana, w obawie o swoje życie, Paweł umknął na pustynię, pozostawiając wszystko co posiadał. Jak głosi legenda, zasmakował się w ciszy pustyni i spędził na niej samotnie ponad 100 lat, aż do swojej śmierci. Modlił się do Boga, żywiąc się daktylami i polówką chleba, którą mu przynosił kruk. Nagość ciała Paweł ochraniał liśćmi palmowymi.

Kiedy nadeszły jego dni śmierci, odwiedził go po raz drugi św. Antoni, pustelnik. Paweł już nie żył (+341). Owinąwszy ciało noszonym przez siebie płaszczem św.
Atanazego. św. Antoni złożył je w fosie, którą wykopały łapami dwa lwy.

- Legenda ta znalazła swoje odbicie w herbie naszego zakonu – cytuję słowa o. Izydora Matuszewskiego, generała zakonu. - Widnieje na herbie kruk na palmie z bochenkiem chleba. Są tez dwa lwy.

W Polsce paulini mają 18 klasztorów, m.in. na Jasnej Górze, Warszawie, Krakowie – Skałce, Leśnej Podlaskiej, Błotnicy.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

ANBDRZEJ KOŁODZIEJCZYK
  • ANBDRZEJ KOŁODZIEJCZYK
  • 15.08.2012 14:09

NIE PRZYNIÓSŁ KRUK TYLKO CHYBA NAWIEDZONA POSŁANKA PIS - KRUK

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe takie życie 100 lat samemu na pustyni, tylko jaki jest z niego pożytek?

Komentarz został ukrytyrozwiń

...i kult zmarłych trwa, a przecież jest to wielkim grzechem-czymś obrzydliwym w oczach Boga...zakonnicy chyba nie czytali Pisma Św.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.