Facebook Google+ Twitter

Stymulowanie przez UE rozwoju innowacyjnych MŚP

InnoSME to nowy, innowacyjny projekt Unii Europejskiej, który ma nie tylko wprowadzić wiele usprawnień, ale i wciągnąć w działanie w zakresie innowacji małe i średnie firmy oraz naukowców.

Logo programu InnoSME / Fot. Tomasz KamińskiUnii Europejskiej od dawna zależy, aby małe i średnie przedsiębiorstwa oraz naukowcy z tzw. nowych państw Wspólnoty zwiększyli swój wkład w rozwój nowych technologii. Jednak dopiero teraz rozpoczęła się realizacja zupełnie nowego projektu, mającego wprowadzić wiele usprawnień w tym zakresie, a co za tym idzie znacząco zwiększyć udział MŚP i nauki na polu innowacji. Chodzi o to, by doszło do stworzenia podobnych warunków w różnych krajach i zwiększenia udziału MŚP w siódmym programie ramowym (7PR).

Nowy projekt, który ma do tego doprowadzić, to właśnie InnoSME. Ma on ułatwić wyszukiwanie potencjalnie innowacyjnych MŚP z różnych podsektorów informacyjnych i telekomunikacyjnych (ICT) w 12 krajach, które przystępowały do UE od 2004 roku, oraz tych, przystępujących do niej obecnie. Unii zależy na ocenie możliwości tych firm i na poprawie warunków, w jakich działają. Ważne jest bowiem, żeby mogły zwiększyć swój udział w badaniach, rozwoju technologicznym i innowacyjności oraz w programie unijnym na rzecz konkurencyjności. Projekt InnoSME m.in. zwiększy ich szanse na dofinansowanie – głównie w dziedzinie technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

Na początku ma powstać regionalna sieć organizacji zajmujących się MŚP. Chodzi tu o jednostki pośredniczące – stowarzyszenia gospodarcze, izby handlowe, instytucje edukacyjne i szkoleniowe oraz lokalne agencje rozwoju, zorganizowane w ramach działania władz publicznych. Będzie też stworzona baza danych małych i średnich przedsiębiorstw pracujących w sektorze ICT. Wyłoni to odpowiednie firmy mogące skutecznie uczestniczyć w projekcie InnoSME.

Te działania organizacyjne mają zapewnić projektowi narzędzia autodiagnostyczne, służące ocenie, przeszkoleniu i udzieleniu odpowiednich wskazówek MŚP, by ich udział we wspólnotowych pracach – w ramach pomniejszych projektów – w zakresie ICT był rzeczywiście efektywny.

Jest to o tyle ważne, że technologie informacyjne i komunikacyjne dają przedsiębiorstwom szansę osiągania sporych korzyści ekonomicznych, niezależnie od tego jaka jest ich wielkość i gdzie jest usytuowana ich siedziba. Unia Europejska ma nadzieję, że już w niedalekiej przyszłości firmy te w swojej pracy w większym zakresie będą wykorzystywać internet. Szczególnie te przedsiębiorstwa, których docelowi odbiorcy będą regularnie korzystać z sieci. Projekt InnoSME ma pomóc tym firmom sprostać przyszłej presji rynku i nie tylko pozwolić utrzymać się na nim, ale spowodować ich znaczący rozwój i wkład w rozwój nowych technologii.

Strona www programu: InnoSME.eu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.