Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7899 miejsce

Subiektywna dziesiątka najważniejszych wydarzeń 2006 roku

Niełatwo spośród tak wielu dni i wydarzeń wskazać kilka tych najistotniejszych. Ale zawsze warto to czynić - choćby po to, aby o nich nie zapomnieć.

Uznane przeze mnie za szczególne momenty i chwile minionego roku, pochodzą z wielu różnych dziedzin. W poniżej wymienionej dziesiątce, jest trochę wydarzeń społecznych, kilka kulturalnych, niewiele politycznych, dużo – także osobistego – smutku i żalu, odrobina sentymentów, ale nie brakuje również i szczypty radości.

1. Tragedia w Katowicach

Nowy Rok rozpoczął się wyjątkowo tragicznie. 28 stycznia, podczas wystawy gołębi na terenie hali Międzynarodowych Targów Katowickich, doszło do katastrofy. Przeciążony zalegającym śniegiem dach zawalił się na niczego nie spodziewających się miłośników ptaków. Zginęło 65 osób. Cały świat obiegły zdjęcia zniszczonej hali i krążących nad nią – wtedy już w dużej części bezpańskich – gołębi. To dramatyczne wydarzenie, w jakimś stopniu naznaczyło Nowy Rok podobnie, jak 11 września 2001 roku naznaczył cały XXI wiek. Ten rok po prostu nie mógł już być za dobry.

2. Śmierć Stanisława Lema

Kolejna smutna wiadomość nadeszła 27 marca. Po przeszło miesięcznej walce z intensywnym atakiem choroby, zmarł Stanisław Lem. Najwybitniejszy polski – a może i europejski – pisarz literatury science-fiction, lekko filozofujący myśliciel oraz poważny obserwator codziennej rzeczywistości. W jego powieściach przewijały się zalążki telefonów komórkowych, pendrive’ów, a nawet wirtualnej rzeczywistości. Jednak to nie geniusz pomysłów technicznych i technologiczny w pracach Lema jest najważniejszy. Istotą jego powieści i opowiadań, są pytania o sens i cel ludzkiej egzystencji, o przebieg spotkania i wspólnoty z obcymi cywilizacjami, o źródła i granice człowieczeństwa. – Stanisław Lem był wielkim i bodaj niedocenionym skarbem narodowym – powiedział Marek Oramus. Możliwe, że w polskiej rodzimej literaturze, już ostatnim.

3. Premierów trzech

W maju groteskowo i trochę śmiesznie. IV Rzeczpospolita i zapowiadana przez PiS rewolucja moralna przybrała nowe oblicze - właściwe nowe dwa oblicza. Piątego dnia tegoż miesiąca, na wicepremierów rządu Jarosława Kaczyńskiego zostali zaprzysiężeni Roman Giertych oraz Andrzej Lepper, równocześnie otrzymując stanowiska – odpowiednio – ministra edukacji i ministra rolnictwa. Złudzenia względem szlachetnych haseł wyborczych zwycięskiej partii, uległy już całkowitemu rozwianiu. Dalsza powolna degrengolada polskiej polityki oraz chaos wynikający z kolejnych afer, przepychanek i nieumyślnych wpadek, leży w tej jednej, jakże zgubnej decyzji.

4. Benedykt XVI w Polsce

 W dniach 25-28 maja, pierwszą pielgrzymkę do Polski odbył Benedykt XVI. Papież Niemiec, Papież już nie-Polak, obcy człowiek, na obcej ziemi. Wszyscy zastanawiali się jak zostanie przyjęty przez rodaków Jana Pawła II oraz jak sam Benedykt zachowa się w ojczyźnie swojego poprzednika. Było tak samo – nie brakowało entuzjazmu i modlitewnego skupienia – i równocześnie inaczej – w końcu to nie Jan Paweł II. Papież potrafił spełnić oczekiwania Polaków, oddając szacunek poprzednikowi oraz nawiązując z wiernymi podobnie bliski kontakt. Polacy pokazali, że ich przywiązanie do Kościoła nie było efektem Papieża-rodaka, a wiara nie jest tak połowiczna jak prorokują badacze.

 5. Największe święto piłkarskie na świecie

Dziewiątego czerwca rozpoczął się mundial – mistrzostwa świata w piłce nożnej. Obok olimpiady najważniejsza sportowa impreza, na którą wiernie czekają miliony kibiców. Zakończona 9 lipca, wyłoniła na cztery lata nowych mistrzów – Włochów. Niestety, Polacy nie potrafili przełamać niemocy piłkarskiej i odpadli już w pierwszym etapie rozgrywek. Współczesne mistrzostwa w piłce nożnej, nie są już tylko kultywacją sportowej rywalizacji. Przede wszystkim to wielka światowa rozrywka i biznes, służący zarabianiu niewyobrażalnych pieniędzy. Z drugiej strony, mimo niewątpliwej komercjalizacji, piłka nożna nadal potrafi łączyć różnych ludzi ponad ich, często małostkowymi i wyimaginowanymi, podziałami.

6. Śmierć Marka Grechuty

Śmierć Marka Grechuty 9 października, to kolejna smutna wiadomość tego roku. Odszedł jeden z najbardziej interesujących śpiewaków-poetów polskiej sceny muzycznej. Jego utwory były tyle liryczne i romantyczne, co nierzeczywiste i nieprzeniknione. Wiele spośród stworzonych przez Grechutę tekstów znalazło swoje miejsce w języku potocznym, stając się wyrazem swoistego hołdu dla wybitnego piosenkarza.

7. Dwie rewolucje węgierskie

W październiku minęło równo pięćdziesiąt lat od wybuchu rewolucji na Węgrzech. Zaplanowane na 23 dzień bieżącego miesiąca uroczyste obchody, przybrały dość zaskakujący obrót, stając się swoistą – choć o wiele mniej brutalną – powtórką tamtych tragicznych wydarzeń. Walki z policją, hasła żądające zmiany władzy, wielotysięczne wiece i pochody, to obraz Węgier z ostatnich kilku miesięcy. A wszystkie niepokoje społeczno-polityczne miały swoje źródła w wypowiedzi socjalistycznego premiera Ferenca Gyurcsány, który przyznał się do oszukiwania opinii publicznej w sprawie stanu państwa. Jak większość polityków, Gyurcsány okazał się człowiekiem pozbawionym sumienia i godności, który nie zdołał ponieść konsekwencji swoich decyzji i słów.

 8. Lux perpetua

15 listopada Andrzej Sapkowski opublikował ostatni tom trylogii o przygodach Reinmara z Bielawy, zatytułowany „Lux perpetua”. Część krytyków, a także czytelników zarzuca autorowi skłonności do grafomanii, wybujałą wyobraźnię, i przede wszystkim, wpisanie się w tak niepoważny nurt literatury jakim jest fantasy. Te niepochlebne komentarze uchodzą jednak uwadze większości miłośników Andrzeja Sapkowskiego. Pisarz łączy w sobie wiedzę i elokwencję Umberto Eco oraz niesamowicie barwny i sprawny język Henryka Sienkiewicza. Widać było to już w cyklu opowiadającym o losie Wiedźmina, lecz nowy bohater i jego przygody na tle powstania husyckiego, ukazały kunszt Sapkowskiego w jeszcze lepszym świetle.

9. Polskie srebro w Japonii

Między 17 listopada, a 3 grudnia, w Japonii, odbyły się mistrzostwa świata w siatkówce mężczyzn. Polska rozbijała kolejnych oponentów, nie napotykając z ich strony na szczególnego oporu. Po trzydziestu latach polska drużyna znalazła się znów w czołówce najlepszych drużyn, przegrywając dopiero w finale z niesamowitą Brazylią. Pod wodzą „małego rycerza” – Raula Lozano, Polacy zdobyli tytuł wicemistrzów świata. Czy wymaga to jakiegoś dłuższego komentarza?

10. 5 rocznica śmierci grzegorza Ciechowskiego

22 grudnia przypadała piąta rocznica śmierci Grzegorza Ciechowskiego, lider zespołu Republika. Utalentowany poeta, muzyk rockowy, instrumentalista, bezkompromisowy w swoich tekstach i artystycznym wizerunku. Lubił eksperymentować z muzyką, często zaskakując słuchaczy kolejnymi utworami. Zmarł przedwcześnie, pozostawiając po sobie nadal niewypełnioną pustkę.

Tak kończy się moja, zupełnie subiektywna, lista dziesięciu najważniejszych wydarzeń 2006 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Cieakwe zestawienie..;] +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.