Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4154 miejsce

Subiektywna dziesiątka najważniejszych wydarzeń 2007 roku

Po raz drugi podejmuję się karkołomnego zadania wyróżnienia spośród 365 dni mijającego roku wyłącznie dziesiątki najważniejszych, wraz z towarzyszącymi im wydarzeniami, które moim zdaniem w istotny sposób wpłynęły na otaczającą nas rzeczywistość.

http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Bratislava_New_Year_Fireworks.jpg / Fot. Public domain

1. Problem lustracji w Kościele


7 stycznia, problem lustracji polskich dostojników kościelnych osiągnął apogeum. Zaplanowany na ten zimowy dzień ingres arcybiskupa Stanisława Wielgusa nie odbył się, gdyż niedoszły metropolita warszawski – czy też precyzyjnie mówiąc – dwudniowy metropolita (jako że ingres to uroczyste objęcie wcześniej przekazanej władzy kościelnej; w sensie prawa kanonicznego arcybiskup przejął tenże urząd 5 stycznia) zrezygnował ze sprawowania powierzonej mu funkcji. Powodem decyzji było oskarżenie arcybiskupa o świadomą współpracę z SB.

O całej sprawie i jej przebiegu można by napisać wiele naukowych rozpraw, kilka dramatów scenicznych oraz komedii, a nawet prawdopodobnie nakręcić całkiem niezły film sensacyjny. Diametralne transformacje poglądów – przeciwnicy lustracji nagle okazywali się jej zagorzałymi zwolennikami i odwrotnie, dotychczasowi zwolennicy nagle uznawali, iż lustracja wcale nie jest tak ważna – masowe wystąpienia wiernych, a szczególnie zapadło w pamięć niezdecydowanie samego arcybiskupa Wielgusa, który przyznawał, iż coś być może rzeczywiście podpisywał, by później stwierdzić, że jednak chyba nie.

2. Więcej reportaży nie będzie…


23 stycznia cały świat z dziennikarzami, pisarzami i czytelnikami na czele zasmucił się przedwczesną śmiercią Ryszarda Kapuścińskiego, niekwestionowanego mistrza polskiego reportażu. Mimo siedemdziesięciu czterech lat i coraz większych problemów ze zdrowiem, w planach miał jeszcze wiele podróży i reportaży, które teraz pozostaną już na zawsze niezrealizowane.

Kapuściński posiadał doskonały zmysł obserwacji, dzięki któremu dostrzegał wydarzenia, emocje i relacje międzyludzkie, dla innych pozostałyby ukryte. Swój talent wykorzystywał w pełni skupiając się na wydarzeniach pozostających niejako na uboczu, a unikając miejsc pozostających w centrum uwagi i zainteresowania dziennikarskiego świata. Prawdopodobnie dlatego właśnie tak dużo uwagi poświęcał zarzuconym przez zachodni świat terenom Afryki, Ameryki Południowej czy Azji.

Od wielu lat znajdował się w gronie pisarzy typowanych do nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

3. Śmierć bluesmana


4 marca zmarł twórca Blackout i Breakout, odkrywca wspaniałych talentów Miry Kubasińskiej oraz Stana Borysa, bluesman, niepowtarzalny wirtuoz gitary, kompozytor, autor tekstów, obdarzony także doskonałym głosem – Tadeusz Nalepa.

Z połączenia muzycznego talentu Tadeusza Nalepy i lirycznych możliwości Jacka Grania oraz Bogdana Loebla powstało wiele niezapomnianych utworów, takich jak „Gdybyś kochał, hej” czy „Oni zaraz przyjdą tu”. W swej karierze konsekwentnie skupiał się na muzyce, chociaż nie unikał pozytywnych aspektów popularności czy komercyjnego sukcesu.

4. 45 lat radiowej „Trójki” i 25 lat Listy przebojów Programu Trzeciego


W kwietniu, odpowiednio pierwszego i dwudziestego czwartego dnia tego miesiąca, podwójny jubileusz obchodził Program III Polskiego Radia, świętujący czterdziestopięciolecie otwarcia samej stacji oraz dwudziestopięciolecie jednego z najpopularniejszych programów – Listy przebojów.

„Trójka”, a wraz z nią i Lista przebojów, mimo upływu wielu lat i narodzin kolejnych pokoleń, nadal pozostaje jednym z najważniejszych źródłem kształtowania muzycznego gustu radiowych odbiorców, poszukujących w eterze ambitnych utworów, dodatkowo opatrzonych specyficznym komentarzem niepowtarzalnych spikerów. Mimo konieczności konkurowania z komercyjnymi stacjami, różnych zawirowań na przełomie ostatnich tak trudnych wolnorynkowych dziesięcioleci, „Trójka” nadal skupia rzeszę wiernych fanów, a także przyciąga młodych słuchaczy.

5. 2012


18 kwietnia, dokładnie w południe, większość Polaków opanowała niepohamowana euforia. Komitet Wykonawczy UEFA (Union of European Football Associations) zdecydował w Cardiff, iż Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w roku 2012 zostaną zorganizowane wspólnie przez Polskę i Ukrainę.

I niestety, jak na razie na tym się skończyło. Mimo ambitnych zapowiedzi, w skali całego państwa szczególnych postępów w przygotowaniach nie widać. Jednymi osiągnięciami są kolejne polityczne spory i przepychanki, wzajemne zrzucanie winy za brak działania czy nieporozumienia wynikające z niekonsekwentnych decyzji. A przecież naczelną ideą sportu jest łączenie, a nie dzielenie ludzi.

6. Tragedia na drodze


W niedzielę, 22 lipca, pod Grenoble we Francji, autokar z polskim pielgrzymami, zwiedzającymi europejskie święte miejsca, wypadł z górskiej drogi, runął w przepaść i doszczętnie spłonął, pochłaniając dwadzieścia sześć ludzkich istnień. Tragedia pielgrzymów pod Grenoble, kolejny raz pokazała jak często nasza chrześcijańska wiara wystawiona jest na najtrudniejsze próby mierzenia się z niezrozumiałym planem działania siły wyższej.

7. Podwójny jubileusz „Nowej Fantastyki”


We wrześniu ukazał się trzysetny numer „Nowej Fantastyki”, czasopisma popularno-naukowego, propagującego literaturę fantasy i science-fiction. Natomiast miesiąc później, w październiku, minęło dokładnie dwadzieścia pięć lat od wydania pierwszego egzemplarza „Fantastyki”.

Magazyn, założony i kierowany w latach osiemdziesiątych przez Adama Hollanka, a w dziewięćdziesiątych przez Macieja Parowskiego, stanowił miejsce najważniejszych debat gatunkowych, jak i kuźnię młodych talentów. Przez ponad dekadę od grona redakcyjnego „F” i „NF” zależało rynkowe „być” lub „nie być” debiutantów i pisarzy. Również na łamach czasopisma podejmowano tematy z zakresu kultury popularnej, najczęściej ignorowane przez inne media. Współcześnie, chociaż tak jak inne „papierowe” gazety, „NF” straciła na swojej wartości, nadal pozostaje istotnym wyznacznikiem miejsca i znaczenia literatury fantastycznej w polskiej kulturze.

8. Wybory do Sejmu i Senatu VI kadencji


21 października, nieco przedwcześnie, każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej poważnie traktujący swoje konstytucyjne obowiązki, ruszył do urny wyborczej. Mobilizacja, jak i poczucie odpowiedzialności za kraj, okazały się względnie duże; choć frekwencja na tle dotychczasowych polskich wyborów rzeczywiście znacznie urosła, to jednak nadal jest wyłącznie tłem wobec zachodnich statystyk. Mimo wszystko i tak frekwencja zaskoczyła, szczególnie komisje wyborcze, nieprzygotowane na zjawienie się aż tylu wyborców.

Nie przytaczam tego wydarzenia ze względu na ostateczne wyniki. Wbrew twierdzeniom wielu polityków, dziennikarzy oraz komentatorów, wyborów tych nie postrzegam jako najważniejszych od 1989 roku. Uważam bowiem każde przekazanie takiego czy innego wyboru w ręce obywateli za coś istotnego, godnego uwagi i wyróżnienia. Miejmy nadzieję, iż nagły zryw narodowy nie będzie tylko jednorazowym przypadkiem, a kolejne wybory, tym razem już w terminie, również zaowocują wysoką frekwencją.

9. Wiedźmin wirtualny


Po dwóch latach od początku prac, wielu głośno oraz cicho wyrażanych wątpliwościach zagorzałych czytelników i miłośników (często w jednej osobie) sagi Andrzeja Sapkowskiego, od 26 października każdy otrzymał niepowtarzalną szansę stania się Geraltem z Rivii, zwanym tudzież Białym Wilkiem, czyli łowcą potworów – Wiedźminem.

Gra, mimo pojawiających się kłopotów z uruchomieniem na wielu komputerach i koniecznością instalowania dodatkowych danych, zachwyca swoją grafiką, muzyką, a przede wszystkim utrzymaniem oryginalnego klimatu powieści. Sprzedaż na polskim rynku ponad stu tysięcy kopii skłania do optymizmu, iż wreszcie nasi rodzimi programiści mają szansę osiągnąć sukces komercyjny także na zachodnich rynkach, tym razem dzięki całkowicie polskiej produkcji.

10. Mecz Polska – Belgia


17 listopada, ok godziny 22.15, pierwszy historyczny awans polskiej reprezentacji do finałów Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej stał się faktem. Sukces został osiągnięty dzięki pracy wielu utalentowanych piłkarzy, ale autor genialnego „scenariusza” był tylko jeden – Leo Beenhakker.

Mimo początkowych kłopotów – porażce w pierwszym meczu z Finami – i kilku fatalnych potknięć – przegrana z Armenią czy remis z Serbią mimo wcześniejszego prowadzenia – okazało się, że polscy piłkarze potrafią nie tylko dobrze grać, ale również wygrywać; także z silniejszym przeciwnikiem. Osiągnięcia z eliminacji pozwalają z optymizmem myśleć o najbliższej przyszłości, w której pojawiają się finały Mistrzostw Europy i kolejne eliminacje; tym razem do Mistrzostw Świata.

Niełatwy to był wybór, wskazać jedynie dziesiątkę najważniejszych wydarzeń minionego roku. Zrodziło już się we mnie wiele wątpliwości. Gdzieś w tym wszystkim zagubili się kolejni genialni sportowcy, cudowne koncerty sławnych muzyków, tragiczne w skutkach kataklizmy ekologiczne i zamachy terrorystyczne na świecie oraz dużo, dużo innych osób, miejsc i wydarzeń….

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.