Facebook Google+ Twitter

Subiektywne podsumowanie mijającej dekady

Katastrofa smoleńska na pewno zdominuje plebiscyty i podsumowania kończącego się roku. Ale poprzednie dziesięć lat też obfitowało w ważne i zapadające w pamięć wydarzenia.

 / Fot. NASA/Public Domain2000
Dwudziestego trzeciego listopada Adam Małysz wygrywa kwalifikacje do konkursu w Kuopio. Nie wziął jednak udziału w tym konkursie, zdyskwalifikowany z powodu za długich nart. Nie przeszkodziło mu to jednak w zdobyciu czterech Kryształowych Kul, czterech złotych medali MŚ i czterech medali olimpijskich.

2001
Jedenastego września miał miejsce atak terrorystyczny na nowojorskie wieże World Trade Center i Pentagon. Czwarty samolot rozbija się w Pensylwanii- prawdopodobnie miał wbić się w Kapitol albo Biały Dom. Konsekwencją ataku jest rozpoczęcie wojny w Iraku i Afganistanie.

2002
Pod koniec roku Gazeta Wyborcza publikuje artykuł opisujący kulisy korupcyjnej propozycji, złożonej Adamowi Michnikowi przez Lwa Rywina.

2003
Dalszy ciąg afery Rywina. W czerwcu podczas powrotu z orbity wahadłowiec Columbia ulega zniszczeniu, ginie cała siedmioosobowa załoga.

2004
Polska zostaje członkiem Unii Europejskiej. Do Unii zostają też przyjęte Estonia, Litwa, Łotwa, Czechy, Słowacja, Słowenia, Cypr, Malta i Węgry. W tym roku powstają m.in Facebook i Mozilla, następuje szybki rozwój Internetu, który staje się jednym z głównych środków przekazu.

2005
Po dwudziestu ośmiu latach pontyfikatu umiera papież- Polak Jan Paweł II.

2006
Pierwszy w Polsce potwierdzony przypadek ptasiej grypy. Pielgrzymka Benedykta XVI Do Polski.

2007
Polska i Ukraina otrzymują prawo do organizacji Euro 2012. W grudniu w zamachu ginie była premier Pakistanu Benazir Bhutto. Na rynku pojawia się iPhone.

2008
Piętnastego września bank Lehman Brothers ogłasza upadłość. Pęka bańka w handlu nieruchomościami (kredyty wysokiego ryzyka udzielane pod zakup nieruchomości, będące zabezpieczeniem obligacji strukturyzowanych) , a kryzys finansowy rozlewa się po całym świecie.

2009
Dalszy ciąg kryzysu finansowego. Bankrutuje General Motors, kryzys dotyka też
Islandię i Węgry. Justyna Kowalczyk zdobywa swoje trzy pierwsze medale narciarskich mistrzostw świata rozgrywanych w Libercu, a 25 czerwca umiera Michael Jackson.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

ewa czyzewska
  • ewa czyzewska
  • 01.01.2011 16:46

wejście Polski do Unii Europejskiej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.