Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3735 miejsce

Subiektywny ranking powieści kryminalnych Agathy Christie

Agatha Christie - nazywana angielską królową kryminałów - miała niepowtarzalne i nietypowe pomysły. Zapraszam na krótki ranking moich ulubionych powieści tej znakomitej pisarki.

 / Fot. okładka książkiAgatha Christie - nazywana angielską królową kryminałów - miała niepowtarzalne i nietypowe pomysły. Akcję swoich książek umieszczała w najróżniejszych miejscach, a jej bohaterów łączy tylko jedno - wśród występujących w książce postaci musi być morderca! Kim on jest? Czytelnicy mają prawo zgadywać, jednak zakończenie i tak ich zaskoczy.

Oprócz czytelnika tropem mordercy podążają detektywi, z których dwoje ma szczególne miejsce w pamięci miłośników powieści kryminalnych: Herkules Poirot i panna Marple. Agatha Christie napisała kiedyś, że na pomysły na książkowe intrygi przychodziły jej wraz z obserwowaniem ludzi – często towarzyszy podróży. Niejednokrotnie inspiracji dostarczało samo otoczenie, w którym autorka przebywała. Jej postać jest równie kontrowersyjna jak książkowi bohaterzy - wystarczy wspomnieć niecodzienną wiedzę o truciznach czy owiane tajemnicą, kilkudniowe zniknięcie.

Ranking najlepszych powieści Agathy Christie:


BEZKONKURENCYJNE
Morderstwo w Orient Expresie – detektyw Herkules Poirot w pociągu, który utknął w zaspach. W wagonie znajduje się kilkanaście osób, w tym denat i morderca. Poirot prowadzi śledztwo, węszy i wypytuje wszystkich o dosłownie każdą chwilę nocy, w której została popełniona zbrodnia, acz poszlaki wydają się być sprzeczne. Rozwiązanie zagadki zapiera dech w piersiach.

I nie było już nikogo – znana także pt. Dziesięciu Żołnierzyków czy Dziesięciu Murzynków. W wybudowanej na wyspie nowoczesnej rezydencji dochodzi do serii zbrodni, które wydają się mieć związek z wiszącym na ścianach wierszykiem. Życie mieszkańców zostaje zdeterminowane przez podsycany kolejnymi zbrodniami strach. Agatha Christie powiedziała o tej powieści: „Pomysł był prosty: Mamy 10 ludzi i wszyscy muszą zginąć.” Czyta się w jeden dzień, a zagadnę serii tajemniczych mordów wyjawia nam tajemniczy manuskrypt.

DETEKTYW HERKULES POIROT
Herkules Poirot – niski, pedantyczny, uparty i zarozumiały Belgijczyk, z jajowatą głową oraz irytującymi zachowaniami. Z uparciem powtarza, że wskazuje mordercę dzięki pracy swoich małych, szarych komórek. Na trop mordercy zazwyczaj doprowadzały go na pozór nic nie znaczące szczegóły oraz dogłębna interpretacja faktów. Niejednokrotnie intryga jest tym ciekawsza, że krąg podejrzanych jest ograniczony. Z kilkudziesięciu powieści i opowiadań, w których Poirot występuje polecam: Tajemnicze Morderstwo w Styles, Karty na stół, Pięć małych świnek, Śmierć w chmurach, Kurtyna.

NIEPOWTARZALNE
Agatha Chrisie jako pierwsza napisała powieść kryminalną, w której mordercą okazał się… sam narrator! Zabiegiem tym, który wykorzystała również w kolejnych powieściach, oszołomiła zarówno czytelników, jak i krytyków literackich. Żeby nie psuć Wam zabawy, nie podam tytułów powieści, o jakich piszę.

Z PANNĄ JANE MARPLE W ROLI GŁÓWNEJ:
Panna Jane Marple – przemiła, staroświecka, drobiazgowa, pełna pomysłów staruszka, której intelektu mógłby pozazdrościć niejeden człowiek. Ciepła, miła osoba, która miała specyficzny dar - potrafiła rozpoznawać, czy ludzie są dobrzy czy źli. W przeciwieństwie do Poirota nie była zawodowym detektywem. Myślę, że warte przeczytania są powieści: 4:50 z Paddington, Kieszeń pełna żyta, Uśpione morderstwo.

SZPIEGOWSKIE
Książki nierzadko przypominają powieści sensacyjne, ponieważ mają w nich miejsce międzynarodowe afery przemytnicze i narkotykowe. Pierwsze skrzypce grają tu spekulacje, a nie dowody czy poszlaki. Polecam powieść Kot wśród gołębi.

INNI DETEKTYWI
Nie mogłabym tu chociaż nie wymienić innych detektywów, którzy na łamach powieści i opowiadań Agathy Christie podążyli śladami morderców: serdeczny Parker Pyne, małomówny nadinspektor Battle oraz przeurocza para detektywów: Tuppence i Tommy Beresfordowie.

Pomysłowość Agathy Christie wydaje się być workiem bez dna. Wśród siedemdziesięciu powieści napisanych przez tą autorkę starałam się wybrać te, które na mnie zrobiły największe wrażenie. A które powieści Wam podobają się najbardziej?Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Preferuję Chandlera.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rozkręcasz się! Plusior!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo lubię czytać książki Agathy Christe. Daje plusa za ranking - dobry :-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus! Super.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To już odległe czasy, gdy bawiłam się w czytanie książek pani Agathy. Dziekuję za przypomnienie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przede wszystkim "Uśpione morderstwo" i "Zabójstwo Rogera Ackroyda", za które Agatha Christie została zbluzgana w środowisku pisarzy kryminałów - oskarżono ją o nieuczciwą grę z czytelnikiem. I oczywiście: "Tajemnica Bladego Konia", czyli coś nowego u Agathy - niewyjaśnialnego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.