Facebook Google+ Twitter

Suchość oka chorobą XXI wieku?

Kto chce mieć zdrowe oczy jak najdłużej, niech nie prowadzi na sobie eksperymentów. Nie warto z oczami ryzykować. Mogą się zawsze przydać, szczególnie w miłości i polityce. W miłości, bo jak podkreśla szkocki pisarz Arthur Doyle: "kobieta miewa w oczach błyski stokroć wymowniejsze od słów". A w polityce, według Émile Zola, "cała sztuka polega na tym, aby mieć dobre oczy i umieć wykorzystać ślepotę innych".

 / Fot. W24Jesień i zima nie sprzyjają zdrowiu naszych oczu. Brak światła słonecznego, słabe albo złe oświetlenie w domu (biurze, sklepie, punkcie usługowym, gdzie pracujemy), zimne lub zbyt nagrzane pomieszczenia mieszkalne czy biurowe, suche powietrze pomieszczeń, promieniowanie urządzeń elektronicznych - wszystko to szkodzi oczom. Prędzej czy później z tych względów zaczniemy odczuwać skutki chorobowe. Będziemy mieli złe samopoczucie, zaczerwienie i pieczenie spojówek, dokuczliwe łzawienie oczu, opuchnięcie oczu, kłucie w oczach, itp.

Człowiek ma, spośród pięciu zmysłów, jeden szczególnie cenny - oczy. Bez nich trudno sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie w życiu. W języku specjalistów oczy służą – pisze am24.pl, do "efektywnego formowania obrazu", czyli widzenia. Bez oczu bylibyśmy kretami i to wcale nie tymi od kopania korytarzy w ziemi. Bylibyśmy także łatwym łupem drapieżników. Bez oczu nie widziałby człowiek całego piękna naszej wspaniałej planety, ani uroków drugiego człowieka, zwłaszcza płci przeciwnej.

Oczy, wraz z wiekiem, ulegają naturalnej zmianie. Podobnie jak każdy element w samochodzie, komputerze czy rowerze - wypracowują się i zużywają. Także chorują, psują się i ulegają deformacji. Z upływem wieku nie mają już świeżego wyglądu, ani siły widzenia. Są słabsze, mętnieją, widzą z bardzo bliska, słabo zaś z daleka lub na odwrót. Wymagają korekty medycznej przy pomocy odpowiednich szkieł, itp.

Oczy, jako bardzo słaby i delikatny narząd, są zbyt intensywnie używane i mocno eksploatowane. Od wczesnej młodości niemal bez przerwy: czytamy (często przy zbyt słabym oświetleniu), oglądamy telewizję, pracujemy przy komputerze i działamy w różnym - nieraz bardzo niezdrowym dla oczu - środowisku. Dlatego z czasem odczuwamy dolegliwości oczu, m.in. w prawidłowym widzeniu, które utrudnia nam normalne funkcjonowanie. Okuliści zgodnie przyznają, że współczesny tryb życia sprzyja rozwojowi "suchego oka".

Tę chorobę lekarze nazywają "zespołem suchego oka" - wroc.pl. Objawia się ona pieczeniem oczu, zaczerwienieniem, poczuciem obecności pod powieką czegoś "obcego" (uczucie "obcego" dodatkowo nasila się, np. pod wpływem dymu, wiatru, ciepła). Oczy mogą również swędzić, czasem boleć, być nadwrażliwe na światło. Czujemy wtedy suchość spojówek, ale może towarzyszyć temu też suchość w jamie ustnej, gardle i nosie.

Wśród wielu przyczyn tej choroby można wymienić: infekcje, alergie, pomieszczenia intensywnie ogrzewane (jesienią i zimą) oraz przesadnie (silnie) działająca klimatyzacja. Do winowajców zalicza się też - resmedica.pl - ekrany komputerów i wyświetlacze elektroniki użytkowej, przed którymi spędzamy nierzadko kilka, czy kilkanaście godzin dziennie. Dla zdrowia należy więc często wietrzyć pomieszczenia i ograniczać do minimum przebywanie przed ekranami elektroniki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Można jeszcze do tego dołożyć spawanie w łuku elektrycznym, przy nieprawidłowych szkłach na masce lub przy odsłanianiu twarzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Anna wytłumaczyła, więc nie będę powtarzać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna Zug
  • Anna Zug
  • 29.02.2012 22:41

Pani Barbaro to nie tak z tymi skoczewkami kontaktowymi.... nosze je prawie 20 lat i nie powoduja one wysuszenia oka :-) Jest odwrotnie - to znaczy osoby, ktore maja zespol suchego oka nie moga nosic lub maja dyskomfort przy soczewkach. Komputery, TV, telefony przyczyniaja sie do tego zespolu poniewaz zapatrzeni w ekrany zapominamy mrugaci wysuszamy oko. Ja przed komuterem spedzam 10-12 godz, nosze soczewki, mam okulary ochronne uzywam klika radzy dziennie sztucznych lez... i nigdy nie mialam problemu z suchoscią oka. Okulista wrecz jest zaskoczony jak dobrze moje oczy wygladaja... Tak wiec wszytko jest dla ludzi tylko trzena korzystac madrze :-)) Ach i jeszcze swietlik FlosLeka na powieki :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Swietny artykuł. Sam przy remoncie mieszkania zabrudziłem oczy. Jakie miałem później kłopoty. Wizyty u lekarza, samo dobranie lekarstw zajęło kilka wizyt...Trzy tygodnie cierpiałem. Teraz już jestem ostrożny i bez odpowiedniego zabezpieczenia oczu nie biorę się do roboty...Jak to mówią "polak mądry po szkodzie"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, pani Barbaro. Tylko niewidomi widzą o tym, jaki to skarb, nasze oczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetne. Zajwka doskonała. Prawda, że suchość oka coraz bardziej dokucza. Powietze suche i nieco "ciężkie" zanieczyszczone, spalinami sprzyja wysuszeniu. Kto nosi tzw. miękkie" soczewki kontaktowe jest dodatkowo narażony na wysuszenie oka.
A oczy to skarb z jakiego sobie nie zdajemy sprawy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.