Facebook Google+ Twitter

"Süddeutsche Zeitung"-Emerytura za granicą - Bye, Bye Deutschland

Coraz więcej niemieckich emerytów wyjeżdża za granicę na stałe. Od 1993 r. podwoiła się liczba wyjeżdżających emerytów.

Niemieccy emeryci i renciści coraz częściej opuszczają swoją Ojczyznę i wyjeżdżają za granicę. Wg. statystyk najbardziej popularnymi krajami są dla nich państwa sąsiadujące. Wciągu 20 lat wyjechało 220 tys. osób.

Najbardziej popularnymi krajami dla niemieckich emerytów jest USA i Szwajcaria. Do krajów tych każdego miesiąca jest przekazywanych 25 tys. świadczeń. Na trzecim miejscu jest Austria, gdzie przekazywanych jest 22 tys. emerytur.

Innymi krajami, które cieszą się popularnością wśród niemieckich seniorów są : Hiszpania, Francja, Kanada, Australia i Holandia.

Za granicę do swoich krajów wracają także obcokrajowcy, którzy mieszkali i pracowali na terenie Niemiec. Tęsknota za swoim krajem jest silniejsza, niż wiązanie się z "przybraną" Ojczyzną. Wiąże się to oczywiście z przekazami pieniężnymi do krajów EU.
Obywatele Włoch, Grecji, Hiszpanii czy Turcji, którzy byli przyjęci do pracy w latach 60 i 70 - tych i powrócili już do swoich krajów otrzymają emerytury niemieckie.

Prawo do swobodnego przemieszczania się zapewniła Unia Europejska oraz wspólna waluta. Niemieckie emerytury coraz częściej są wypłacane także w krajach afrykańskich jak Maroko czy RPA.der spiegel

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.