Facebook Google+ Twitter

Sukces astronomów z Uniwersytetu Warszawskiego. Odkryli planetę podobną do Urana

Odkryta przez astronomów z Uniwersytetu Warszawskiego planeta jest czterokrotnie masywniejsza niż Uran i odległa od Ziemi o 25 tysięcy lat świetlnych.

 / Fot. By Brian0918 [Public domain], via Wikimedia CommonsZespół złożony z astronomów z Uniwersytetu Warszawskiego, którym kierował polski astronom Radosław Poleski pracujący w Stanach Zjednoczonych, odkrył planetę pozasłoneczną podobną do Urana. Od Ziemi dzieli ją 25 lat świetlnych.

Planetę udało się odkryć dzięki zjawisku mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Na czym polega? Gdy pomiędzy nami a odległą gwiazdą, znajduje się jakiś inny obiekt (np. inna gwiazda), jego pole grawitacyjne może zaburzyć bieg promieni świetlnych, powodując pojaśnienie odległej gwiazdy. Czasami, a właściwie bardzo rzadko, w trakcie zjawiska mikrosoczewkowania grawitacyjnego można znaleźć także oznaki występowania planety okrążającej gwiazdę-soczewkę. Planeta powoduje wtedy dodatkowe, dużo mniejsze pojaśnienie na krzywej blasku dalekiej gwiazdy - donosi PAP.

Doszło już do dwóch zjawisk mikrosoczewkowania. Pierwsze, miało miejsce w 2008 roku, kiedy wskazało na istnienie gwiazdy-soczewki i drugie, w 2010 roku, które potwierdziło istnienie planety.

Jak podkreśla Poleski "mieliśmy szczęście, że dostrzegliśmy sygnał od planety, jej gwiazdy oraz od drugiej gwiazdy w układzie podwójnym. Gdyby ułożenie obiektów było minimalnie inne, dostrzeglibyśmy tylko planetę i być może potraktowalibyśmy ją jako tzw. planetę swobodnie poruszającą się w Galaktyce" - podaje PAP.

Kierownikiem warszawskiego projektu OGLE jest prof. Andrzej Udalski. Dzięki projektowi udało się zarejestrować 13 tysięcy zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego.

Zobacz także: Odkrycie obiektów pasa Kuipera wytycza cel dla misji New Horizons

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.